ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

13/04/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.174) - Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ *Η 12Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ

  13.04.2010 03:00       1051

-. Αύριο (Τετάρτη), αρχίζει η προετοιμασία της Εθνικής μας ομάδας υδατοσφαίρισης των Γυναικών, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, έχει καλέσει να βρίσκονται, το πρωί (09.00) στον Άγιο Κοσμά, τις εξής πολίστριες: Κική Λιόση, Γεωργία Λαρά, Αντιγόνη Ρουμπέση, Αγγελική Γερόλυμου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Ντίνα Κουτέλη, Έλενα Κούβδου, Χριστίνα Τσουκαλά (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ηλέκτρα Ψούνη, Σταυρούλα Αντωνάκου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Βάσω Μαυρέλου, Άλκηστη Αβραμίδου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΙΟΥ), Μαρία Τσουρή (ΕΘΝΙΚΟΥ), Μάγδα Τζίμα, Ελένη Γούλα (ΗΡΑΚΛΗ), Χρυσούλα Διαμαντοπούλου, Ελένη Φαρμάκη, Κλεάνθη Πενταράκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Αγγελική Βασιλακοπούλου, Βασιλεία Διαμαντοπούλου (ΝΗΡΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), Άλισον – Ρεμπέκα Βαν Όμεν (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ).

Από το ερχόμενο Σάββατο έως την Τρίτη 20 Απριλίου, η Εθνική μας θα πραγματοποιήσει κοινό καμπ (Άγιος Κοσμάς) με την Γερμανία, ενώ στις 26 του μήνα θα αναχωρήσει για το Ντόρντερχτ για κοινή προετοιμασία με την Ολλανδία μέχρι την έναρξη των αγώνων του προκριματικού Ομίλου (30/4 – 2/5), στην ίδια ολλανδική πόλη.

Αντίπαλοι της Εθνικής μας, εκτός της Ολλανδίας, είναι ακόμη η Βρετανία και η Τσεχία.

-. Η πρώτη αγωνιστική (12η) του Β’ Γύρου στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, διεξάγεται αύριο (Τετάρτη). Αναλυτικά:

Κολ. Περιστερίου                   13.00   ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Αχλαδιώτης, Δαμιανάκης)

Κολ. Αμαρουσίου                   15.00   ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. – ΝΟ ΣΥΡΟΥ

                                                (Κωνσταντινίδης, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Βόλου                             15.00   ΝΟΒΑ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

                                                (Μπουδραμής, Καρούλης)

Κολ. Κέρκυρας                       16.00   ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

                                                (Βασιλείου, Μοίραλης)

Κολ. Εθν. Πειραιά                   16.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΦΗ

                                                (Σπανούδης, Υπερήφανος)

Κολ. «Αντ. Δημητρόπουλος   19.00   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

                                                            (Αχλαδιώτης, Κυράνης)

Η Βαθμολογία

1. ΕΘΝΙΚΟΣ                          116-43             22

2. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ         130-87             18

.....................................................................................

3. ΗΡΑΚΛΗΣ                         115-86             15

4. ΟΦΗ                                    92-92               14

5. Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 112-94             12

6. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   71-78               11

7. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                    82-97               10

8. ΝΟΒΑ                                 68-97               8

-. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                      68-98               8

10. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ           75-94               6

..................................................................................

11. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ            66-87               4

12. ΝΟ ΣΥΡΟΥ                      64-106             2

Σημείωση: ΗΡΑΚΛΗΣ και ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ έχουν έναν αγώνα λιγότερο (21/4)

Επόμενη αγωνιστική (25/4): ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ – Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΟΦΗ – ΝΟΒΑ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ