ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Οι 20 (από τις 23) ομάδες που πέρασαν στη Γ' φάση

  21.05.2017 22:11       2133

Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (21/5) οι αγώνες στους εννέα από τους δέκα Ομίλους της Β' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων και έγιναν γνωστές οι 20 από τις 23 ομάδες που προκρίνονται στη Γ' φάση. Οι υπόλοιπες τρεις ομάδες θα αναδειχθούν το επόμενο Σαββατοκύριακο, οπότε και θα ολοκληρωθούν οι αγώνες του Β' Ομίλου Αττικής.

Οι 20 που έχουν σφραγίσει την πρόκριση είναι: Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Άλμα Κλαμπ (από τον Α' Όμιλο Αττικής), Ολυμπιακός, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ' Όμιλο Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, Παλαιό Φάληρο (από τον Δ' Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός (από τον Α' Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΠΑΣ Φοίβος, ΕΑΤΕΚ (από τον Β' Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΚΕ Κοζάνης, ΟΦΘ (από τον Όμιλο Πτολεμαϊδας), ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας), ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου), ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς (από τον Όμιλο Κρήτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Παναθηναϊκός - Ηλυσιακός 24-2, Πανιώνιος - ΑΝΟ Γλυφάδας 17-3, Άλμα Κλαμπ - Παναθηναϊκός 5-19, Ηλυσιακός - Πανιώνιος 5-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παναθηναϊκός 12

2. Πανιώνιος 9

3. Άλμα Κλαμπ 6

.................................

4. Ηλυσιακός 3

5. ΑΝΟ Γλυφάδας 0

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Γέρακα):

Έγιναν τρεις αγώνες αυτό το τριήμερο (ΑΕ Χαϊδαρίου - ΓΣ Περιστερίου 4-3, ΓΣ Περιστερίου - Νηρέας Γέρακα 8-8, ΑΕ Χαϊδαρίου - Νηρέας Γέρακα 2-7). Τα ματς του ΝΟ Χίου θα γίνουν το επόμενο Σαββατοκύριακο, ενώ ο Τρίτων Αμαρουσίου αποσύρθηκε από τον Όμιλο και δεν κατέβηκε στους αγώνες. Από τις τέσσερις ομάδες που μετέχουν στον Όμιλο θα προκριθούν οι τρεις πρώτες στη βαθμολογία.

Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):

Ολυμπιακός - ΓΣ Ηλιούπολης 13-4, Νηρέας Χαλανδρίου - Ιωνικός 13-4, Νηρέας Χαλανδρίου - Ολυμπιακός 5-7, Ιωνικός - ΓΣ Ηλιούπολης 7-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 9

2. Νηρέας Χαλ. 6

..............................

3. Ιωνικός 3

4. ΓΣ Ηλιούπολης 0

Δ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9

2. Παλαιό Φάληρο 6

..................................

3. ΑΕ Κερατσινίου 3

4. Εθνικός Πειραιά 0

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΠΑΟΚ - Άρης Θεσσαλονίκης 21-2, ΝΟ Καβάλας - Πανσερραϊκός 4-17, ΝΟ Καβάλας - ΠΑΟΚ 1-28, Πανσερραϊκός - Άρης Θεσσαλονίκης 21-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 9

2. Πανσερραϊκός 6

................................

3. Άρης 3

4. ΝΟ Καβάλας 0

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΠΑΣ Φοίβος - ΕΑΤΕΚ 6-5, Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ηρακλής 2-6, Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΠΑΣ Φοίβος 2-13, Ηρακλής - ΕΑΤΕΚ 4-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΣ Φοίβος 9

2. ΕΑΤΕΚ 6

....................................

3. Ηρακλής 3

4. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):

ΚΕ Κοζάνης - ΟΦΘ 10-2, Δελφίνια Πτολεμαϊδας - Πύρρος Ιωαννίνων 5-13, Δελφίνια Πτολεμαϊδας - ΚΕ Κοζάνης 3-19, Πύρρος Ιωαννίνων - ΟΦΘ 4-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΚΕ Κοζάνης 9

2. ΟΦΘ 6

............................

3. Πύρρος Ιωαννίνων 3

4. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Καλαμάτας - ΝΟ Πατρών 4-6, ΝΟ Ναυπλίου - ΝΕ Πατρών 1-11, ΝΟ Ναυπλίου - ΝΟ Καλαμάτας 1-13, ΝΕ Πατρών - ΝΟ Πατρών 2-18.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 9

2. ΝΕ Πατρών 6

................................

3. ΝΟ Καλαμάτας 3

4. ΝΟ Ναυπλίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου):

Νηρέας Λαμίας - ΟΥΚ Βόλου 5-8, ΝΟ Λάρισας - ΝΕ Λάρισας 5-13, Νίκη Βόλου - Νηρέας Λαμίας 11-4, ΟΥΚ Βόλου - ΝΟ Λάρισας 10-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Λάρισας 10

2. Νίκη Βόλου 10

3. ΟΥΚ Βόλου 6

................................

4. ΝΟ Λάρισας 3

5. Νηρέας Λαμίας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο

Η Βαθμολογία  (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 6

2. Πλιτς Πλατς 3

.............................

3. ΝΟ Ρεθύμνου 0

Η Γ' φάση του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων θα διεξαχθεί 16-18/6. Η κλήρωση της Γ' φάσης θα γίνει την Τετάρτη 31/5 στις 12.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής