ΤΕΧΝΙΚΗ

05/05/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.336) - 24Ο ΜΙΤΙΝΓΚ «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ» *ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ *ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ *Η 22Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *ΠΛΕΪ ΟΦ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *Η 9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (ΝΟΤΟΣ) *ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΓΕΩΡΓΙΑ *Ο Β΄ΓΥΡΟΣ Β΄

  05.05.2011 03:00       703

-. Στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου, αρχίζει αύριο (Παρασκευή) το 24ο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης «Ακρόπολις», με τη συμμετοχή συνολικά 323 κολυμβητών / τριών, από την Ελλάδα (56 σωματεία) και το εξωτερικό.

Στο μίτινγκ θα πάρουν μέρος 49 κολυμβητές / τριες από 9 χώρες, που είναι: Ρουμανία (6), Τυνησία (5), Κύπρος (9), Αλβανία (4), Ισραήλ (3), Αζερμπαϊτζάν (3), Ουκρανία (1), Σλοβακία (1), Πανεπιστήμιο Κάλγκαρι Καναδά (17).

 Το μίτινγκ, που εντάσσεται στη φετινή σειρά των Γκραν Πρι της ΚΟΕ, μετράει για όρια πρόκρισης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης (24-31 Ιουλίου), το Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων / νεανίδων της Λίμα (16-21 Αυγούστου) και το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου (6-10 Ιουλίου).

Το αγωνιστικό πρόγραμμα:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 6 Μαίου (17.00)

400μ. Μ. Ατομική (γ), 400μ Μ. Ατομική (α) τελικές σειρές, 50μ ελεύθερο (γ-α), 50μ πρόσθιο (γ-α) προκριματικά, 800μ ελεύθερο (γ), 1500μ ελεύθερο (α) τελικές σειρές

ΣΑΒΒΑΤΟ, 7 Μαίου (09.00) – Προκριματικά

50μ ύπτιο, 200μ Μ. Ατομική, 200μ ύπτιο, 200μ πρόσθιο, 100μ πεταλούδα, 100μ πεταλούδα, 200μ ελεύθερο

ΣΑΒΒΑΤΟ, 7 Μαίου (17.00) – Τελικοί

50μ ελεύθερο, 50μ πρόσθιο, 50μ ύπτιο, 200μ Μ. Ατομική, 200μ ύπτιο, 200μ πρόσθιο, 100μ πεταλούδα, 200μ ελεύθερο

ΚΥΡΙΑΚΗ, 8 Μαίου (09.00) – Προκριματικά

50μ πεταλούδα, 100μ ελεύθερο, 100μ ύπτιο, 100μ πρόσθιο, 200μ πεταλούδα, 400μ ελεύθερο

ΚΥΡΙΑΚΗ, 8 Μαίου (17.00) – Τελικοί

50μ πεταλούδα, 100μ ελεύθερο, 100μ ύπτιο, 100μ πρόσθιο, 200μ πεταλούδα, 400μ ελεύθερο

-.Στο κολυμβητήριο Περιστερίου, διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) έως την Κυριακή, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας.

Μετέχουν συνολικά 138 κολυμβητές / τριες από 20 σωματεία.

Οι αγώνες αποτελούν την τελευταία ευκαιρία των αθλητών / τριών, για την επίτευξη ορίων πρόκρισης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών / γυναικών (28 Ιουλίου – 7 Αυγούστου, Ουγγαρία) και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων / νεανίδων (11-18 Ιουλίου, Μίσκολτς Ουγγαρίας).

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 6 Μαίου (09.00 προκριματικά – 17.00 τελικοί)

50μ άπνοη, 1500μ επιφάνεια (το απόγευμα η γρήγορη σειρά, 200 επιφάνεια, 800μ υποβρύχιο (το απόγευμα η γρήγορη σειρά)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 7 Μαίου (09.00 προκριματικά – 17.00 τελικοί)

50μ επιφάνεια, 400μ επιφάνεια (το απόγευμα η γρήγορη σειρ΄), 00μ υποβρύχιο, 4χ200μ επιφάνεια

ΚΥΡΙΑΚΗ, 8 Μαίου (09.00 προκριματικοί – 17.00 τελικοί)

100μ επιφάνεια, 800μ επιφάνεια (το απόγευμα η γρήγορη σειρά), 400μ υποβρύχιο (το απόγευμα η γρήγορη σειρά), 4χ100μ επιφάνεια

-. Στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας, διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’.

Μετέχουν 10 σωματεία με 20 Σόλο, 15 Ντουέτα, 7 Ομαδικά, 9 Κόμπο και 98 αθλήτριες στις Φιγούρες.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 6 Μαίου

09.30 Ντουέτο (προκριματικά)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 7 Μαίου

09.00 Σόλο (προκριματικά)

12.00 Κόμπο (τελικός)

17.30 Φιγούρες

ΚΥΡΙΑΚΗ, 8 Μαίου

09.00 Ντουέτο (τελικός)

12.00 Σόλο (τελικός)

4.30 Ομαδικό (τελικός)

Αλυτάρχης των αγώνων ο Διευθυντής της ΚΟΕ, Γιώργος Χριστοφοράτος και διαιτητής η Ελένη Κουγιά.

-. Ολοκληρώνεται, το ερχόμενο Σάββατο, η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με τα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής ημέρας.

Κολ. Λάρισας             19.00   ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΟΚ

                                                (Αδαμάσογλου, Μονιούδης)

Κολ. Φαλήρου                        19.00   Π. ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

                                                (Κωνσταντινίδης, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

                                                (Βασιλείου, Χατζηαναστασίου)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»  19.00   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

                                                (Υπερήφανος, Ευφραιμίδης)

Κολ. ΝΟΒ                   19.00   ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                (Κουρέτας, Μπιράκης)

Κολ. Ιωνικό                19.00   ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Σταυρίδης, Κατσαρός)

Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 286-106           58

2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      237-113           57

3. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      227-124           52

4. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ            210-131           44

................................................................................

5. ΝΟ ΧΙΟΥ                           231-151           38

6. ΠΑΟΚ                                 179-170           33

7. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ           148-187           25

8. ΕΘΝΙΚΟΣ                          168-214           23

9. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                     132-220           17

10. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ       148-254           13

.................................................................................

11. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                   131-222           9

12. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                    98-303             -1

Σημείωση (1): Η ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ έχει έναν (1) μηδενισμό

    (2): Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στην Α2 Εθνική κατηγορία, ενώ οι τέσσερις (4) πρώτες συνεχίζουν στα πλέι οφ.

Στην Α’ Φάση των πλέι οφ (14, 18, 21 Μαίου), θα παίξουν:

Α1 – Α4

Α2 – Α3

Απαιτούνται δύο (2) νίκες. Οι νικητές θα αγωνιστούν για θέσεις 1-2 (1, 4, 8, 12, 15 Ιουνίου η Β’ Φάση) και οι ηττημένοι για θέσεις 3-4 (1, 4, 8 Ιουνίου).

Στη Β’ φάση, στον τελικό απαιτούνται 3 νίκες και για θέσεις 3-4, δύο (2).

-. Το πρόγραμμα των δεύτερων αγώνων της Β’ Φάσης των πλέι οφ πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών:

ΣΑΒΒΑΤΟ, 7 Μαίου

Θέσεις 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       15.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ

                                                (Σταυρόπουλος, Κουρτίδης)

1ος αγώνας: 7-6

Ο τρίτος αγώνας, την Δευτέρα 9 Μαίου:

Κολ. ΝΟΒ                   19.00   ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Αν χρειαστεί τέταρτος αγώνας, την Τρίτη 10 Μαίου:

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ

Αν χρειαστεί και πέμπτος αγώνας, την Τετάρτη 11 Μαίου:

Κολ. ΝΟΒ                   19.00   ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Θέσεις 3-4

Κολ. Ποσειδώνιο        17.30   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                (Δαμιανάκης, Αχλαδιώτης)

1ος αγώνας: 10-9 πέναλτι (7-7 παράταση, 6-6 κανονική διάρκεια)

Αν χρειαστεί τρίτος αγώνας, την Δευτέρα 9 Μαίου:

Κολ. Εθν. Πειραιά       18.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

-. Τέσσερα από αναβολή παιχνίδια του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (Νότιος Όμιλος), διεξάγονται το Σαββατοκύριακο.

ΣΑΒΒΑΤΟ, 7 Μαίου

Κολ. Περιστερίου       14.30   ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

                                                (Κωνσταντινίδης, Μικεδάκης)

Κολ. Αμαρουσίου       15.30   ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. – ΝΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ

                                                (Παϊρακταρίδης, Πολυχρονόπουλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ, 8 Μαίου

Κολ. Ιλίσιο                  10.00   ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ. – ΟΦΗ

                                                (Βασιλείου, Δαμιανάκης)

Κολ. Αμαρουσίου       15.30   ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

                                                (Χατζηαναστασίου, Μικεδάκης)

Το παιχνίδι γίνεται στο κολυμβητήριο Αμαρουσίου μετά από κοινή συμφωνία των δύο σωματείων.

Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                     91-38   24

2. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.                 81-84   13

3. ΟΦΗ                                    66-72   13

.....................................................................

4. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ.                  65-62   11

5. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ              75-81   9

6. ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ        46-87   0

-. Την Δευτέρα, 9 Μαίου, έρχεται στην Αθήνα, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Ανδρών της Γεωργίας, για τον αγώνα με την Εθνική μας ομάδα, την Τετάρτη 11 Μαίου (20.30 Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά), για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2012.

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστες: Τσουμπουρίτζε Ζουράμπ, Λαϊτάτζε Γκαλάκτιον, Κενκάτζε Μπέκα, Πόποβιτς Γιόβαν, Κόρντιτς Μάρκο, Κβεντελιάνι Γκεόργκε, Τσομακίτζε Ρεβάζ, Μπαγκατούρια Μίκειλ , Ρούρουα Ζουράμπ, Γκεγκελασβίλι Κονσταντίν, Νικολεϊσβίλι Τάτο, Καβταράτζε Μπέκα, Ναμοράτζε Αλεξάντρε

Ομοσπονδιακός τεχνικός ο Νταβιτιάνι Ζβιάντ και συνεργάτης του ο Ασάτιανι Μίριαν.

Στην Αθήνα έρχονται επίσης ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας της Γεωργίας, Μπιτάτζε Αλεξάντρ, ο Αντιπρόεδρος Νικολαϊσβίλι Αλεξάντρε, καθώς και ο φυσικοθεραπευτής Χβαρίτζε Ζάρκο.

-. Οι αγώνες του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, διεξάγονται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή.

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ (κολ. Νέας Ιωνίας Βόλου)

Παρασκευή, 6/5

20.30 ΝΟΒΑ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, 21.30 ΟΦΘ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

Σάββατο, 7/5

11.00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΟΦΘ, ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, 17.30 ΟΦΘ – ΝΟΒΑ, 18.30 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Κυριακή, 8/5

10.00 ΝΟΒΑ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, 11.00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, 16.30 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΟΦΘ, 17.30 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟΒΑ

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ (κολ. Γέρακα)

Παρασκευή, 6/5

20.30 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 21.30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ

Σάββατο, 7/5

12.30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, 13.30 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ, 18.00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, 19.00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Κυριακή, 8/5

09.30 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ, 10.30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ, 15.30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (κολ. Ηλιούπολης), 18.00 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ

Οι τρεις (3) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου, θα αγωνιστούν για τις θέσεις 1-6 στην Τελική φάση (24-26 Ιουνίου), ενώ η τελευταία κάθε Ομίλου, υποβιβάζεται στην Γ’ Εθνική κατηγορίας.

Στην Α2 Ανδρών, ανέρχονται οι δύο (2) πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

Βαθμολογίες

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1. ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ            53-26   12

2. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  41-41   6

-. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ                 29-38   6

-. ΟΦΘ                                    37-47   6

5. ΝΟΒΑ                                 36-44   0

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ            60-23   12

2. ΝΟ ΣΥΡΟΥ                                    29-34   9

3. ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ               28-36   6

4. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 26-34   3

5. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               24-40   0

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ