ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Οι πρώτες προκρίσεις για τη Β' φάση

  05.03.2017 01:19       1362

Πλήρη αγωνιστική δραστηριότητα υπήρξε το Σάββατο (4/3) στην Α' Προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων, καθώς έγιναν αγώνες και για τους 12 Ομίλους (από την Παρασκευή είχε γίνει η πρεμιέρα σε οκτώ από αυτούς και το Σάββατο ξεκίνησαν κι οι υπόλοιποι τέσσερις). Από τον Όμιλο της Αλεξανδρούπολης, οι αγώνες του οποίου ολοκληρώθηκαν το Σάββατο το βράδυ, μάλιστα, προέκυψαν και οι πρώτες προκρίσεις για τη Β' φάση.

Συγκεκριμένα, σφράγισαν την πρόκρισή τους οι ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης (1ος και 2ος στη βαθμολογία του ομίλου). Για τον Νηρέα Ορεστιάδας (που είναι 3ος στη βαθμολογία) υπάρχει επιφύλαξη, καθώς: Ο τέταρτος του συγκεκριμένου Ομίλου ΣΑΠΚ Νεάπολης δεν εμφανίστηκε στους αγώνες (χωρίς να το έχει δηλώσει από πριν) και το ΔΣ της ΚΟΕ είναι αυτό που θα αποφασίσει (σύμφωνα με το δικαίωμα που του δίνει η προκήρυξη) αν θα καταταχθεί στην τελική βαθμολογία ως τελευταίος ή όχι, ή αν θα θεωρηθεί τελευταίος ο Νηρέας Ορεστιάδας και θα περάσουν μόνο οι άλλοι δύο.

Σημειώνουμε ότι από την Α' στη Β' φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα κατακτήσουν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους 12 Ομίλους.

Η συντριπτική πλειοψηφία των αγώνων όλων των υπολοίπων Ομίλων ολοκληρώνονται την Κυριακή 5/3, οπότε και θα γνωρίζουμε τις ομάδες που θα προκριθούν στη Β' φάση (θα εκκρεμούν μόνο τρεις αγώνες του Δ' Ομίλου Αττικής που θα γίνουν αργότερα, σύμφωνα με το πρόγραμμα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι βαθμολογίες:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης):

Ηλυσιακός - ΓΣ Ηλιούπολης 11-5, ΝΟ Βουλιαγμένης - Νηρέας Γέρακα 12-6, Μίλων - Ηλυσιακός 7-15, ΓΣ Ηλιούπολης - ΝΟ Βουλιαγμένης 4-22.

Η Βαθμολογία: 1. ΝΟ Βουλιαγμένης 6 (2 αγ.), 2. Ηλυσιακός 6 (3 αγ.), 3. Νηρέας Γέρακα 3 (2 αγ.), 4. ΓΣ Ηλιούπολης 3 (2 αγ.), 5. Μίλων 0 (2 αγ.).

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Πετρούπολης):

ΑΟ Πετρούπολης - Παλαιό Φάληρο 2-14, ΝΟ Χίου - Νηρέας Χαλανδρίου 8-6, ΑΟ Πετρούπολης - Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, ΝΟ Χίου - Παλαιό Φάληρο 8-7.

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. ΝΟ Χίου 6, 2. Παλαιό Φάληρο 3, 3. Νηρέας Χαλανδρίου 3, 4. ΑΟ Πετρούπολης 0.

Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Νίκαιας, Περιστερίου):

Ροή - ΑΕ Χαϊδαρίου 2-13, Ολυμπιακός - Ιωνικός 14-6, ΓΣ Περιστερίου - Ροή 11-3, ΑΕ Χαϊδαρίου - Ολυμπιακός 5-17.

Η Βαθμολογία: 1. Ολυμπιακός 6 (2 αγ.), 2. ΑΕ Χαϊδαρίου 6 (3 αγ.), 3. ΓΣ Περιστερίου 3 (2 αγ.), 4. Ιωνικός 3 (2 αγ.), 5. Ροή 0 (3 αγ.).

Δ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Αμαρουσίου):

Άλμα Κλαμπ - ΑΝΟ Γλυφάδας 13-2, Παναθηναϊκός - Τρίτων Αμαρουσίου 26-1, ΑΟ Καστέλλας - Άλμα Κλαμπ 0-13, ΑΝΟ Γλυφάδας - Παναθηναϊκός 3-21.

Η Βαθμολογία: 1. Παναθηναϊκός 6 (2 αγ.), 2. Άλμα Κλαμπ 6 (2 αγ.), 3. ΑΝΟ Γλυφάδας 3 (3 αγ.), 4. Τρίτων Αμαρουσίου 0 (1 αγ.), ΑΟ Καστέλλας 0 (2 αγ.).

Ε' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Πανιώνιος - Δελφίνια Μεταμόρφωσης 18-3, Εθνικός Πειραιά - ΑΕ Κερατσινίου 6-4.

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

Μακεδονικός - ΕΑΤΕΚ 1-15, Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ 6-17, Άρης - Μακεδονικός 13-4, ΕΑΤΕΚ - Πανσερραϊκός 7-16.

Η Βαθμολογία: 1. ΠΑΟΚ 6 (2 αγ.), 2. ΕΑΤΕΚ 6 (3 αγ.), 3. Πανσερραϊκός 3 (2 αγ.), 4. Άρης 3 (2 αγ.), 5. Μακεδονικός 0 (3 αγ.).

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΧΑΝΘ - Ηρακλής 6-9, ΝΟ Καβάλας - ΟΦΘ 7-14, Ηρακλής - ΝΟ Καβάλας 5-12.

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. ΟΦΘ 6, 2. ΝΟ Καβάλας 3, 3. Ηρακλής 3, 4. ΧΑΝΘ 0.

ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης):

Νηρέας Ορεστιάδας - ΠΑΣ Φοίβος 7-19, Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Νηρέας Ορεστιάδας 14-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΣ Φοίβος 6

2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3

................................

3. Νηρέας Ορεστιάδας 0

...............................

4. ΣΑΠΚ Νεάπολης -

Σ.Σ.: Ο ΣΑΠΚ Νεάπολης δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):

Πύρρος Ιωαννίνων - Δελφίνια Πτολεμαϊδας 12-14, ΚΕ Κοζάνης - ΝΑΟ Κέρκυρας 10-5.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΕ Πατρών - ΝΟ Καλαμάτας 9-3, ΝΟ Ιτέας - ΝΟ Ναυπλίου 2-4, ΝΟ Πατρών - ΝΕ Πατρών 20-1, ΝΟ Καλαμάτας - ΝΟ Ιτέας 16-3.

Η Βαθμολογία: 1. ΝΟ Πατρών 6 (2 αγ.), 2. ΝΕ Πατρών 6 (3 αγ.), 3. ΝΟ Καλαμάτας 2 (3 αγ.), 4. ΝΟ Ναυπλίου 2 (2 αγ.), 5. ΝΟ Ιτέας 0 (2 αγ.). Σ.Σ.: Ο ΝΟ Καλαμάτας και ο ΝΟ Ναυπλίου έχουν από έναν μηδενισμό και τους έχει αφαιρεθεί από ένας βαθμός.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Ρεθύμνου - ΝΟ Χανίων 4-13, ΝΟ Αγ. Νικολάου - Πλιτς Πλατς 0-25, ΝΟ Αγ. Νικολάου - ΝΟ Χανίων 1-20, ΝΟ Ρεθύμνου - Πλιτς Πλατς 2-6.

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. ΝΟ Χανίων 6, 2. Πλιτς Πλατς 6, 3. ΝΟ Ρεθύμνου 0, 4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0.

Σ.Σ.: Ο ΟΦΗ δήλωσε λίγο πριν από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος ότι δεν θα μετάσχει στους αγώνες και το πρόγραμμα του ομίλου διαμορφώθηκε ανάλογα.

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου):

ΟΕΑΝΑΒ - ΝΟ Λάρισας 3-13, ΟΥΚ Βόλου - Νίκη Βόλου 3-7, Νηρέας Λαμίας - ΝΕ Λάρισας 4-19, ΝΟ Λάρισας - ΟΥΚ Βόλου 4-6, ΝΕ Λάρισας - ΟΕΑΝΑΒ 22-2, Νίκη Βόλου - Νηρέας Λαμίας 12-4.

Η Βαθμολογία (3 αγ.): 1. ΝΕ Λάρισας 9, 2. Νίκη Βόλου 9, 3. Νηρέας Λαμίας 3. 4. ΟΥΚ Βόλου 3, 5. ΝΟ Λάρισας 3, 6. ΟΕΑΝΑΒ 0.

Η Ειδική Προκήρυξη του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων και το Πρόγραμμα των αγώνων της Α' φάσης μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής