ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

06/05/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.190) - ΤΟ 79ο ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΕΠΑΝΑΡΧΙΖΕΙ Η Α1 ΑΝΔΡΩΝ *ΑΥΛΑΙΑ ΣΤΑ ΠΛΕΙ ΟΦ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *Η 15Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ *Η ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  06.05.2010 03:00       842

-.Στο Κολυμβητήριο Κέρκυρας, αρχίζει αύριο (Παρασκευή) το 79ο Εθνικό πρωτάθλημα κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών, με τη συμμετοχή 238 κολυμβητών / τριών από 43 Σωματεία.

Είναι η 9η συνολικά φορά και η 7η από το 1987 (Καλαμάτα), που η διοργάνωση γίνεται «εκτός των τειχών» της πρωτεύουσας.

Ο Ολυμπιακός,  έχει τις περισσότερες κατακτήσεις τίτλων (50), από το 1930 (σ.σ. το 1928 και 1929, δεν υπήρχε βαθμολογία) και ακολουθούν: Παναθηναϊκός  12, Παλαιό Φάληρο 11, Εθνικός 1, ΠΑΟΚ 1, ΑΝΟ Γλυφάδας  1, ΚΟ Πειραιά 1.

Το 1958 ο τίτλος μοιράστηκε από κοινού σε Παναθηναϊκό και Παλαιό Φάληρο (ισοβάθμησαν).

Πολυνίκες στους Άνδρες: 29 Κοσκινάς Βαγγέλης, 28 Κοσκινάς Κώστας, 21 Κουτουμάνης Τέρης και στις Γυναίκες: 32 Μαχαίρα Τόνια, 26 Δάρα Σοφία, 23 Σαρακατσάνη Κάτια και Λυμπερτά Μαριάννα.

Το 79ο Εθνικό πρωτάθλημα, αποτελεί διοργάνωση επίτευξης ορίων πρόκρισης, τόσο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών (Βουδαπέστη, 9-15 Αυγούστου), όσο και το αντίστοιχο εφήβων – νεανίδων (Τάμπερε, 14-18 Ιουλίου).

Οι συμμετοχές και τα αποτελέσματα των αγώνων, θα αναρτώνται στο LIVE RESULTS της ΚΟΕ (www.koe.org.gr), ενώ από το web tv της Ομοσπονδίας  (www.koe.org.gr/livetv), θα μεταδοθούν απευθείας οι Τελικοί των τριών ημερών, με τηλεοπτική εικόνα από την ΕΤ 1 που θα μεταδώσει επίσης τους αγώνες.

Οι προκριματικοί και οι τελικοί Παρασκευή και Σάββατο είναι 09.30 και 19.00 αντίστοιχα και την Κυριακή 09.00 και 17.00.

Το πρόγραμμα των αγώνων

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (09.30 – 19.00)

50μ ελεύθερο (γ-α), 50μ πρόσθιο (γ-α), 200μ πεταλούδα (γ-α), 400μ ελεύθερο (γ-α), 100μ ύπτιο (γ-α), 200μ Μ. Ατομική (γ-α), 4χ200μ ελεύθερο (γ-α)

ΣΑΒΒΑΤΟ (09.30 – 19.00)

50μ πεταλούδα (α-γ), 200μ ελεύθερο (α-γ), 400μ Μ. Ατομική (α-γ), 200μ ύπτιο (α-γ), 100μ πρόσθιο (α-γ), 800μ ελεύθερο (α-γ), 4χ100μ ελεύθερο (α-γ)

ΚΥΡΙΑΚΗ (09.00 – 17.00)

50μ ύπτιο (γ-α), 100μ ελεύθερο (γ-α), 200μ πρόσθιο (γ-α), 100μ πεταλούδα (γ-α), 1500μ ελεύθερο (γ-α), 4χ100μ Μ. Ομαδική (γ-α)

-. Επαναρχίζει το Σάββατο το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (21η αγωνιστική).

Κολ. Ιωνικό                         17.00     ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

                                                                (Βασιλείου, Σπανούδης)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»     17.00     ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                                (Μπιράκης, ,Μπουδραμής)

Κολ. Ποσειδώνιο              17.00     ΠΑΟΚ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

                                                                (Σταυρόπουλος, Αχλαδιώτης)

Κολ. Π. Φαλήρου             17.00     ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

                                                                (Σκαλοχωρίτης, Σταυρίδης)

Κολ. Ιλίσιο                          17.00     ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ. – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                                (Κουρέτας, Κυράνης)

Κολ. Λάρισας                    17.00     ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                                (Αδαμάσογλου, Κουρτίδης)

Η Βαθμολογία

1.       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ           234-91                   40

2.       ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ               197-137                34

3.       ΠΑΟΚ                        163-162                24

4.       ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      157-135                21

5.       ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ    161-143                20

6.        ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ    180-176                19

………………………………………………………………………..

7.       ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ               150-173                19

8.       ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ               156-164                18

9.       ΝΟ ΧΙΟΥ                       139-174                15

10.   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                 145-193                12

……………………………………………………………………………

11.   ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ 115-198                10

12.   ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ            132-183                8

Επόμενη αγωνιστική (15/5): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

-. Το Σάββατο, αρχίζουν και τα πλέι οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (Α’ Φάση).

Κολ. Ποσειδώνιο      15.30     ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

                                                        (Σταυρόπουλος, Αχλαδιώτης)

Κολ. Εθν. Πειραιά    21.00     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                        (Δαμιανάκης, Μικεδάκης)

Οι δεύτεροι αγώνες, την Δευτέρα 10/5

Κολ. «Αντ. Πεπανός»             15.00     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                                        (Σκαλοχωρίτης, Μπουδραμής)

Κολ. Νέας Σμύρνης                 20.30     ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                                        (Παϊρακταρίδης, Στεφανάκης)

Αν χρειαστούν τρίτοι αγώνες, την Τετάρτη 12/5

Κολ. Ποσειδώνιο      15.30     ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

                                                        (Μπιράκης, εκκρεμεί)

Κολ. Εθν. Πειραιά    18.00     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                        (Πολυχρονόπουλος, Κατσαρός)

Χωρίς αγώνες, στα ημιτελικά, έχουν περάσει ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ και ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ.

Η Β’ Φάση θα διεξαχθεί 15, 17 και 19 Μαίου, ενώ η Γ’, 21, 23, 26, 28 και 30 Μαίου.

Στη Β’ Φάση, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ αντιμετωπίζει τον νικητή ΗΡΑΚΛΗ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ και ο ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ τον αντίστοιχο ΕΘΝΙΚΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ. Οι ηττημένοι, θα αγωνιστούν για την 5η θέση.

-. Την Κυριακή, συνεχίζεται και το πρωτάθλημα Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (15η αγωνιστική).

Κολ. Ιλίσιο                  13.00     ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                        (Βασιλείου, Κουρτίδης)

Κολ. Σύρου                 13.30     ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

                                                        (Παϊρακταρίδης, Καρκαντελίδης)

Κολ. Αλίμου               14.00     ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

                                                        (Σταυρίδης, Καζούλης)

Κολ. Βόλου                 15.00     ΝΟΒΑ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

                                                        (Κουρέτας, Κωνσταντινίδης)

Κολ. Ηρακλείου        15.00     ΟΦΗ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

                                                        (Σκαλοχωρίτης, Κατσαρός)

Κολ. Εθν. Πειραιά    16.00     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                                        (Δαμιανάκης, Κατσώνης)

 

 

Η Βαθμολογία

1.       ΕΘΝΙΚΟΣ                      157-55                   28

2.       ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ            169-107                24

……………………………………………………………………….

3.       ΗΡΑΚΛΗΣ                       153-116                19

4.       ΟΦΗ                            112-117                18

5.       ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ             136-126                15

6.       ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ        91-101                   13

7.       ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                     107-124                12

8.       ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ                 113-118                11

9.       ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                      82-118                   11

10.   ΝΟΒΑ                              82-124                   8

…………………………………………………………………………

11.   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ               89-121                   7

12.   ΝΟ ΣΥΡΟΥ  76-140 2                 

Επόμενη αγωνιστική (16/5): ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΟΦΗ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟΒΑ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

-. Στην Ιτέα και την Αθήνα, διεξάγεται η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, Σάββατο, Κυριακή και Δευτέρα.

Οι αγώνες για τις θέσεις 1-4 θα διεξαχθούν στο Δημοτικό κολυμβητήριο Ιτέας και για τις θέσεις 5-8 στο Κολυμβητήριο Αλίμου.

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

Σάββατο, 8/5

20.30 ΝΟ ΙΤΕΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 21.30 ΠΑΟΚ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Κυριακή, 9/5

09.30 ΠΑΟΚ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 10.30 ΝΟ ΙΤΕΑΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, 16.30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, 17.30 ΠΑΟΚ – ΝΟ ΙΤΕΑΣ

Η 1η ομάδα της τελικής κατάταξης, ανεβαίνει στην Α1 Εθνική.

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

Κυριακή, 9/5

11.00 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, 12.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, 20.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, 21.00 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Δευτέρα 10/5, κολ. Αγίου Κοσμά

12.00  ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ, 13.00 ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Η 3η και 4η ομάδα της τελικής κατάταξης, υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία.

-. Στο Κοιμητήριο Καισαριανής, την Κυριακή στις 11.15 το πρωί, τελείται το 40ήμερο μνημόσυνο του Αντώνη Γαβανά, φροντιστή των Εθνικών μας ομάδων υδατοσφαίρισης επί σειρά ετών.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ