ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

07/07/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.226) - ΣΤΟ ΕΜΜΕΝ ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ *ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ *ΘΕΡΙΝΟΙ 10, 11, 12 ΕΤΩΝ

  07.07.2010 03:00       921

-. Σε νέο τουρνουά προετοιμασίας, εν όψει της συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Ντνιέπροζινσκ Ουκρανίας, 25/7 – 1/8), μετέχει (Έμμεν, 9-11 Ιουλίου) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων.

Στην αποστολή για την Ολλανδία, που αναχωρεί αύριο (Πέμπτη) το πρωί, μετέχουν οι εξής 14 πολίστριες: Χρυσούλα Διαμαντοπούλου, Χριστίνα Κότσια, Στεφανία Χαραλαμπίδου, Άλκηστη Μπενέκου, Ιόλη Μπενέκου, Στεφανία Τερεφού, Ευαγγελία Δράκου, Ασημίνα Τσιγαρίδα, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Μαρία Φαρμάκη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Μαρίνα Φλώρου, Ελευθερία Πλευρίτου, Κατερίνα Ζάντου.

Τις συνοδεύουν ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Πετράκης, η φυσικοθεραπεύτρια Ελένη Χέλμη και ο έφορος Μπάμπης Τρούλος.

Στο τουρνουά μετέχουν, επίσης: ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΚΑΝΑΔΑΣ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ.

Διαιτητές είναι οι Γιούργκεν Χάουζ (Γερμανία), Βλάχο Ραντίσεβιτς (Κροατία), Πασκάλ Πλανσόν (Γαλλία), ίρφαν Σαντέκοφ (Ρωσία) και Πίτερ ντε Γιονγκ (Ολλανδία), ενώ παρατηρητής ο Μάνφρεντ Βάτερ (Γερμανία).

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ολλανδίας)

Παρασκευή, 9/7

09.30 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

11.00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

12.30 ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ

17.00 ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

18.30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ

20.00 ΙΤΑΛΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Σάββατο, 10/7

09.30 ΚΑΝΑΔΑΣ – ΙΤΑΛΙΑ

11.00 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ

12.30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

17.00 ΚΑΝΑΔΑΣ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

18.30 ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

20.00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ

Κυριακή, 11/7

09.00 ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

10.30 ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

12.00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

-. Στα κολυμβητήρια Παλαιού Φαλήρου, Αλίμου και Γέρακα, διεξάγεται (9-11 Ιουλίου) η τελική φάση του παιδικού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης.

Α’ Όμιλος (κολ. Π. Φαλήρου): ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΗΡΑΚΛΗΣ

Β’ Όμιλος (κολ. Γέρακα): ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, ΠΑΟΚ, ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 9/7

20.00 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

20.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ

21.00 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

21.30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

 

Σάββατο, 10/7       

11.15 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΗΡΑΚΛΗΣ

12.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

12.30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

13.00 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΠΑΟΚ

18.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

19.00 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

20.00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ

20.00 ΠΑΟΚ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Κυριακή, 11/7 (κολ. Αλίμου)

10.00 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

11.00 Β1 – Α2 (Ημιτελικός)

12.30 Α4 – Β4 (7η – 8η θέση)

13.30 Α3 – Β3 (5η – 6η θέση)

17.00 Μικρός τελικός (θέσεις 3η – 4η)

18.00 Μεγάλος τελικός (θέσεις 1η – 2η)

-. Ο ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ και ο ΝΟ ΧΙΟΥ, τερμάτισαν στις 2 πρώτες θέσεις της τελικής κατάταξης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών.

Κατόπιν αυτού, ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία.

-. Σχεδόν 1.000 κολυμβητές / τριες (956 για την ακρίβεια) από 104 σωματεία, μετέχουν στους Θερινούς αγώνες κολύμβησης προαγωνιστικών ηλικιών (10-12 ετών) που διεξάγονται στο ΟΑΚΑ, από μεθαύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή.

Από αυτούς, οι 291 (48 σωματεία) είναι 12ετείς και οι υπόλοποι 665 (56 σωματεία) 10-11ετείς.

Οι ώρες έναρξης των αγώνων: 09.30 και 18.00 καθημερινά

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ