ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

08/09/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.513) - ΣΤΗ ΡΙΕΚΑ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ *ΣΤΗΝ ΤΕΡΓΕΣΤΗ ΟΙ ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ *ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

  02.10.2011 21:51       1006

Δύο αποστολές Εθνικών μας ομάδων υδατοσφαίρισης, αναχωρούν αύριο (Παρασκευή), για τις κορυφαίες τους φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις τους.

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων μεταβαίνει στη Ριέκα για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και η Εθνική ομάδα των Νέων γυναικών στην Τεργέστη για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ (11-18 Σεπτεμβρίου)

Στη Ριέκα μεταβαίνουν οι εξής 13 υδατοσφαιριστές: Νικήτας Παρασκευόπουλος, Θανάσης Μπεζιλιώτης (τερματοφύλακες),Κώστας Γούβης, Γιώργος Δερβίσης, Βαγγέλης Ποταμιάνος, Νίκος Αλβέρτης, Μανώλης Σολανάκης, Θανάσης Χρυσοσπάθης, Νίκος Προσινικλής, Μάριος Χατζηγούλας, Δημήτρης Λάππας, Γιώργος Φωκάς, Χρήστος Λουϊζίδης.

Μαζί τους, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, ο συνεργάτης του Θόδωρος Μπερδές, ο φυσικοθεραπευτής Αλέξανδρος Κολιάτος, ο διεθνής διαιτητής Νίκος Μπουδραμής και ο Ανδρέας Γούνας (αρχηγός αποστολής).

Οι Όμιλοι στη Ριέκα:

Α': Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία, Ουκρανία

Β': Ρουμανία, Λευκορωσία, ΕΛΛΑΔΑ, Ισπανία

Γ': Ρωσία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Κροατία

Δ': Σερβία, Μαυροβούνιο, Σλοβακία, Βουλγαρία

Η σειρά των αγώνων μας:

11/9: 13.30 Λευκορωσία – ΕΛΛΑΔΑ

12/9: 09.00 Ρουμανία – ΕΛΛΑΔΑ

13/9: 13.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ισπανία

Στην αντίστοιχη διοργάνωση η Ελλάδα έχει 14 συμμετοχές και 3 μετάλλια (2 αργυρά, 1 χάλκινο).

Τα αργυρά το 2001 (Χάγκεν) και 2010 (Στουτγκάρδη) και το χάλκινο το 1997 (Μάριμπορ).

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11-17 Σεπτεμβρίου)

Στην Τεργέστη μεταβαίνουν οι εξής 13 πολίστριες: Χρυσούλα Διαμαντοπούλου, Στεφανία Τερεφού (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Χριστίνα Κότσια, Στεφανία Χαραλαμπίδου, Ιωάννα Χαραλαμπίδου, Άλκηστη Μπενέκου, Ιόλη Μπενέκου, Κατερίνα Ζάντου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ελευθερία Πλευρίτου, Ιουλία Γαρυφάλλου.

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Πετράκης, ο συνεργάτης του Στέφανος Λέανδρος, η φυσικοθεραπεύτρια Αθηνά Μακρή και ο διεθνής διαιτητής Νίκος Σταυρόπουλος.

Οι Όμιλοι:

Α': Κίνα, Μεξικό, Ουγγαρία, Αυστραλία

Β': Νότια Αφρική, Ολλανδία, Ουζμπεκιστάν, Ρωσία

Γ': ΗΠΑ, Ινδονησία, Ιταλία, ΕΛΛΑΔΑ

Δ': Καναδάς, Γερμανία, Βραζιλία, Ισπανία

Η σειρά των αγώνων της Εθνικής:

11/9: 15.45 Ινδονησία – ΕΛΛΑΔΑ

12/9: 19.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία

13/9: 10.00 ΗΠΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Για την Εθνική μας αυτή η συμμετοχή, είναι η 9η. Κορυφαία της στιγμή, το 1997 (Πράγα) όπου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

-. Στις 21 Σεπτεμβρίου και στο ξενοδοχείο LONDON (Λεωφόρος Ποσειδώνος, Γλυφάδα), θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης περιόδου 2011-12, Α1 Ανδρών και Γυναικών, καθώς και της Α' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

-. Στην Ιτέα, διεξάγεται το Σαββατοκύριακο 10 και 11 Σεπτεμβρίου, το πρωτάθλημα κολύμβησης συλλόγων που προετοιμάζονται στη θάλασσα.

Μετέχουν συνολικά 250 κολυμβητές / τριες από 18 Σωματεία, με ώρες έναρξης των αγώνων, το Σάββατο 10.00 και 18.00 και την Κυριακή 10.00.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ