ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

03/09/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.501) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ / ΒΟΛΟΣ / ΗΜΕΡΑ 8η / ΘΕΣΕΙΣ 1-4 / ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ 5-6 / ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ.

02.10.2011 20:48       1297

Πριν απο 2 χρόνια στο Σιμπενικ η Ελλάδα νίκησε με 6-5 σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό την Σερβία και κατέκτησε τελικά το αργυρό μετάλλιο. Πριν απο λίγο σε ενα μεγάλο παιχνίδι έχασε με το ίδιο σκορ στην παράταση απο τους σπουδαίους αντιπάλους της και αύριο το απόγευμα θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στην Αυστραλία.

Το 2009 ηταν ο Καποτσης που σκόραρε 9'' πριν τη λήξη. Το 2011 ηταν ο Γεννιδουνιας που δεν σκόραρε 3'' πριν το τέλος, οταν έκανε απο πλεονεκτική θέση σουτ στο δοκάρι!

Για τους γνωστές της υδατοσφαίρισης η εμφάνιση της Εθνικής μας ηταν σπουδαία και το πολο που έπαιξε υψηλού επιπέδου κόντρα σε μια σχολή της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης.

Το παιχνίδι θα κρινόταν στην άμυνα και αυτό ηταν γνωστό πριν την έναρξη. Όποιος έβαζε πάνω απο 5 γκολ στον αγώνα ισως να ηταν ο νικητής. Κανείς δεν το πέτυχε, οι άμυνες ηταν θαυμάσιες και τελικά οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου ενα γκολ του Μιλισιτς απο την περιφέρεια , έκρινε τον αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό οτι και οι δυο ομάδες δέχθηκαν μόνο 1 γκολ στον παίκτη λιγότερο στις 5 (Σερβία) και 6 (Ελλάδα) φορές που χρειάσθηκε να παίξουν κάτω απο τέτοιες συνθήκες!

Νεκρό σημείο για την ελληνική ομάδα ηταν 1 λεπτό στο πρώτο οκταλεπτο, οταν δεχθήκαμε 3 γκολ και απο 2-0 βρεθήκαμε 2-3 πίσω στο σκορ!

Χαρακτηριστικό της σπουδαίας αμυνας των δυο ομάδων ηταν το γεγονός οτι επί 17 λεπτά δεν σημειώθηκε γκολ!

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-3, 0-0, 1-1, 2-1.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ: 0-1, 0-0.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: 1-0 Βλαχοπουλος περιφέρεια, 2-0 Ποντικεας περιφέρεια, 2-1 Μαντιτς παίκτης παραπάνω, 2-2 Ουμποβιτς περιφέρεια, 2-3 Ουμποβιτς κόντρα, 3-3 Βλαχοπουλος περιφέρεια, 3-4 Ουμποβιτς φουνταριστος, 4-4 Ποντικεας παίκτης παραπάνω, 5-4 Σολανακης φουνταριστος, 5-5 Σαπονιτς περιφέρεια,

5-6 Μιλισιτς περιφέρεια.

ΕΛΛΑΔΑ (στατιστικά: 1/6 με παίκτη παραπάνω, 3 απο την περιφέρεια, 1 απο τον φουνταριστο, 0/1 πέναλτι).

Σκορερς: Βλαχοπουλος 2, Ποντικεας 2, Σολανακης 1.

ΣΕΡΒΙΑ (στατιστικά: 1/5 με παίκτη παραπάνω, 3 απο την περιφέρεια, 1 στην κόντρα, 1 απο τον φουνταριστο).

Σκορερς: Ουμποβιτς 3, Μαντιτς 1, Σαπονιτς 1, Μιλισιτς 1.