ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Β' ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ

Νίκησε ο Ολυμπιακός τον Εθνικό (9-5) στο γαλανόλευκο ντέρμπι του ομίλου

12.12.2021 13:51       827

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 9-5 του Εθνικού στο ντέρμπι του ομίλου στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά. Και οι δυο ομάδες είχαν εξασφαλίσει τη πρόκρισή τους στην οκτάδα, ενώ ο πρωταθλητής Ευρώπης κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου με 9 βαθμούς και ο Εθνικός τη δεύτερη με έξι.

Κορυφαία του αγώνα αναδείχθηκε η Ελευθερία Πλευρίτου που σημείωσε τέσσερα τέρματα (τα τρία πρώτα και το τελευταίο χρονικά).Το ημίχρονο έκλεισε με 4-4, αλλά ο Ολυμπιακός πήε καθαρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο που προηγήθηκε 8-5, με δυο γκολ της Σλίκινγκ και δυο της Ελευθεριάδου.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 4-1, 1-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 4, Σλίκινγκ 2, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Ξενάκη, Τριχά, Μ. Πλευρίτου 1, Ράνεϊ , Β. Πλευρίτου , Κρίστμας , Μυριοκεφαλιτάκη , Σταματοπούλου.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μάρκο Μίσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Χαραλαμπίδη Ι., Ελληνιάδη, Κοντονή 1, Μπάκοτς 1, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Αλκ 1, Μπέτα, Χαραλαμπίδη Στ.1, Μπενέκου Ι., Καραμπέτσου, Τζόνσον.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος