ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

11/07/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.376) - ΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ *Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ *ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ *ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΤΗΣ ΣΑΓΚΑΗΣ

  12.08.2011 22:40       798

Στο Δημοτικό Κολυμβητήριο του Περιστερίου ανοίγει αύριο (Τρίτη) η αυλαία των Πανελληνίων πρωταθλημάτων Κατηγοριών στην Κολύμβηση.

Τις 3 πρώτες ημέρες θα διεξαχθούν τα αγωνίσματα Παμπαίδων / Παγκορασίδων και τις επόμενες 3, τα αγωνίσματα Παίδων – Κορασίδων / Εφήβων – Νεανίδων.

Συνολικά μετέχουν 1.110 κολυμβητές / τριες, από τους οποίους οι 570 στο πρωτάθλημα Παμπαίδων / Παγκορασίδων (12-14 Ιουλίου), από 123 Σωματεία και οι 540 στο πρωτάθλημα Παίδων / Κορασίδων – Εφήβων / Νεανίδων (15-17 Ιουλίου), από 105 Σωματεία.

Οι ώρες των αγώνων: Τρίτη, Τετάρτη, Παρασκευή, Σάββατο, 09.00 (προκριματικοί), 18.00 (τελικοί), Πέμπτη και Κυριακή 09.00 (προκριματικοί), 17.00 (τελικοί).

-. Στις 10 Αυγούστου, στην έδρα της LEN στο Λουξεμβούργο, θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση των νοκ άουτ αγώνων για πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης των Ανδρών (Αϊντχόφεν, Ιανουάριος 2012).

Οι αγώνες, στους οποίους θα λάβει μέρος και η Εθνική μας ομάδα, θα διεξαχθούν την 1η και 29η Οκτωβρίου.

Η Εθνική μας, ως 1η στον Όμιλο της, θα βρεθεί αντιμέτωπη με μία από τις ΜΑΛΤΑ, ΣΛΟΒΕΝΙΑ, ΣΚΟΠΙΑ, ΡΩΣΙΑ, ΣΛΟΒΑΚΙΑ.

-. Στη Ζάκυνθο, προσκεκλημένος του τοπικού Ναυτικού Ομίλου που, χτες, διοργάνωσε εσωτερικούς αγώνες κολύμβησης, βρέθηκε ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ, Γιώργος Κατσαρός.

Στη συνάντηση που είχε με τους τοπικούς παράγοντες, δήλωσε τη στήριξη της Ομοσπονδίας στην προσπάθεια που καταβάλει η Επιτροπή Πρωτοβουλίας, για την κατασκευή Κολυμβητηρίου στη Ζάκυνθο.

Μάλιστα, ως ένδειξη αυτής της συμπαράστασης, ανακοίνωσε τη συμβολική καταβολή 1000 ευρώ, εκ μέρους των μελών του ΔΣ της ΚΟΕ.

14ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σαγκάη, 16-31 Ιουλίου 2011

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ

Σύνολο Αθλητών / τριών 31*

Κολύμβηση 8

Υδατοσφαίριση Γυναικών 13

Καταδύσεις 5

Συγχρονισμένη κολύμβηση 2

Μεγάλες Αποστάσεις 4

Σημείωση: Μία (1) αθλήτρια, μετέχει σε 2 Αθλήματα

Α. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 10 (1973, 1982, 1986, 1991, 1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009)

Κορυφαία επιτυχία: 1η θέση (ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ), Άρης Γρηγοριάδης 50μ ύπτιο (2005)

Ατομικές συμμετοχές: 44 αθλητές / τριες

Περισσότερες συμμετοχές: 4 Γιαννιώτης Σπύρος (2001, 2003, 2005, 2007) – Δρυμωνάκος Γιάννης (2001, 2003, 2005, 2007) – Κοκκώδης Γιάννης (2001, 2003, 2005, 2007) – Ζήσιμος Ανδρέας (2003, 2005, 2007, 2009)

Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

1. Γρηγοριάδης Άρης 3 (2005, 2007, 2009)

2005: 1ος 50μ ύπτιο, 6ος 100μ ύπτιο

2007: 6ος 50μ ύπτιο, 11ος 100μ ύπτιο

2009: 7ος 50μ ύπτιο, 8ος 100μ ύπτιο, 14ος 4χ100μ Μ. Ομαδική

2. Δρυμωνάκος Γιάννης 4 (2001, 2003, 2005, 2007)

2001: 15ος 200μ πεταλούδα, 36ος 100μ πεταλούδα

2003: 12ος 200μ πεταλούδα, 25ος 400μ Μ. Ατομική

2005: 8ος 400μ Μ. Ατομική, 8ος 200μ πεταλούδα, 59ος 100μ πεταλούδα

2007: 4ος 400μ Μ. Ατομική, 7ος 200μ πεταλούδα

3. Λυμπερτά Μαριάννα 2 (2001, 2003)

2001: 17η 800μ ελεύθερο, 21η 1500μ ελεύθερο, 30ή 400μ ελεύθερο

2003: 14η 4χ200μ ελεύθερο, 23η 400μ ελεύθερο, 27η 800μ ελεύθερο

4. Δημητριάδης Στέφανος 1 (2009)

2009: 14ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 27ος 50μ πεταλούδα, 47ος 100μ πεταλούδα, 47ος 200μ πεταλούδα

5. Δράκου Νόρα Δεν έχει συμμετοχή

6. Βουρνά Κρίστελ Δεν έχει συμμετοχή

7. Σαμιλίδης Παναγιώτης Δεν έχει συμμετοχή

8. Μελαδίνης Οδυσσέας Δεν έχει συμμετοχή

Προπονητές: Βαγγελακάκης Χρυσάφης, Ορφανίδης Γιάννης

Αναχώρηση: 18 Ιουλίου

Επιστροφή: 2 Αυγούστου

Β. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συμμετοχές: 6 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009)

Κορυφαία επιτυχία: 4η θέση (2009)

Αγώνες 43

Νίκες 23

Ισοπαλίες 1

Ήττες 19

Τέρματα 334-297

Ατομικές συμμετοχές: 38 αθλήτριες

Περισσότερες συμμετοχές: 5 Κοζομπόλη Σταυρούλα (1998, 2001, 2003, 2005, 2007) – Μωραϊτίδου Εύη (1998, 2001, 2003, 2005, 2007) – Ρουμπέση Αντιγόνη (2001, 2003, 2005, 2007, 2009)

Πρώτη σκόρερ: 51 γκολ Ρουμπέση Αντιγόνη

Περισσότερες συμμετοχές προπονητών: 3 Ιωσηφίδης Κούλης (2003, 2005, 2007)

Παρουσία Εθνικής:

1998 5η

2001 7η

2003 9η

2005 5η

2007 8η

2009 4η

Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

1. Κούβδου Έλενα 2 (2007, 2009)

2. Τσουκαλά Χριστίνα 1 (2009)

3. Μελιδόνη Άντι 1 (1998)

4. Ψούνη Μαρία – Ηλέκτρα 1 (2009)

5. Λιόση Κική 4 (2003, 2005, 2007, 2009)

6. Αβραμίδου Άλκηστη 2 (2007, 2009)

7. Ασημάκη Αλεξάνδρα 1 (2009)

8. Ρουμπέση Αντιγόνη 5 (2001, 2003, 2005, 2007, 2009)

9. Γερόλυμου Αγγελική 2 (2007, 2009)

10. Μανωλιουδάκη Φιλιώ 1 (2009)

11. Αντωνάκου Σταυρούλα 4 (2001, 2003, 2007, 2009)

12. Λαρά Γιούλη 4 (2003, 2005, 2007, 2009)

13. Γούλα Ελένη Χωρίς συμμετοχή

Προπονητής: Μορφέσης Γιώργος 1 συμμετοχή (2009)

Συνεργάτης: Κεχαγιάς Σάκης 1 συμμετοχή (2009)

Αναχώρηση: 8 Ιουλίου

Επιστροφή: 31 Ιουλίου

Γ.ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Συμμετοχές: 6 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009)

Κορυφαία επιτυχία: 8η θέση Γιάννης Γαβριηλίδης – Σωτήρης Τράκας, Τραμπολίνο Πλατφόρμα συγχρονισμένων (2005)

Ατομικές συμμετοχές: 14 αθλητές / τριες

Περισσότερες συμμετοχές: 4 Μπίμης Θωμάς (1998, 2001, 2003, 2007) – Γαβριηλίδης Γιάννης (2001, 2003, 2005, 2007)

Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

1. Μάνος Αλέξανδρος 3 (2005, 2007, 2009)

2005: 11ος Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων

2007: 13ος Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων, 23ος Τραμπολίνο 3 μέτρα

2009: 15ος Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων, 28ος Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων

2. Παπαρούνας Στέφανος 1 (2009)

2009: 15ος Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων, 33ος Τραμπολίνο 3 μέτρα

3. Τζίφας Μιχάλης Δεν έχει συμμετοχή

4. Μπανούση Ιουλιάνα Δεν έχει συμμετοχή

5. Κατσούλη Ελένη Δεν έχει συμμετοχή

Προπονητής: Φυρίγος Πέτρος

Αναχώρηση: 8 Ιουλίου

Επιστροφή: 26 Ιουλίου

Δ. ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 6 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009)

Κορυφαία επιτυχία: 7η θέση Δέσποινα Σολωμού, Σόλο Τεχνικό (2009)

Ατομικές συμμετοχές: 27 αθλήτριες

Περισσότερες συμμετοχές: 3 Θαλασσινίδου Χριστίνα (1998, 2001, 2003) – Φτούλη Ελευθερία (2001, 2003, 2005) – Κουτσούδη Ευγενία (2001, 2003, 2005) – Ιωάννου Αποστολία (2001, 2003, 2005) – Πελεκάνου Όλγα (2001, 2003, 2005) – Γεωργίου (2001, 2003, 2005)

Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

1. Σολωμού Δέσποινα 2 (2007, 2009)

2007: 8η Κόμπο, 8η Σόλο Τεχνικό, 8η Ομαδικό Τεχνικό, 9η Ομαδικό Ελεύθερο, 9η Ντουέτο Ελεύθερο, 10η Ντουέτο Τεχνικό

2009: 7η Σόλο Τεχνικό, 9η Ντουέτο Τεχνικό, 9η Ντουέτο Ελεύθερο

2. Πλατανιώτη Ευαγγελία Δεν έχει συμμετοχή

Προπονήτρια: Τσερνέσκα Ναταλία

Αναχώρηση: 10 Ιουλίου

Επιστροφή: 25 Ιουλίου

Ε. ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Συμμετοχές: 5 (2001, 2007, 2008*, 2009, 2010*)

Κορυφαία επιτυχία: 2η θέση (ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ) Σπύρος Γιαννιώτης, 5 χλμ (2009)

Ατομικές συμμετοχές: 5

Περισσότερες συμμετοχές: 4 Γιαννιώτης Σπύρος (2007, 2008, 2009, 2010)

Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

1. Γιαννιώτης Σπύρος 4 (2007, 2008, 2009, 2010)

2007: 3ος 5 χλμ, 31ος 10 χλμ

2008: 9ος 10 χλμ

2009: 2ος 5 χλμ, 6ος 10 χλμ

2010: 5ος 5 χλμ

2. Λυμπερτά Μαριάννα 3 (2008, 2009, 2010)

2008: 15η 10 χλμ

2009: 9η 10 χλμ, 20ή 5χλμ

2010: Δεν τερμάτισε

3. Αραούζου Κέλυ 1 (2010)

2010: 7η 5 χλμ

4. Φωκαϊδης Αντώνης 1 (2009)

2009: 16ος 10 χλμ

Προπονητής: Γέμελος Νίκος

Σημείωση: Το 2008 Σεβίλλη και το 2010 Ρόμπερβιλ

Αναχώρηση: 14 Ιουλίου

Επιστροφή: 24 Ιουλίου

ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ: 4

(Χρυσό 2005 Κολύμβηση, Αργυρό 2009 Μεγάλες Αποστάσεις, Χάλκινο 2007 Μεγάλες Αποστάσεις, Χάλκινο 2005 Υδατοσφαίριση Ανδρών)

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ