ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ/ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Σκωτσέζικο ντους από την Εθνική Εφήβων και ήττα με 10-9 από την Σερβία – Κόντρα στην Ιταλία για την 7η θέση

27.08.2017 14:35       855

Για την 7η θέση θα παίξει εν τέλει η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων για το Μεσογειακό κύπελλο – Comen Cup, με το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη να γνωρίζει την ήττα από την Σερβία με 10-9.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 0-2. Δύο λεπτά όμως πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου έριξε την απόδοσή της, με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν σε 2-2. Ίδιο ήταν το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με την Ελλάδα να προηγείται, η Σερβία όμως να είναι αυτή που «έκλεισε» καλύτερα την περίοδο και προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 4-3.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο 3ο οκτάλεπτο, με τους διεθνείς μας να παίζουν εξαιρετικά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και με ένα 0-4 που πραγματοποίησαν να μετατρέπουν το 5-3 σε 5-7 με τη λήξη της 3ης  περιόδου.

Με την έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, η Ελλάδα ανέβασε την διαφορά στα 3 γκολ (5-8). Από το ζενίθ όμως του 5-8, βρεθήκαμε στο ναδίρ, με τους Σέρβους να κάνουν το δικό τους σερί 3-0 και να φέρνουν το παιχνίδια στα ίσια 8-8, 3:30 πριν το φινάλε. Ο αρχηγός της Εθνικής, Νίκος Παπανικολάου, «μίλησε» και με γκολ στα τρία λεπτά πριν τη λήξη, έδωσε το προβάδισμα με 8-9.

Ωστόσο, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Μάρκο Ραντόσεβιτς (5 γκολ) αρχικά ισοφάρισε σε 9-9 και 0:34 πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με το φωτεινό πίνακα να γράφει 10-9.

Η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει σε λίγη ώρα (17:30 ώρα Ελλάδας), την Ιταλία για την 7η θέση, με τους Ιταλούς να ηττώνται από την Ρωσία στα πέναλτι με 12-11(2-1, 0-1, 3-1, 2-4). Αντίθετα, Σερβία και Ρωσία θα αγωνιστούν στις 18:50 ώρα Ελλάδας για την 5η θέση.

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 10-9  (2-2, 2-1, 1-4, 5-2)

Σερβία: Μπούλασιτς, Κούσοβιτς, Ράντιτς, Βάσιν, Γκάνιτς 2, Μίτροβιτς, Σμίλεβιτς, Τιμοτίσεβιτς, Ράντοβιτς 5, Μπράνκοβιτς, Σούλτς 2, Μπάρατς 1,

Ελλάδα: Μανθογιάννης, Αλαμάνος 1, Κουρούβανης 1, Γωνιωτάκης 1, Κουλούρης 2, Δήμου 2, Μπραΐμης, Αποστολάκης, Χαλυβόπουλος, Πάτερος, Παπανικολάου 2, Πετρόπουλος, Πιόβαν