ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΕΝ/ΣΤΟΚΧΟΛΜΗ

Κοντά στα μετάλλια οι Έλληνες πρωταθλητές

08.04.2017 22:36       1445

Μια 4η, μία 5η και μία 6η θέση ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων αθλητών που είχαν προκριθεί στους τελικούς Α' του σουηδικού πρωταθλήματος της κατηγορίας ΟΠΕΝ, ενώ και η Άννα Ντουντουνάκη που αγωνίστηκε στον τελικό Β' πέτυχε μια πολύ καλή επίδοση, με την οποία θα μπορούσε να βρεθεί στον τελικό.

Την καλύτερη θέση από όλους τους Έλληνες πρωταθλητές που αγωνίστηκαν στην 1η ημέρα των αγώνων πέτυχε ο Απόστολος Χρήστου. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού ήταν 4ος στα 200μ. ύπτιο με 2:00.34, μένοντας εκτός βάθρου για 38 εκατοστά του δευτερολέπτου, αφού ο τρίτος Ματιέ Γκορφού από τη Γαλλία τερμάτισε σε 1:59.96.

Πολύ κοντά σε ένα μετάλλιο βρέθηκε και η Νόρα Δράκου στον τελικό των 50μ. ύπτιο. Η Πατρινή πρωταθλήτρια ήταν 5η με 28.82, ενώ στην τρίτη θέση με 28.66 βρέθηκε η Μιμόσα Γιάλου από την Φινλανδία με 28.66.

Τέλος ο Δημήτρης Δημητρίου ήταν 6ος στα 400μ. ελεύθερο με 3:53.16, με τα μετάλλια να κρίνονται σε χρόνους κάτω από 3:48.50.

Στον τελικό Β' των 50μ. πεταλούδα η Άννα Ντουντουνά ήταν 1η με 27.36, ξεπερνώντας μάλιστα δύο αθλήτριες που βρέθηκαν στον τελικό Α'. Με αυτή την επίδοση βρέθηκε στην 9η θέση της συνολικής κατάταξης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των τελικών για τους Έλληνες πρωταθλητές:

200μ. Ύπτιο Ανδρών: Απόστολος Χρήστου - 2:00.34 - 4ος

50μ. Ύπτιο Γυναικών: Νόρα Δράκου - 28.82 - 5η

400μ. Ελεύθερο Ανδρών: Δημήτρης Δημητρίου - 3:53.16 - 6ος

50μ. Πεταλούδα Γυναικών (τελικός Β'): Άννα Ντουντουνάκη - 27.36 - 1η (συνολικά 9η).