ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ/ Β' ΦΑΣΗ

Δύο στα δύο για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 11-5 τη ΝΕ Πατρών

28.01.2017 23:26       1219

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Όμιλο της Β' Φάσης του πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών σημείωσε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας απέναντι στη ΝΕ Πατρών με 11-5 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη. Πλέον, η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή ισοβαθμεί με τον Εθνικό στους 6 βαθμούς μετά από δύο αγώνες και ο νικητής (αν προκύψει τέτοιος) του μεταξύ τους αυριανού (29/1) παιχνιδιού θα αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα εισόδου στα πλέι οφ, αφού προκρίνονται οι δύο πρώτοι και θα μένουν ακόμη τρεις αγωνιστικές.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, αφού με το καλημέρα έφυγε με τέσσερα γκολ διαφορά και η λήξη της πρώτης περιόδου την βρήκε προηγούμενη με 5-1.

Στη δεύτερη περίοδο αυτό το προβάδισμα διευρύνθηκε και έφτασε τα έξι γκολ (7-1) χάρη στην εκπληκτική άμυνα και την εξαρετική Σταυρούλα Παπαϊωάννου που έκανε σωρεία επεμβάσεων.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ήρθε μια αντίδραση από την αχαϊκή ομάδα που μείωσε σε 7-3, όμως αυτό δεν είχε συνέχεια αφού με σερί 3-0 ο ΑΝΟ Γλυφάδας έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 10-3.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές δοκιμές με τις άμυνες να παίζουν κυριάρχο ρόλο και το 11-5 ήταν αυτό που επισφράγησε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 11-5

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-0, 3-2, 1-2