ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ / Β' ΦΑΣΗ - Β' ΓΥΡΟΣ

Η ΝΕ Πατρών "χτύπησε" στο φινάλε, 10-9 τον Εθνικό

10.02.2017 22:21       929

Νέο τεράστιο ενδιαφέρον αποκτά ο Όμιλος της Β' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών με το ξεκίνημα των αγώνων του Β' γύρου, την Παρασκευή το βράδυ στο κολυμβητήριο "Αντ. Πεπανός" της Πάτρας.

Στον εναρκτήριο αγώνα, που ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη και με συνεχείς ανατροπές, η ΝΕ Πατρών νίκησε με 10-9 τον Εθνικό Πειραιά -που ερχόταν ως πρωτοπόρος και αήττητος μέχρι απόψε στο συγκεκριμένο Όμιλο-, και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Β' φάση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και εξελίχθηκε σε διαφήμιση του γυναικείου πόλο. Οι Πατρινές προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο, αλλά ο Εθνικός ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 7-6 και 8-7, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά και 9-8, περίπου δύο λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Με δύο γκολ της Σοφίας Μανέτα, όμως, η ΝΕΠ ισοφάρισε (στο 1.12) και πήρε τη νίκη, στο 0.37 πριν από το φινάλε.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 9-10

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 4-1, 1-3.