ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

03/09/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.492) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ / ΒΟΛΟΣ / ΗΜΕΡΑ 8η / ΘΕΣΕΙΣ 17-18 / Ν. ΑΦΡΙΚΗ - ΜΕΞΙΚΟ 18-19 .

02.10.2011 21:10       1165

Μετά απο ενα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, το Μεξικό επικράτησε της Νοτίου Αφρικής με (19-18, 10-10 κανονικός αγώνας και 12-12 η παράταση) και κατέλαβε την 17η θέση του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Οι Μεξικανοί αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 7-2, στον αγώνα που έγινε στο κολυμβητήριο "Βασίλης Πολυμερος" του Βόλου.

Η συνέχεια όμως ηταν διαφορετική. Οι Νοτιοαφρικανοί με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν το σκορ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά σε 9-9 2.44'' πριν την λήξη της συνάντησης και στην συνέχεια σε 10-10 0.36'' πριν το τέλος.

Ακόμη πιο συγκλονιστική ηταν η παράταση του αγώνα. Οι Νοτιοαφρικανοι ισοφάρισαν σε 12-12 μόλις 3'' πριν τη λήξη και ενώ 10'' πριν οι Μεξικανοι έχασαν τη μπάλα μέσα απο τα χέρια τους με παίκτη παραπάνω και μόνοι απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα!

Στα πέναλτι ο μοιραίος παίκτης των Νοτιοαφρικανων ηταν ο που απώλεσε το 8ο και τελευταίο.

Ηταν το πρώτο παιχνίδι του παγκοσμίου πρωταθλήματος που κρίθηκε στα πέναλτι.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-5, 4-2, 1-2, 3-1.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ: 1-2, 2-1.

ΠΕΝΑΛΤΙ: 6-7.

Ν. ΑΦΡΙΚΗ: Καρντ 5, Σπενσερ 5, Μποχατα 2, Γουολκερ 2, Μοστερ 2, Μαλαν 1, Ροντα 1.

ΜΕΞΙΚΟ: Αβαζος 4, Σερανο 4, Γιουτεζ 4, Καρβαλιο 4, Μπισκαϊνο 3.