ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

10/03/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (3.312) - Η 16Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *Η 12Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *Η 8Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ *ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ *ΙΣΠΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΧΕΜΕΡΙΝΟΙ 10-12 ΕΤΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ

  10.03.2011 02:00       623

-.  Με τα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής συνεχίζεται, το Σάββατο, το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Κολ. Ποσειδώνιο        14.00   ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Σταυρίδης, Αχλαδιώτης)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»  16.00   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

                                                (Μοίραλης, Ευφραιμίδης)

Κολ. ΟΑΚΑ                17.00   ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

                                                (Κατσαρός, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Εθν. Πειραιά       18.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Κουρέτας, Βασιλείου)

Κολ. Π. Φαλήρου        19.00   ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΙΟΥ

                                                (Μπουδραμής, Κουρτίδης)

Απευθείας από την ΕΤ 1

Κολ. Αλίμου               19.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                (Χατζηαναστασίου, Ποσποτίκης)

Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 187-80             40

2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      165-84             39

3. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ            139-83             35

4. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      150-91             34

....................................................................................

5. ΝΟ ΧΙΟΥ                           162-119           26

6. ΠΑΟΚ                                 122-125           22

7. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ           115-120           21

8. ΕΘΝΙΚΟΣ                          128-137           19

9. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                     94-154             11

10. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ       110-173           10

...................................................................................

11. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                   94-149             6

12. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                    69-220             0

Επόμενη αγωνιστική (2/4): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΕΘΝΙΚΟΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΠΑΟΚ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ,  ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

-. Το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, συνεχίζεται αύριο (Παρασκευή) και το Σάββατο, με την 12η αγωνιστική.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Κολ. Νέας Σμύρνης    19.00   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                (Χατζηαναστασίου, Πολυχρονόπουλος)

Απευθείας από το Sport+

ΣΑΒΒΑΤΟ

Κολ. Εθν. Πειραιά       15.30   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

                                                (Μπουδραμής, Θωμάς)

Κολ. Ποσειδώνιο        15.30   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

                                                (Σπανούδης, Σταυρίδης)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»  18.30   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Μοίραλης, Ευφραιμίδης)

Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 138-47             28

2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      124-44             25

3. ΕΘΝΙΚΟΣ                          80-73               18

-. ΗΡΑΚΛΗΣ                          80-97               18

................................................................................

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                      87-96               12

6. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      65-100             6

-. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               47-116             6

..............................................................................

8. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  74-122             3

Σημείωση: ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ και ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, έχουν έναν (1) αγώνα λιγότερο

Επόμενη αγωνιστική (26/3): ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ

-. Παιχνίδια, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, μόνον στον Βόρειο όμιλο, θα διεξαχθούν την ερχόμενη Κυριακή.

Οι αγώνες, στον Νότιο Όμιλο, αναβάλλονται λόγω των συνεχιζόμενων προβλημάτων στα κολυμβητήρια Χανίων και Ηρακλείου Κρήτης.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Κολ. Ιλίσιο                  13.00   ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Κουρτίδης)

Κολ. Αργοστολίου      13.00   ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

                                                (Μοίραλης, Κουρέτας)

Κολ. ΑΝΟΓ                15.15   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

                                                (Σταυρίδης, Κατσαρός)

Οι Βαθμολογίες

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1. ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ         69-45   21

2. ΗΡΑΚΛΗΣ                         52-51   10

3. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                    51-50   10

....................................................................

4. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ             52-56   8

5. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ              57-65   6

6. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                     47-61   6

Επόμενη αγωνιστική (27/3): ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                     70-29   18

2. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   70-72   13

3. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ              70-72   9

....................................................................

4. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ        60-59   8

5. ΟΦΗ                                    40-49   7

6. ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ  37-66   0

Σημείωση: Ο ΟΦΗ έχει δύο (2) αγώνες λιγότερους και ο ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ με τον ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ από έναν (1)

Επόμενη αγωνιστική (27/3): ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΟΦΗ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

-. Οι αγώνες του Α’ Γύρου, της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, διεξάγονται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή.

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ (κολ. Νέας Ιωνίας Βόλου)

Παρασκευή

20.30 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΟΒΑ, 21.30 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΟΦΘ

Σάββατο

11.00 ΟΦΘ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, 12.00 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, 17.30 ΝΟΒΑ – ΟΦΘ, 18.30 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Κυριακή

10.00 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟΒΑ, ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, 16.30 ΟΦΘ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, 17.30 ΝΟΒΑ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

 

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ (κολ. Γέρακα)

Παρασκευή

20.30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, 21.30 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Σάββατο

12.30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 13.30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ, 18.00 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, 19.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ

Κυριακή

09.30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, 10.30 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 18.00 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ

Κολ. Ηλιούπολης: 17.00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ

Οι αγώνες του Β’ Γύρου θα διεξαχθούν 6, 7 και 8 Μαίου, στα ίδια κολυμβητήρια.

Στην Τελική φάση (24-26 Ιουνίου), προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 6), ενώ η τελευταία ομάδα (6η) κάθε Ομίλου, υποβιβάζεται στη Γ’ Εθνική κατηγορία (σύνολο 2).

Στην Α2 Εθνική κατηγορία ανέρχονται οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

-. Στη Μαδρίτη για το ισπανικό πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο, μεταβαίνει αύριο (Παρασκευή), η Νόρα Δράκου, συνοδευόμενη από τον προπονητή της Γιώργο Λεκάκη.

Η 19χρονη πρωταθλήτρια μας θα αγωνιστεί στα 50μ ύπτιο και 50μ ελεύθερο (Σάββατο), τα 100μ ελεύθερο, 100μ ύπτιο και 50μ πεταλούδα (Κυριακή).

-. Στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της Νίκαιας, διεξάγονται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, οι Χειμερινοί αγώνες των προαγωνιστικών ηλικιών.

Μετέχουν συνολικά 865 κολυμβητές / τριες από 55 Σωματεία του Νότου.

Οι ώρες έναρξης: Παρασκευή 09.00 (10-11 ετών), 18.00 (12ετείς), Σάββατο 09.30 (10-11 ετών), 18.00 (12ετείς), Κυριακή 09.00 (10-11 ετών), 18.00 (12ετείς).

Αντίστοιχοι αγώνες διεξάγονται και στη Θεσσαλονίκη (Ποσειδώνιο κολυμβητήριο) για τα Σωματεία του Βορρά.

-. Στη Βόννη, για το ανοιχτό Γερμανικό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης (11-13 Μαρτίου), μεταβαίνουν σήμερα (Πέμπτη), οι αθλήτριες μας Δέσποινα Σολωμού (Σόλο, Ντουέτο), Ευαγγελία Πλατανιώτη (Ντουέτο) και Νεκταρία Ραμνιώτη (Ντουέτο).

Συνοδεύονται από την ομοσπονδιακή προπονήτρια Ναταλία Τσερνέσκα, ενώ μαζί τους μεταβαίνουν και οι διεθνείς κριτές Σπυριδούλα Μπαντέ, Μάρω Μαρούγκα.

Στη συνέχεια οι αθλήτριες μας με την ομοσπονδιακή προπονήτρια, θα μεταβούν στο Παρίσι (οι διεθνείς κριτές επιστρέφουν στην Αθήνα), για το διεθνές μίτινγκ που διεξάγεται στη γαλλική πρωτεύουσα (17-19 Μαρτίου). Στο Παρίσι, θα μεταβεί και η διεθνής κριτής Δάφνη Γάσπαρη.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ