ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 12ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΒΟΛΟΣ

Χάλκινο μετάλλιο για την Ολλανδία, που υπέταξε την Ισπανία με 9-6 στον μικρό τελικό

09.09.2017 20:44       859

Το χάλκινο μετάλλιο του 12ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νέων Γυναικών που διεξάγεται στον Βόλο, κατέκτησε η Ολλανδία η οποία κέρδισε στον μικρό τελικό την Ισπανία με 9-6.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν γκολ και θέαμα στο γεμάτο από κόσμο κολυμβητήριο του Βόλου, σε μία αναμέτρηση για γερά νεύρα.

Από την αρχή του αγώνα η Ισπανία αν και έπαιρνε προβάδισμα στο σκορ δεν μπορούσε να το διατηρήσει για πολύ ώρα, αφού η Ολλανδία ισοφάριζε (ημίχρονο 4-4). Πρώτη φορά η ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση πέρασε μπροστά με 6-5 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου.
Στην τελευταία όμως περίοδο, η Ολλανδία, όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα, αλλά αύξανε διαρκώς την διαφορά, μέχρι το τελικό 9-6.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ολλανδέζα Ρόζεμπουμ με 5 γκολ, ενώ για την Ισπανία 3 τέρματα πέτυχε η Μποναμούσα.

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΟΛΛΑΝΔΙΑ 6-9

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-1, 1-2, 1-3

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μποναμούσα 3, Μπαρίνγκο 1, Αθνάρ 1, Κόρμπομπες 1

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ρόζεμπουμ 5, Μίλντερ 1, Σλίκινγκ 1, Κούπμαν 1, Ρόχε 1

Ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες και στατιστικά μπορείτε να βλέπετε στο επίσημο σάιτ της διοργάνωσης ΕΔΩ. Οι αγώνες μεταδίδονται και σε live streaming ΕΔΩ.