ΤΕΧΝΙΚΗ

10/06/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.355) - ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ Δ.Σ ΚΟΕ *ΠΛΕΙ ΟΦ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ *ΚΑΜΠ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ *ΚΑΜΠ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΠΑΤΡΩΝ

  12.08.2011 14:23       809

Το Δ.Σ της ΚΟΕ που συνεδρίασε σχετικά, μεταξύ των άλλων, αποφάσισε:

*Εγκρίνονται τα καμπ προετοιμασίας στην κολύμβηση: 13-16 Ιουλίου Αθήνα (Γρηγοριάδης), 26 Ιουνίου – 1 Ιουλίου Νάουσα (Γρηγοριάδης), 28 Ιουνίου – 20 Ιουλίου Βόλος (Γιαννιώτης, Αραούζου), 26 Ιουνίου – 8 Ιουλίου Βόλος (Φωκαϊδης), 20 Ιουνίου – 5 Ιουλίου Βοσνία (Δημητριάδης, Καρακαϊδός), 20-26 Ιουνίου Νάουσα (Καραντάκου), 13-26 Ιουνίου Νάουσα (Σαμιλίδης, Βαζαίος)

*Εγκρίνονται οι παρακάτω αποστολές κολύμβησης:

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Βελιγράδι, 6-10 Ιουλίου): Βαζαίος, Σαμιλίδης, Καρακαϊδός, Θεοχαρίδης, Χαλιντέι, Καραντάκου, Σαμαρά, Γκολομέεβ (όρια), Βασιλειάδου, Παντή, Ντουντουνάκη, Μανουσάκης (ποσόστωση).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΕΟΤΗΤΑΣ (Τραπεζούντα, 25-29 Ιουλίου): Μπαχταλιάς, Μουζάς, Κοντιζάς, Τσιραπίδης, Μουρατίδης, Ντάσης, Ταυλαρίδης, Μυλωνάς, Βόρδη, Σιατερλή, Ράδου, Μοίρα, Μπάκα, Τσιάκα, Μούσλεχ, Μαυρατζά

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ / ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Σαγκάη, 24-31 Ιουλίου): Γρηγοριάδης, Δρυμωνάκος, Δημητριάδης, Βουρνά, Δράκου (όρια), Σαμιλίδης, Λυμπερτά, Μελαδίνης (ποσόστωση)

Για τις Μεγάλες Αποστάσεις: Γιαννιώτης, Φωκαϊδης, Λυμπερτά, Αραούζου

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Λίμα, 16-24 Αυγούστου): Βαζαίος, Σαμιλίδης, Θεοχαρίδης, Καρακαϊδός (όρια), Καραντάκου, Χαλιντέι (ποσόστωση)

*Σε Σεμινάριο της Len, τον ερχόμενο Σεπτέμβρη, θα πάρει μέρος ο διεθνής Κριτής κολύμβησης, Γιάννης Κασιούρης

*Εξηγήσεις στο Δ.Σ της ΚΟΕ θα δώσει το σωματείο ΓΣ Πετρούπολης, που διοργάνωσε ημερίδα κολύμβησης, χωρίς την συγκατάθεση της Ομοσπονδίας

*Στη δύναμη της ΚΟΕ, εντάσσεται το Σωματείο Αθλητικός Γυμναστικός Όμιλος Άρτας «Νηρέας – Νηρηίδες»

*Σε απολογία καλείται το Σωματείο ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, για τη μη προσέλευση των αθλητριών του, στην απονομή του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών

*Σχολή Γραμματειακής υποστήριξης αγώνων υδατοσφαίρισης, θα πραγματοποιηθεί στο Αργοστόλι, μετά από σχετικό αίτημα της Περιφερειακής Επιτροπής Πελοποννήσου

*Εγκρίνονται οι παρακάτω αποστολές της Τεχνικής κολύμβησης:

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ / ΝΕΡΑΝΙΔΩΝ (Ουγγαρία, 11-18 Ιουλίου): Ντουρανίδη, Φυργαδιώτη, Καλογεροπούλου Στ., Καλογεροπούλου Κ., Σούλη, Κυριακή, Τσουγκράνη, Χρηματοπούλου, Κρανιάς, Τζανετάκος, Πιπίνιας, Παπουτσής, Νικολέτος, Καραχάλιος, Κόκκινος

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ / ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Ουγγαρία, 28 Ιουλίου – 4 Αυγούστου): Δεληγιάννη, Κτενά, Τσικλή, Αποστολίδη, Μπαλντουίν, Τσουρουνάκης, Νικολαϊδης, Κρανιάς, Βασιλόπουλος, Καρετζόπουλος, Δημαρίδης

*Εγκρίνεται η παρακάτω αποστολή των Καταδύσεων:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ / ΓΥΝΑΙΚΏΝ (Σαγκάη, 8 – 26 Ιουλίου), με 4ήμερο καμπ προετοιμασίας πριν την έναρξη των αγώνων: Μάνος, Παπαρούνας, Τζίφας, Κατσούλη, Μπανούση

*Εγκρίνεται καμπ προετοιμασίας στη Συγχρονισμένη κολύμβηση, 5-31 Ιουλίου Αθήνα, για 18 συνολικά αθλήτριες

*Εγκρίνεται η συμμετοχή στο Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης (Κορασίδες Α'), 3-7 Αυγούστου στην Ιταλία, με 12 αθλήτριες

*Στο Βόλο, 1-3 Ιουλίου, θα διεξαχθεί η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης των Εφήβων

-. Ο τέταρτος τελικός των πλέι οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας των Ανδρών, διεξάγεται αύριο (Σάββατο):

Κολ. ΝΟΒ 20.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Σταυρόπουλος, Κουρέτας)

Νίκες: 1-2

Αν χρειαστεί και 5ος αγώνας, αυτός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 15 Ιουνίου:

Κολ. Εθν.Πειραιά 19.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ

-. Αναχωρεί αύριο (Σάββατο), στην Τιανζίν της Κίνας, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, για την Τελική φάση του 8ου Γουόρλντ Λιγκ (14-19 Ιουνίου).

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστριες: Έλενα Κούβδου, Ελένη Γούλα (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Άντι Μελιδόνη, Ηλέκτρα – Μαρία Ψούνη, Κική Λιόση, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Αγγελική Γερόλυμου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Σταυρούλα Αντωνάκου, Γιούλη Λαρά

Επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, ο συνεργάτης του Σάκης Κεχαγιάς, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, ο Διευθυντής της ΚΟΕ και υπεύθυνος στατιστικής ανάλυσης Γιώργος Χριστοφοράτος και ο διεθνής διαιτητής Ανδρέας Μοίραλης.

Η Εθνική μας, μετέχει στον Α' ΟΜΙΛΟ με αντιπάλους τις ΗΠΑ, την ΚΙΝΑ και την ΙΤΑΛΙΑ. Στον Β' ΟΜΙΛΟ έχουμε: ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΡΩΣΙΑ, ΚΑΝΑΔΑΣ, ΙΣΠΑΝΙΑ

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Τιανζίν):

Τρίτη, 14 Ιουνίου

15.00 ΡΩΣΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ, 19.30 ΕΛΛΑΔΑ – ΚΙΝΑ, 16.20 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ, 17.40 ΗΠΑ – ΙΤΑΛΙΑ

Τετάρτη, 15 Ιουνίου

19.00 ΗΠΑ – ΚΙΝΑ, 15.00 ΡΩΣΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ, 16.20 ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ, 17.40 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

Πέμπτη, 16 Ιουνίου

15.00 ΡΩΣΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, 16.20 ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ, 17.40 ΚΑΝΑΔΑΣ – ΙΣΠΑΝΙΑ, 19.00 ΚΙΝΑ – ΙΤΑΛΙΑ

Παρασκευή, 17 Ιουνίου

15.00 2Α – 3Β, 16.20 3Α – 2Β, 17.40 1Α – 4Β, 19.00 4Α – 1Β

Σάββατο, 18 Ιουνίου

15.00 Ηττημένος 2Α – 3Β με Ηττημένο 4Α – 1Β (Θέσεις 5-8)

16.20 Ηττημένος 3Α – 2Β με Ηττημένο 1Α – 4Β (Θέσεις 5-8)

17.40 Νικητής 2Α – 3Β με Νικητή 4Α – 1Β (Ημιτελικός)

19.00 Νικητής 3Α – 2Β με Νικητή 1Α – 4Β (Ημιτελικός)

Κυριακή, 19 Ιουνίου

15.00 Αγώνας Κατάταξης 7η – 8η θέση

16.20 Αγώνας Κατάταξης 5η – 6η θέση

17.40 Μικρός Τελικός (Θέσεις 3η – 4η)

19.00 Μεγάλος Τελικός (Θέσεις 1η – 2η)

Η Ελλάδα, σε Τελική φάση, μετέχει για 6η φορά (ήταν εκτός το 2006 Κοζέντσα και 2008 Τενερίφη).

Οι επιδόσεις της στην διοργάνωση:

2004 Λογκ Μπιτς 6η

2005 Κίρισι 1η

2006 Κοζέντσα 13η

2007 Μόντρεαλ 3η

2008 Τενερίφη 7η (μετείχαν 6 ομάδες)

2009 Κίρισι 7η

2010 Σαν Ντιέγκο 3η

Η Αντιγόνη Ρουμπέση έχει τις περισσότερες συμμετοχές (5), αλλά και είναι η πρώτη σκόρερ συνολικά της Εθνικής μας ομάδας (117 γκολ).

Από 3 συμμετοχές σε Τελική φάση έχουν οι ομοσπονδιακοί τεχνικοί Κούλης Ιωσηφίδης (2004, 2005, 2007) και, ο νυν, Γιώργος Μορφέσης (2009, 2010, 2011).

Ο πίνακας των μεταλλίων:

ΗΠΑ 5 1 0 6

ΡΩΣΙΑ 1 1 1 3

ΕΛΛΑΔΑ 1 0 2 3

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 0 2 3 5

ΙΤΑΛΙΑ 0 1 1 2

ΟΥΓΓΑΡΙΑ 0 1 0 1

ΚΑΝΑΔΑΣ 0 1 0 1

-. Στη Νικήτη Χαλκιδικής, με τη συνεργασία της Εκπολιτιστικής Εταιρείας Νέων «Ο Σίθων», διεξάγεται το Σαββατοκύριακο, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 11 Ιουνίου

10.00 10 χιλιόμετρα Ανδρών / Εφήβων, Γυναικών / Νεανίδων

Κυριακή, 12 Ιουνίου

10.00 5 χιλιόμετρα Ανδρών / Εφήβων, Γυναικών / Νεανίδων

Αξίζει να σημειωθεί ότι, στο πλαίσιο της ανάπτυξης του αθλήματος, παράλληλα με το επίσημο πρόγραμμα των αγώνων, θα διεξαχθούν και τα αγωνίσματα 1500μ και 3000μ αγοριών / κοριτσιών, σε ξεχωριστές όμως διαδρομές από τα αγωνίσματα των 5 και 10 χιλιομέτρων του πρωταθλήματος.

Το Σάββατο, τα 3 χιλιόμετρα (γεννηθέντες 1997 και νωρίτερα) και την Κυριακή τα 1.500μ (γεννηθέντες 1998 και νωρίτερα).

-. Καμπ προετοιμασίας για τις Προεθνικές ομάδες υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών και Εφήβων, πραγματοποιούνται στον Άγιο Κοσμά από την Δευτέρα 13 Ιουνίου (09.30)Σάββατο 18 Ιουνίου (12.30).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, έχει καλέσει τους εξής:

ΠΡΟΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Παπαδογιάννης, Μπεζιλιώτης (ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ), Γαλανόπουλος, Δερβίσης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Σολανάκης (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Βιττέλας, Ποντικέας (ΝΟ ΧΙΟΥ), Γεννηδούνιας, Ξενάκης ([ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ), Καπότσης Μ., Λάππας (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ), Βλαχόπουλος, Δερμιτζάκης, Τίγκας (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Χρυσοσπάθης (ΠΑΟΚ), Κουκής Λ. (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ), Γούβης (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

ΠΡΟΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ

Παρασκευόπουλος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ), Σαλτέρης (ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ), Παπαηλιού, Γαβαλάς Γαβρ., Αλβέρτης, Φουτρής, Δρακόπουλος (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ), Προσινικλής (ΠΑΟΚ), Καζάζης, Φωτόπουλος (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Χατζηγούλας Μ. (ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ), Φωκάς (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Γιουλούντας (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Περατινός (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Ποταμιάνος, Κοντογιώργος (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

-. Τεστ επιλογής για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α' (Καμπ Μεσογειακού Κυπέλλου, 5-31 Ιουλίου), θα πραγματοποιηθεί μεθαύριο Κυριακή (10.00), στον Άγιο Κοσμά.

Έχουν κληθεί οι αθλήτριες: Αλεξανδρή Άννα, Αλεξανδρή Βασιλική, Αλεξανδρή Ειρήνη, Γαζή Μαρία, Δημακάκου Μελατίνη, Μαλκογεώργου Σοφία, Μάντζιου Φλωρεντία, Πλατανιώτη Κατερίνα, Στραβάκου Έλενα (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ), Βουχάρα Αγγελική (ΗΡΑΚΛΗ), Γκεοργκίεβα Γιάννα, Μαζοκοπάκη Αντωνία (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Γκουζούνα Ελευθερία, Φαραντούρη Βαλεντίνα (ΝΗΡΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), Δάντη Ιωάννα, Καματερού Μυρτώ, Κοφίδη Παρασκευή, Φουκαλά Κατερίνα (ΝΟΒΑ), Μανωλοπούλου Άννα, Μανωλοπούλου Θεοδώρα, Σαραντίδη Πολυξένη, Σαραντίδη Σοφία, Σταμέλου Έλενα (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Τσολά Αθανασία (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ).

-. Συνάντηση στην Πάτρα, με τον Δήμαρχο της πόλης Γιάννη Δημαρά, είχε ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ, Γιώργος Κατσαρός.

Αντικείμενο της, η πιθανότητα διοργάνωσης του Εθνικού πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανδρών / Γυναικών (10-12 Αυγούστου), στην Πάτρα.

Ο Δήμαρχος δεσμεύτηκε ότι θα εξετάσει το ενδεχόμενο και θα απαντήσει εντός των προσεχών ημερών.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ