ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ/ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Στην 29η και την 37η θέση αντίστοιχα Αρνιακός και Δαλδογιάννης

15.07.2017 14:03       1743

Την 29η και την 37η θέση στα 5 χιλιόμετρα Ανοιχτής Θαλάσσης κατέκτησαν οι δύο Έλληνες πρωταθλητές Γιώργος Αρνιακός και Αστέριος Δαλδογιάννης στην πρώτη τους παρουσία σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Στο αγώνισμα που διεξήχθη στη λίμνη Μπάλατον της Βουδαπέστης οι δύο πρωταθλητές έκαναν σημαντική προσπάθεια, αποκομίζοντας σημαντικές εμπειρίες. Ο Γιώργος Αρνιακός τερμάτισε σε χρόνο 55:15.00, 43.6 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο Μαρκ – Αντουάν Ολιβιέ, από τη Γαλλία, ενώ ο Αστέριος Δαλδογιάννης ήταν 37ος με 55:40.70.

Το χρυσό μετάλλιο που πήρε ο Μαρκ – Αντουάν Ολιβιέ κρίθηκε σε διαφορά μικρότερη του ενός δευτερολέπτου, αφού ο δεύτερος Μάριο Σαντσούλο ήταν 0.70 πίσω από τον Ολιβιέ. Το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος του ο Τίμοθι Σάτλγουορθ, που τερμάτισε 10.50 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο.