ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Τα Μετάλλια της χρονιάς και ο Ολυμπιακός κύκλος (2013-16)

  31.12.2016 22:59       2734

Του Φώντα Χήτα

Υπεύθυνου Γραφείου Τύπου ΚΟΕ

 

Τα 92 συνολικά Μετάλλια έφτασε η φετινή συγκομιδή των Αθλημάτων της ΚΟΕ, στις κορυφαίες και σημαντικότερες διεθνείς διοργανώσεις όπου υπήρξε συμμετοχή μας.

Δηλαδή, για το 2016, οι Ολυμπιακοί Αγώνες, τα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, τα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Κύπελλα, το World League, η Πανεπιστημιάδα, τα Μεσογειακά Κύπελλα και οι Βαλκανικοί αγώνες.

Ο σχετικός Πίνακας

………………………………………………………………………………….............

ΑΘΛΗΜΑ                 ΧΡΥΣΑ          ΑΡΓΥΡΑ        ΧΑΛΚΙΝΑ    ΣΥΝΟΛΟ

………………………………………………………………………………….............

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ         15                    16                    17                    48

ΤΕΧΝΙΚΗ               11                    10                    12                    33

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ         2                      0                      2                      4

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ  1                      1                      2                      4

ΣΥΓΧΡ/ΝΗ             0                      1                      1                      2

OPEN WATER        0                      1                      0                      1

…………………………………………………………………………………......................

ΣΥΝΟΛΑ                29                    29                    34                    92

…………………………………………………………………………………....................

Αναλυτικά τα 92 συνολικά Μετάλλια καταγράφονται ως εξής, στη χρονιά που ολοκληρώνεται σε λίγες ημέρες:

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (29)

  1. Τσουρουνάκης Αντώνης, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ Α-Γ (400μ επιφάνεια), Βόλος
  2. Δημητράτος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ (50μ 2πλά πέδιλα), Ανιμασί
  3. Δημητράτος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ (100μ 2πλά πέδιλα), Ανιμασί
  4. Αντωνιάδης, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ (200μ 2πλά πέδιλα), Ανιμασί
  5. Βαζαίος Ανδρέας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ Α-Γ (200μ Μ. Ατομικής), Λονδίνο
  6. Παναγιωτίδου Ιωάννα, Παγκόσμιο Κύπελλο ΤΕΧΝΙΚΗΣ (200μ επιφάνεια), Τομσκ
  7. Παναγιωτίδου Ιωάννα, Παγκόσμιο Κύπελλο ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ επιφάνεια), Τομσκ
  8. Τσιρίκος Θάνος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Β’), Μπολζάνο
  9. Τσιρίκος Θάνος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Τραμπολίνο 3μ. Β’), Μπολζάνο
  10. Καρετζόπουλος Λουκάς, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ άπνοιας), Βόλος
  11. Καρετζόπουλος Λουκάς, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ επιφάνειας)
  12. Χριστοφορίδης Χρήστος, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (800μ επιφάνειας), Βόλος
  13. Χριστοφορίδης Χρήστος, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ επιφάνειας), Βόλος
  14. Παπαδοπούλου Νικολέτα, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ άπνοιας), Βόλος
  15. Σοφιανίδης Νίκος, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ ύπτιο), Βόλος
  16. Σοφιανίδης Νίκος, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Βόλος
  17. Σοφιανίδης Νίκος, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πεταλούδα), Βόλος
  18. Λεμπλ Ηλέκτρα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πεταλούδα), Βόλος
  19. Εθνική Ομάδα (α), Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ200μ ελεύθερο), Βόλος, (Βελιάδης, Στάμος, Ανδρουλιδάκης, Σοφιανίδης)
  20. Νέγρης Δημήτρης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (1500μ ελεύθερο), Βόλος
  21. Νέγρης Δημήτρης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ ελεύθερο), Βόλος
  22. Κυνηγάκης Θανάσης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Βόλος
  23. Κυνηγάκης Θανάσης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ Μ. Ατομική), Βόλος
  24. Εθνική ομάδα (κ), Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ200μ ελεύθερο) Βόλος, (Ραυτοπούλου, Κρητικού, Καταραχιά, Λέμπλ)
  25. Εθνική ομάδα (κ), Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ ελεύθερο), Βόλος, (Ραυτοπούλου, Μαρκαντέ, Αρνάκη, Λέμπλ)
  26. Μερετσόλιας Κώστας, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πρόσθιο), Βόλος
  27. Εθνική ομάδα (α), Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ ελεύθερο), Βόλος, (Μάλαμας, Σοφιανίδης, Στάμος, Βελιάδης)
  28. Εθνική ομάδα (α), Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ Μ.Ομαδική), Βόλος, (Σοφιανίδης, Μερετσόλιας, Κυνηγάκης, Μάλαμας)
  29. Εθνική ομάδα Κορασίδων, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ, Βελιγράδι, (Αρχοντάκη, Πουλοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίνου Ειρ., Μπιτσάκου, Λούδη Αν., Κοκκινάκη, Κανετίδου, Ιωαννίδη, Κατσίμπρη, Νίνου Παν. Μπαλάτσα, Λιαπάκη)

ΑΡΓΥΡΑ (29)

  1. Γιαννιώτης Σπύρος, Ολυμπιακοί Αγώνες OPEN WATER (10χλμ), Ρίο ντε Τζανέϊρο
  2. Καρετζόπουλος Λουκάς, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ Α-Γ (50μ επιφάνεια), Βόλος
  3. Χριστοφορίδης Χρήστος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ Α-Γ (800μ επιφάνεια), Βόλος
  4. Δημητράτος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (200μ 2πλά πέδιλα), Ανιμασί
  5. Παναγιωτίδου Ιωάννα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ επιφάνεια), Ανιμασί
  6. Χριστοφορίδης Χρήστος, Παγκόσμιο Κύπελλο ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ επιφάνεια), Τομσκ
  7. Χριστοφορίδης Χρήστος, Παγκόσμιο Κύπελλο ΤΕΧΝΙΚΗΣ (800μ επιφάνεια), Τομσκ
  8. Εθνική ομάδα Κόμπο, Μεσογειακό Κύπελλο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ, (
  9. Παπαστάμος Απόστολος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ Μ. Ατομική), Βαλέτα
  10. Παπαστάμος Απόστολος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ Μ. Ατομική), Βαλέτα
  11. Τσιγκόια Βασιλική, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ επιφάνεια), Βόλος
  12. Εθνική ομάδα (α), Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ100μ επιφάνειας), Βόλος, (Καρετζόπουλος, Πιπίνιας, Οικονομόπουλος, Χριστοφορίδης)
  13. Αγαπητού Βασιλεία, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (800μ επιφάνειας), Βόλος
  14. Εθνική ομάδα (κ), Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ100μ επιφάνειας), Βόλος (Τσιγκόια, Παπαδοπούλου, Αγαπητού, Νησιώτη)
  15. Ντάλλα Όλγα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ ύπτιο), Βόλος
  16. Ντάλλα Όλγα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ύπτιο), Βόλος
  17. Κυνηγάκης Θανάσης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πεταλούδα), Βόλος
  18. Μερετσόλιας Κώστας, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πρόσθιο), Βόλος
  19. Κοντογεώργου, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πρόσθιο), Βόλος
  20. Κοντογεώργου, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πρόσθιο), Βόλος
  21. Δρυγούτης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Βόλος
  22. Λέμπλ Ηλέκτρα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ Μ. Ατομική), Βόλος
  23. Λέμπλ Ηλέκτρα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Βόλος
  24. Σαχά Ιωάννα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ύπτιο), Βόλος
  25. Σαχά Ιωάννα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ Μ. Ατομική), Βόλος
  26. Ραυτοπούλου Φιλιώ, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ελεύθερο), Βόλος
  27. Εθνική ομάδα (κ), Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ Μ. Ομαδική), Βόλος, (Σαχά, Κοντογεώργου, Λέμπλ, Ραυτοπούλου)
  28. Σοφιανίδης Νίκος, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ύπτιο), Βόλος
  29. Εθνική ομάδα Παίδων, Βαλκανικοί αγώνες ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Μανθογιάννης, Καλογερόπουλος, Κουρούβανης, Καραβιώτης, Τσιστράκης, Παλιός, Δήμου Π., Πιόβαν, Παπανικολάου, Βαλλιανάτος, Χαλυβόπουλος, Χριστοφορίδης, Μπραϊμης), Βελιγράδι

ΧΑΛΚΙΝΑ (34)

  1. Χριστοφορίδης Χρήστος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ Α-Γ (400μ επιφάνεια), Βόλος

      2. Καρετζόπουλος Λουκάς, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ Α-Γ (100μ επιφάνεια), Βόλος

  1. Κτενά Σοφία, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ Α-Γ (50μ άπνοιας), Βόλος
  2. Εθνική ομάδα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ Α-Γ (4χ2000μ OW), Βόλος
  3. Χρήστου Απόστολος, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ Α-Γ (100μ ύπτιο), Λονδίνο
  4. Αντωνιάδης, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ 2πλά πέδιλα), Ανιμασί
  5. Αντωνιάδης, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ 2πλά πέδιλα), Ανιμασί
  6. Παναγιωτίδου Ιωάννα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (200μ επιφάνεια), Ανιμασί
  7. Εθνική ομάδα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ2000μ OW), Ανιμασί (Τερζανίδης, Θεοδωρίδης, Παπανικολάου, Ζαφειρίου)
  8. Κτενά Σοφία, Παγκόσμιο Κύπελλο ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ άπνοιας), Τομσκ
  9. Σοφιανίδης Νίκος, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ύπτιο), Ουγγαρία
  10. Σοφιανίδης Νίκος, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ ύπτιο), Ουγγαρία
  11. Τσόλα Αθανασία – Μαλκογεώργου Σοφία – Ταξοπούλου Α.Μ αναπληρωματική, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Ντουέτο), Ριέκα
  12. Εθνική ομάδα Νέων γυναικών, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ, Χάγη
  13. Εθνική ομάδα Ανδρών, World League ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ, Χοϊζού
  14. Αθανασάκη, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Τραμπολίνο 3μ. Β’), Μπολζάνο
  15. Σαχίνη, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Τραμπολίνο 3μ. Α’), Μπολζάνο
  16. Μπολάνος Παναγιώτης, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ύπτιο), Βαλέτα
  17. Πιπίνιας Γιάννης, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ άπνοιας), Βόλος
  18. Πιπίνιας Γιάννης, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ επιφάνειας), Βόλος
  19. Νησιώτη Αλεξάνδρα, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ επιφάνειας), Βόλος
  20. Σοφιανίδης Νίκος, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ ελεύθερο), Βόλος
  21. Μούζας Νίκος, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πρόσθιο), Βόλος
  22. Μάλαμας Στάθης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πεταλούδα), Βόλος
  23. Σαχά Ιωάννα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ Μ. Ατομική), Βόλος
  24. Σαχά Ιωάννα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ύπτιο), Βόλος
  25. Ντάλλα Όλγα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ύπτιο), Βόλος
  26. Ραυτοπούλου Φιλιώ, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ελεύθερο), Βόλος
  27. Λέμπλ Ηλέκτρα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πεταλούδα), Βόλος

    30. Λέμπλ Ηλέκτρα, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ ελεύθερο), Βόλος

  1. Κρητικού Παρασκευή, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ελεύθερο), Βόλος
  2. Μερετσόλιας Κώστας, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πρόσθιο), Βόλος
  3. Στάμος Γιάννης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ ελεύθερο), Βόλος
  4. Μανιός Λευτέρης, Βαλκανικοί αγώνες Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ Μ. Ατομική), Βόλος

 

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ 2013-2016  

Στον παρακάτω συγκεντρωτικό Πίνακα, συνοψίζεται ο Ολυμπιακός κύκλος (2013-16) και τα Μετάλλια που κατ ‘ έτος και στο σύνολο κέρδισαν τα Αθλήματα μας.

 

ΕΤΟΣ             ΧΡΥΣΑ          ΑΡΓΥΡΑ        ΧΑΛΚΙΝΑ            ΣΥΝΟΛΟ

2016                29                    29                    34                    92

2015                33                    34                    34                    101

2014                32                    20                    26                    78

2013                36                    30                    26                    92

…………………………………………………………………………………............

ΣΥΝΟΛΑ         130                  113                  120                  363

…………………………………………………………………………………….............

 

Σε σύγκριση με τον προηγούμενο Ολυμπιακό κύκλο (2009-12), παρατηρούμε αύξηση κατά 61 Μετάλλια συνολικά (106 Χρυσά, 107 Αργυρά, 89 Χάλκινα, 302 Σύνολο, η περίοδος 2009-12). 

Τα Αθλήματα στον Ολυμπιακό κύκλο

 

Στον Πίνακα που ακολουθεί γίνεται η παράθεση των Μεταλλίων ανά Άθλημα, συνοπτικά, στους δύο τελευταίους Ολυμπιακούς κύκλους (2009-12 και 2013-16).

Η Κολύμβηση, σε σύγκριση, υπερτερεί κατά 38 Μετάλλια, η Υδατοσφαίριση κατά ένα (1) και η Τεχνική κατά 38.

Ένα (1) λιγότερο έχει η Συγχρονισμένη, 4 το OPEN WATER, 11 οι Καταδύσεις που αντιμετώπισαν και τα μεγαλύτερα προβλήματα με την έλλειψη εγκαταστάσεων.

………………………………………………………………………….....................

ΑΘΛΗΜΑ                 ΚΥΚΛΟΣ      ΧΡ.      ΑΡΓ.   ΧΑΛΚ.           ΣΥΝΟΛΟ

……………………………………………………………………………………….....

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ         2009-12           65        61        57                    183

                             2013-16           88        70        63                    221

 

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ  2009-12           2          5          5                      12

                             2013-16           4          1          8                      13

 

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ         2009-12           10        3          3               16

                                    2013-16           4          5          6                15

 

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ         2009-12           12        7          5                      24

                             2013-16           5          4          4                      13

 

OPEN WATER        2009-12           4          5          4                      13

                            2013-16           1          6          2                      9

 

ΤΕΧΝΙΚΗ                 2009-12           13        26        15                    54

                               2013-16           28        27        37                    92

 

Σημείωση: Η Τεχνική κολύμβηση εντάχθηκε στην ΚΟΕ το 2010

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ