ΤΕΧΝΙΚΗ

12/04/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.323) - ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ Δ.Σ ΚΟΕ *ΟΙ ΑΠΟ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΓΩΝΕΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΠΛΕΪ ΟΦ *ΟΙ ΑΠΟ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΓΩΝΕΣ Α2 ΑΝΔΡΩΝ – ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ *ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΟ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ *ΣΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ, ΛΥΜΠΕΡΤΑ, ΑΡΑΟΥΖΟΥ *ΚΑΜΠ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ

  12.04.2011 03:00       646

-. Σύμφωνα με αποφάσεις του Δ.Σ της ΚΟΕ, που συνεδρίασε σχετικά:

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή σε καμπ προετοιμασίας, των κολυμβητών – τριών:

1. Μπάνια Λούκα, 11-24 Απριλίου, Δημητριάδης

2. Μπάνια Λούκα, 15 Απριλίου – 4 Μαίου, Καλάργαρης

3. Νάουσα, 25 Απριλίου – 5 Μαίου, Δράκου

4. Νάουσα, 15 – 23 Απριλίου, Εξάρχου

5. Κυπαρισσία, 25-30 Απριλίου, Σαμιλίδης, Βαζαίος

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή σε μίτινγκ, των κολυμβητών – τριών:

1. Σετούμπαλ, 18 Ιουνίου, Γιαννιώτης, Λυμπερτά, Αραούζου, Φωκαϊδης

2. Μπάνια Λούκα, 28-29 Μαίου, Γρηγοριάδης, Μιχαλάκα

3. Τεράσσα, 13-15 Μαίου, Καλάργαρης, Δημητριάδης

4. Ρώμη, 11-12 Ιουνίου, Γρηγοριάδης, Δράκου, Μιχαλάκα, Δρυμωνάκος, Σαμιλίδης, Βαζαίος

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή σε διοργανώσεις καταδύσεων:

1. Γκραν Πρι Μπολζάνο, 10-12 Ιουνίου, 3 καταδύτες, 2 καταδύτριες

2. Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων / νεανίδων, Βελιγράδι 29 Ιουνίου – 3 Ιουλίου, 4 καταδύτες, 3 καταδύτριες

3. Μεσογειακό Κύπελλο, Κροατία 16-17 Ιουνίου, 3 καταδύτες, 5 καταδύτριες

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή των Θέμη Γεωργιάδη, Θωμά Μπίμη, στη σχολή κριτών καταδύσεων της FINA, κατά την διάρκεια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων στο Βελιγράδι

*Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης ανδρών – γυναικών, θα διεξαχθεί 6-8 Μαίου, στο κολυμβητήριο Περιστερίου.

*Την Επιτροπή Ανάπτυξης Τεχνικής Κολύμβησης, συγκροτούν οι: Σχίζα Αιμιλία Πρόεδρος, Καρετζόπουλος Γιώργος Αντιπρόεδρος, Πόζιος Κων / νος Γραμματέας, Σαλονικίδης Παναγιώτης, Χατζοπούλου Ελένη, Μητσοτάκη – Κρασαδάκη Λία, Γαληνάς Δημήτρης Μέλη

*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας συγχρονισμένης Νεανίδων, στον Άγιο Κοσμά, 26-30 Απριλίου, 5-8 Μαίου, 19-22 Μαίου, 27/5 – 6 Ιουνίου, με 8 αθλήτριες από σωματεία του κέντρου και 10 από την επαρχία

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή της Εθνικής ομάδας Συγχρονισμένης Γυναικών, στο Ισπανικό πρωτάθλημα (13-16 Ιουνίου), με Σολωμού και Ραμνιώτη (Σόλο, Ντουέτο)

*Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κορασίδων Α’, θα διεξαχθεί 6-8 Μαίου, αντί 13-15 Μαίου, λόγω των πανελλαδικών εξετάσεων

-. Οι από αναβολή αγώνες του πρωταθλήματος Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, θα διεξαχθούν:

*Τετάρτη, 13 Απριλίου, Κολυμβητήριο Ηρακλείου 14.00, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Σκαλοχωρίτης, Μπουδραμής)

*Παρασκευή, 15 Απριλίου, Κολυμβητήριο Ηρακλείου 14.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Χθες (11/4): ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 3-23

Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      205-69             38

2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 180-71             38

3. ΕΘΝΙΚΟΣ                          111-98             27

4. ΗΡΑΚΛΗΣ                         117-139           22

.................................................................................

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                      110-132           15

6. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  106-161           7

7. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      75-132             6

...............................................................................

8. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               65-167             6

Σημείωση: Ο ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ έχει δύο (2) αγώνες λιγότερους, η ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ και ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, από έναν (1)

Οι νέες ημερομηνίες διεξαγωγής των πλέι οφ του πρωταθλήματος, διαμορφώνονται ως εξής:

Α’ ΦΑΣΗ (19 Απριλίου, 27 Απριλίου, 2 Μαίου)

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

Ο δεύτερος αγώνας, στις έδρες των υποδεέστερων βαθμολογικά ομάδων, στην κανονική περίοδο και ο τρίτος (αν χρειαστεί) στις έδρες των ανώτερων βαθμολογικά ομάδων.

Προκρίνεται η ομάδα που θα πετύχει δύο (2) νίκες.

Β’ ΦΑΣΗ (4, 7, 9, 10, 11 Μαίου)

Οι Νικητές των αγώνων της Α’ Φάσης, αναμετρώνται στον Τελικό (3 νίκες, σε 5 αγώνες μάξιμουμ), για θέσεις 1η – 2η, με την ίδια διαδικασία σε ότι αφορά τις έδρες.

Οι Ηττημένοι των αγώνων της Α’ Φάσης, αναμετρώνται για τις θέσεις 3η – 4η (2 νίκες, σ3 αγώνες μάξιμουμ), επίσης με την ίδια διαδικασία.

-. Οι από αναβολή αγώνες του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (Νότιος Όμιλος), θα διεξαχθούν:

*20 Απριλίου, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΟΦΗ

*27 Απριλίου, ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΟΦΗ

*30 Απριλίου, ΟΦΗ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

*8 Μαίου, Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΟΦΗ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

*14 Μαίου, ΟΦΗ – Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Με τους αγώνες αυτούς, ολοκληρώνεται η Α’ Φάση του πρωταθλήματος.

Η Βαθμολογία (Νότιος όμιλος)

1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                     70-29   18

2. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   70-72   13

3. Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 70-72   9

........................................................................

4. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ        60-59   8

5. ΟΦΗ                                    40-49   7

6. ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ  37-66   0

Σημείωση: Ο ΟΦΗ έχει πέντε (5) αγώνες λιγότερους, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ και ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ τέσσερις (4), ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ, τρεις (3)

     Οι νέες ημερομηνίες της Τελικής Φάσης του πρωταθλήματος, μετατίθενται ως εξής:

Α’ Γύρος: 8-10 Ιουλίου

Β’ Γύρος: 15-17 Ιουλίου

Οι τρεις (3) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου, συγκροτούν τον όμιλο από όπου θα προέλθει οι δύο (2) ομάδες που θα ανέλθουν στην Α1, και οι υπόλοιπες ομάδες τον όμιλο από όπου θα προκύψουν οι δύο (2) ομάδες που θα υποβιβαστούν στην Β’ Εθνική.

-.Μεθαύριο (Πέμπτη) θα διεξαχθεί ένα από τα έξι παιχνίδια της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Κολ. ΟΑΚΑ    20.00   ΠΑΟ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

                                    (Δαμιανάκης, Παϊρακταρίδης)

Οι υπόλοιποι αγώνες θα διεξαχθούν, την ερχόμενη Παρασκευή (ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) και το ερχόμενο Σάββατο.

-. Στη Βραζιλία, για τον Μαραθώνιο των 10 χιλιομέτρων στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Fina, που θα διεξαχθεί 17 Απριλίου στο Σάντος, αναχωρούν αύριο (Τετάρτη), οι κολυμβητές μας Σπύρος Γιαννιώτης, Μαριάννα Λυμπερτά και Κέλυ Αραούζου, συνοδευόμενοι από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Γέμελο.

-. Καμπ προετοιμασίας, εν όψει του αγώνα με την ΟΛΛΑΝΔΙΑ, την ερχόμενη Τρίτη (19 Απριλίου) στο Νίβερνταλ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Γουόρλντ Λιγκ, πραγματοποιεί από την Κυριακή το απόγευμα (18.00) στο ολυμπιακό κολυμβητήριο του Ζαππείου, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ντράγκαν Άντριτς, κάλεσε τους εξής 14 πολίστες: Χρήστος Αφρουδάκης, Γιώργος Ντόσκας, Βαγγέλης Δελακάς, Χριστόδουλος Κολόμβος, Μανώλης Μυλωνάκης, Γιάννης Φουντούλης, Αργύρης Θεοδωρόπουλος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Στέλιος Μιμίδης, Γιώργος Φουντούλης (ΝΟ ΧΙΟΥ), Μάνθος Βουλγαράκης, Κώστας Τσαλκάνης, Αλέξανδρος Γούνας (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Φίλιπππος Καραμπέτσος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Μίμης Αλιχανίδης (ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ).

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ