ΤΕΧΝΙΚΗ

09/05/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.193) - ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

  09.05.2010 03:00       961

-. Ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας, που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Περιστέρι.

 Η ομάδα των Βορείων προαστίων κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του πρωταθλητή, ενώ ήταν πρώτη και στην βαθμολογία των γυναικών. Μεγάλος συναγωνισμός έγινε για τον τίτλο στους άνδρες όπου τελικά ο Ν.Ο.Αμφιθέας  επικράτησε με διαφορά ενός βαθμού από το Ν.Ο.Χανίων.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της τελευταίας αγωνιστικής πρωταγωνιστρία ήταν η Σοφία Κτενά όπου στα 100 μέτρα επιφανείας με χρόνο 41.26 έπιασε όριο για την εθνική ομάδα γυναικών, ενώ στους άνδρες ξεχώρισαν ο Μπαλντουίν Ουίλλιαμ του Νηρέα Γέρακα στα 100μ. επιφάνειας και ο Αλέξανδρος Χριστουλάκης του Ν.Ο. Αργοστολίου στα 400 μέτρα υποβρύχιο.

Καλύτερος αθλητής των αγώνων ο Αντώνης Τσουρουνάκης και καλύτερη αθλήτρια η Ειρίνη Δεληγιάννη

Αναλυτικά τα όρια της τελευταίας μέρας:

Εθνική ομάδα Ανδρών:

Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου), 400μ. υποβρύχιο  2:53.57

Μπαλντουίν Ουίλλιαμ (Νηρέας Γέρακα), 100μ. επιφάνεια  36.56

Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμφιθέας), 100μ. επιφάνεια 36.91

Εθνική ομάδα Γυναικών:

Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα, 100μ  επιφάνεια  41.21

Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α), 100μ. επιφάνεια 41.26

Εθνική ομάδα Νέων:

Σισμανίδης Σταυριανός (Α.Α.Α.), 100μ. επιφάνεια  38.04

Κρανιάς Ηλίας (ΟΕΑΝΑΠ), 100μ. επιφάνεια  38.55

Κόκκινος Θωμάς (Σέρρες), 100μ. επιφάνειας  39.13

Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος), 800μ. επιφάνεια 6:47.26

Εθνική ομάδα Νεανίδων:

Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα), 100μ. επιφάνεια  43.23

Οι τρεις πρώτοι νικητές:

100μ. επιφάνεια Ανδρών: Μπαλντουίν Ουίλλιαμ (Νηρέας Γέρακα) 36.56, Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμ.) 36.91, Δημαρίδης Αχιλλέας (Ν.Ο.Β.) 38.04 – Γυναικών: Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα) 41.21, Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α) 41.26, Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα) 43.23

800μ. επιφάνεια Ανρών:  Τσουρουνάκης Αντώνης (Ν.Ο.Χ.) 6:45.46, Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος) 6:47.26, Μπάρμπας Κωνσταντίνος (Π.Α.Ο.Κ.) 6:49.60 – Γυναικών: Καλογεροπούλου Στέλλα (Ν.Ο.Χ.) 7:26.24, Τρύφωνα Μαρία (Α.Α.Α.) 7:31.13, Τζιωτάκη Ειρήνη (Δελφίνια) 7:34.39

400μ. Υποβρύχιο Ανδρών: Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου) 2:53.57, Ασκοξυλάκης Αντώνης (Ν.Ο.Αμ.) 2:55.40, Υφαντίδης Γιάννης (Ν.Ο.Αμ.) 3:07.93 – Γυναικών Ντουρανίδη Σοφία (Νηρέας Γέρακα), 3:26.97, Δαγρέ Βασιλική (Γλαύκος) 3:35.05, Σιαράπη Στυλλιανή (Α.Κ.Ο.Χ.) 3:42.36

4Χ100μ. επιφανείας Ανδρών: Ν.Ο. Χανίων (Βερναδάκης, Χουλάκης, Μπουλταδάκης, Τσουρουνάκης) 2:36.12, Ν.Ο.Αμφιθέας (Καρετζόπουλος, Λιαρδάκης, Πολυχρόνης, Χρηματόπουλος) 2:40.93, Ν.Ο.Βουλιαγμένης (Πάνος, Μάλλιος, Γεωργιάδης, Δημαρίδης) 2:42.68 – Γυναικών: Νηρέας Γέρακα (Αποστολίδη, Νοτυρανίδη, Σούλη, Δεληγιάννη) 2:55.14, Ν.Α.Ο.Κ.Θ. (Λούλου, Κώστα, Τσακάκου, Μπουφίδου) 3:06.92, Ν.Ο.Χανίων (Καλογεροπούλου Σ., Καλογεροπούλου Κ., Θεοδωράκη, Καλαμαρίδη) 3:08.24

Γενική Βαθμολογία: Νηρέας Γέρακα 191, Ν.Ο.Χανίων 182, Ν.Ο.Αμφιθέας 104

Βαθμολογία Ανδρών: Ν.Ο.Αμφιθέας 97, Ν.Ο.Χανίων 96, Ν.Ο.Βουλιαγμένης 56,5

Βαθμολογία Γυναικών: Νηρέας Γέρακα 155, Ν.Ο.Χανίων 86, Ι.Ο.Θ. 50

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ