ΤΕΧΝΙΚΗ

12/05/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.341) - Η ΕΛΛΑΔΑ 16-6 ΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ *ΤΟ ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ ΓΙΑ ΚΑΛΕΝΤΑΡ ΤΗΣ LEN *ΤΑ ΠΛΕΙ ΟΦ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *Η Α2 ΑΝΔΡΩΝ *ΚΑΜΠ ΕΦΗΒΩΝ *ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ

  12.05.2011 03:00       727

-. Άνετη νίκη με 16-6, επί της Γεωργίας, πέτυχε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, στον χτεσινοβραδινό της αγώνα (Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά), για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2012.

Με τη νίκη της αυτή, οριστικοποίησε την 1η θέση στη βαθμολογία του Ομίλου της, καθώς απομένει ακόμη ένα παιχνίδι, με τη Βρετανία στις 18 Ιουνίου, εντός έδρας.

Η Εθνική μας είχε 6/12 εύστοχες προσπάθειες σε παίκτη παραπάνω (3/8 η Γεωργία) και 1/1 σε πέναλτι (το ίδιο και η Γεωργία).

Αμυντικά, μετά την δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας δέχθηκε το 6ο και τελευταίο εναντίον της γκολ., στα 10’’ πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Τα 8λεπτα: 1-2, 6-3, 5-0, 4-1

Η Εθνική μας (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος, Μυλωνάκης 2, Ελμισιάν 1, Μιράλης 2, Δελακάς 1, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ., Ντόσκας 3, Μουρίκης Κ. 1, Φουντούλης Ι. 2, Αλιχανίδης Μ. 2, Βουλγαράκης 1, Γαλανίδης

Για τη Γεωργία (Ζβιαντ Νταβιτιάνι), σκόραραν: Τσομακίτζε 2, Κόρντιτς, Μπαγκατούρια, Νικολαϊσβίλι, Καβταράτζε

Διαιτητές: Μπάραντας (Πορτογαλία), Ράντονιτς (Σλοβενία)

Η Βαθμολογία του Ομίλου μας:

1. ΕΛΛΑΔΑ    3          40-16   9

2. Γεωργία       3          23-30   3

.....................................................

3. Βρετανία      2          5-22     0

Επόμενοι αγώνες: ΕΛΛΑΔΑ – Βρετανία (18/6), Βρετανία – Γεωργία (2/7).

Οι δύο πρώτες ομάδες, προκρίνονται στην επόμενη φάση, των νοκ άουτ παιχνιδιών (εντός και εκτός έδρας) τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, όπου θα προκύψουν οι ομάδες που θα προκριθούν στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (Αϊντχόφεν).

-. Στο Ρέϊκιαβικ για τη συνεδρίαση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας (Len), μετέβη σήμερα (Πέμπτη) αντιπροσωπεία της ΚΟΕ, με επικεφαλής τον Πρόεδρο της Δημήτρη Διαθεσόπουλο, ο οποίος έχει και την ιδιότητα του Αντιπροέδρου της Len.

Στην ελληνική αποστολή, μετέχουν επίσης ο Ταμίας του ΔΣ, Ηλίας Ξιάρχος, ο μάνατζερ της Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών Αντώνης Αρώνης και ο ομοσπονδιακός της τεχνικός Ντράγκαν Άντριτς.

Αύριο (Παρασκευή), συζητείται το κάλενταρ του 2012 και το Σάββατο γίνεται η γενική συνέλευση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας.

-. Το Σάββατο, αρχίζουν τα πλέι οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Το πρόγραμμα των αγώνων της Α’ Φάσης:

ΣΑΒΒΑΤΟ, 14/5

Κολ. ΝΟΒ                   19.00   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Μπιράκης)

ΚΥΡΙΑΚΗ, 15/4

Κολ. Εθν. Πειραιά       16.30   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

                                                (Σταυρόπουλος, Βασιλείου)

Οι δεύτεροι αγώνες, την Τετάρτη 18/5:

Κολ. Ν. Σμύρνης        18.45   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Μοίραλης, Κουρτίδης)

Κολ. ΟΑΚΑ*              19.15   ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                (Σταυρίδης, Κουρέτας)

*Ενδέχεται να μετατεθεί μία ημέρα νωρίτερα

Αν χρειαστούν τρίτοι αγώνες, στις 21/5:

Κολ. Εθν. Πειραιά       18.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Κολ. ΝΟΒ                   19.00   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Οι νικητές των δύο ζευγαριών, θα αναμετρηθούν στον τελικό (25, 28/5, 8, 12, 15/6) και οι ηττημένοι για την 3η θέση (25, 28/5, 8/6).

-. Η Α’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, στον Νότιο Όμιλο,  ολοκληρώνεται το Σάββατο 14/5.

Κολ. Ηρακλείου          15.00   ΟΦΗ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

                                                (Κουρτίδης, Γιαννακάκης)

Κολ. Ηρακλείου          17.00   ΝΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ.

                                                (Κουρτίδης, Γιαννακάκης)

Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                     109-51             28

2. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   100-98             17

3. ΟΦΗ                                    73-78               16

................................................................................

4. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ        71-69               11

5. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ              80-91               9

6. ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ  52-98               0

Οι τρεις (3) πρώτες ομάδες θα αγωνιστούν στον Όμιλο ανόδου κατά την τελική φάση που θα ακολουθήσει (οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν το προσεχές διάστημα) και οι υπόλοιπες τρεις (3) στον Όμιλο παραμονής, μαζί με τις αντίστοιχες ομάδες του Βορείου Ομίλου, όπου η τελική βαθμολογία είναι:

1. ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ         98-59               30

2. ΗΡΑΚΛΗΣ                         66-63               16

3. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                    76-84               13

.............................................................................

4. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ              82-82               12

5. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ             65-72               11

6. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                     64-91               6

-.Καμπ προετοιμασίας, στο ολυμπιακό κολυμβητήριο του Ζαππείου, πραγματοποιεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο η προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, κάλεσε τους εξής πολίστες: Μπεζιλιώτη (ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ), Παρασκευόπουλο (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ), Δερβίση, Περατινό (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Σολανάκη, Φωκά (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Χρυσοσπάθη, Προσινικλή (ΠΑΟΚ), Δρακόπουλο, Γαβαλά, Κούκη Δ., Φουτρή (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ), Φωτόπουλο, Καζάζη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Χατζηγούλα (ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ), Γιουλούντα (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Κοντογιώργο, Λουϊζίδη, Ποταμιάνο (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Σαλτέρη (ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ).

-. Μετά το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ κατηγορίας, που έγινε την περασμένη εβδομάδα, οι Εθνικές ομάδες της Τεχνικής Κολύμβησης για τις προσεχείς μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις, συγκροτήθηκαν ως εξής:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (25/7-8 Αυγούστου, Νέϊβα Κολομβία)

Άνδρες: Μπάλντουϊν Ουίλιαμ, Τσουρουνάκης Αντώνης, Νικολαϊδης Ευρυσθένης, Βασιλόπουλος Ανάργυρος, Καρετζόπουλος Λουκάς, Δημαρίδης Αχιλλέας, Κρανιάς Ηλίας

Γυναίκες: Κτενά Σοφία, Δεληγιάννη Ειρήνη, Αποστολίδη Μυρτώ, Τσίκλη Νατάσα

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ (11-18 Ιουλίου, Κέτσκεμετ Ουγγαρίας)

Νέοι: Κρανιάς Ηλίας, Τζανετάκος Κώστας, Παπουτσής Γιώργος, Νικολάτος Θόδωρος, Πιπίνιας Γιάννης, Καραχάλιος Γιώργος, Κόκκινος Θωμάς

Νεάνιδες: Ντουρανίδη Σοφία, Χρηματοπούλου Κατερίνα, Φυργαδιώτη Δήμητρα, Σούλη Δήμητρα, Τσουγκριάνη Στέλλα, Κυριάκη Ιωάννα, Καλογεροπούλου Στέλλα, Καλογεροπούλου Κων/να

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ