ΤΕΧΝΙΚΗ

11/07/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.229) - 14 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ!

11.07.2010 03:00       1353

-. Εντυπωσιακά, ολοκληρώθηκε η παρουσία των αθλητών μας το 11ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης εφήβων – νεανίδων τη Μαγιόρκα.

Στην 3η και τελευταία ημέρα των αγώνων, στη συγκομιδή προστέθηκαν άλλα 6 μετάλλια, από τα 14 συνολικά (3 χρυσά, 7 αργυρά, 4 χάλκινα) που κατέκτησε η Ελλάδα.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια της τελευταίας ημέρας, η Μυρτώ Αποστολίδη που κέρδισε χρυσό (το δεύτερο στη Μαγιόρκα), στα 50μ άπνοιας με 17.38. Τέταρτη, εδώ, ήταν η Σοφία Ντουρανίδη με 17.98.

Ο Σταυριανός Σισμανίδης κατέκτησε το τρίτο του αργυρό μετάλλιο την διοργάνωση, αυτή τη φορά τα 50μ άπνοιας με 15.26 επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ.

Τρίτος στο ίδιο αγώνισμα ήταν ο Κωνσταντίνος Τζανετάκος, παγκόσμιος πρωταθλητής τα 100μ υποβρύχιας, με επίδοση 15.48. Αργυρό μετάλλιο, μετά τα 1500μ επιφάνειας, κατέκτησε ο Θόδωρος Νικολέτος και στα 800μ επιφάνειας με 6.44.68 (πανελλήνιο ρεκόρ νέων), ενώ στο ίδιο αγώνισμα το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Στέλλα Καλογεροπούλου με 7.29.31.

Τέταρτος στα 200μ επιφάνειας με 1.25.00 (πανελλήνιο ρεκόρ) ήταν ο Ηλίας Κρανιάς, ενώ η ομάδα μας τη σκυταλοδρομία 4χ100μ (Σισμανίδης, Κρανιάς, Τζανετάκος, Κόκκινος) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 2.35.24.

Δηλώσεις

Σταυριανός Σισμανίδης: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος για ότι κατάφερα στην διοργάνωση. Μπορούσα περισσότερα ίσως από τα 4 μετάλλια (3 αργυρά, 1 χάλκινο), αλλά εκείνο που μετράει πρώτα είναι η συμμετοχή μου με την Εθνική ομάδα, κάτι που γεμίζει υπερηφάνεια».

Κρανιάς Ηλίας: «Μπορούσα καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά η συμμετοχή και μόνον σε ένα τόσο υψηλού επιπέδου παγκόσμιο πρωτάθλημα, είναι αρκετή για να με γεμίσει με αισθήματα χαράς. Πόσο δε μάλλον, όταν αυτή συνοδεύτηκε και με την κατάκτηση 2 μεταλλίων»

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέξανδρος Ξιάρχος, δήλωσε με τη σειρά του: «Αυτό το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν ουσιαστικά η πρώτη επίσημη συμμετοχή μας σε διεθνείς διοργανώσεις από τη στιγμή που η τεχνική κολύμβηση ενσωματώθηκε στην ΚΟΕ.

Πιστεύω ότι με την παρουσία μας στους αγώνες της Μαγιόρκα, δικαιώσαμε αυτούς που πίστεψαν στο άθλημα μας. Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Πρόεδρο της ΚΟΕ Δημήτρη Διαθεσόπουλο, για την στήριξη του στο άθλημα.

Το 11ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν διοργάνωση υψηλού επιπέδου στην οποία ανταποκριθήκαμε και καταφέραμε να κατακτήσουμε 14 μετάλλια, επιβεβαιώνοντας έτσι ότι η ελληνική τεχνική κολύμβηση ανήκει στις μεγάλες δυνάμεις του αθλήματος».