ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΟΛΥΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ/ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Γεμάτη μετάλλια η 3η αγωνιστική

09.04.2017 13:47       2751

Η κατάκτηση πέντε μεταλλίων, εκ των οποίων τα δύο ήταν χρυσά, ήταν το μεγάλο γεγονός για την ελληνική κολύμβηση, στην 3η αγωνιστική της πολυεθνούς συνάντησης παίδων - κορασίδων που διεξάγεται στο Π. Καπαγέρωφ του Πειραιά.

Ο Σάββας Θώμογλου και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης ήταν αυτοί που αναδείχθηκαν «χρυσοί» νικητές στα 200μ. πρόσθιο και στα 1500μ. ελεύθερο αντίστοιχα.

Ο πρωταθλητής του Άρη, Σάββας Θώμογλου, κατάφερε να τερματίσει σε χρόνο 2:19.22, ενώ ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης του ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν 1ος με χρόνο 16:13.19.

Από εκεί και πέρα η ελληνική ομάδα κατέκτησε ένα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια. Ο Στέργιος - Μάριος Μπίλας ήταν 2ος στα 100μ. ύπτιο με 58.55, ενώ η Αναστασία Μεντεκίδη και η Ελένη Πριμεράκη αναδείχθηκαν 3ες σε 800μ. Ελεύθερο (9:18.90) και 200μ. πρόσθιο (2:39.80) αντίστοιχα.

Κοντά στο μετάλλιο έφτασε και η Βασιλική Μαρία Κιρτσόγλου, που ήταν 4η στα 100μ. ύπτιο με 1:06.07, 12 μόλις εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από την Ντενίζ (1:05.95).

Πέρασε 2η συνολικά η Ελλάδα

Μετά τις πολύ καλές επιδόσεις των Ελλήνων πρωταθλητών η Εθνική μας ομάδα πέρασε στη 2η θέση στη συνολική κατάταξη με 147 βαθμούς, πίσω από το Ισραήλ που έχει 179 και μπροστά από την 3η Πολωνία που έχει 139.

Στις επιμέρους κατηγορίες, οι παίδες βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 79 βαθμούς. Πρώτη είναι η ομάδα του Ισραήλ με 92 και τρίτη η ομάδα της Πολωνίας με 77.

Στις κορασίδες η Εθνική μας ομάδα κατέχει την τρίτη θέση με 68 βαθμούς. Πρώτο είναι και πάλι το Ισραήλ με 87 βαθμούς, ενώ στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Φινλανδία με 70.

Μπορείτε να βρείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα και βίντεο των αγώνων ΕΔΩ.