ΤΕΧΝΙΚΗ

14/04/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.324) - Η ΠΟΛΥΕΘΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ *ΠΟΛΥΕΘΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΛΕΜΕΣΣΟΥ *Η 20Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ *ΚΥΠΕΛΛΟ Α

  14.04.2011 03:00       623

-. Την σπουδαία διοργάνωση της Πολυεθνούς Κολυμβητικής Συνάντησης 12 χωρών, για τις κατηγορίες Εφήβων / Κορασίδων, φιλοξενεί το Σαββατοκύριακο η Κέρκυρα στο κολυμβητήριο της.

Πρόκειται ουσιαστικά για την δεύτερη σε μέγεθος διοργάνωση, μετά το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, το οποίο φέτος θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι (6-10 Ιουλίου).

Μετέχουν οι χώρες (σε παρένθεση ο αριθμός των κολυμβητών): ΒΡΑΖΙΛΙΑ (20), ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (8), ΚΥΠΡΟΣ (8), ΦΙΛΑΝΔΙΑ (19), ΙΣΡΑΗΛ (19), ΠΟΛΩΝΙΑ (22), ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (16), ΣΛΟΒΕΝΙΑ (8), ΕΛΒΕΤΙΑ (15), ΟΥΚΡΑΝΙΑ (10), ΤΟΥΡΚΙΑ (22) και η Εθνική μας ομάδα με 19 κολυμβητές / τριες.

Στην αποστολή, που μεταβαίνει αύριο (Παρασκευή), μετέχουν οι: Ζωή – Παρασκευή Λιάμπα ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (100, 200μ ύπτιο), Στέλλα Πασαλίδου ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (200, 400μ Μ. Ατομική, 100μ πεταλούδα), Αργυρή Παπαδοπούλου ΚΟ ΔΡΑΜΑΣ (50, 100, 200μ πρόσθιο), Ειρήνη Δημοπούλου ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ (200μ πεταλούδα), Άρτεμις Κούνη ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ (400, 800μ ελεύθερο), Άννα Ντουντουνάκη ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (50μ πεταλούδα), Σταυρούλα Καραντάκου(ΟΕΑΝΑ ΒΟΛΟΥ (100μ ελεύθερο), Ελένη Βασιλειάδου ΠΑΟΚ (200μ ελεύθερο), Σαββίνα Σαμαρά ΠΑΟΚ (50μ ελεύθερο), Κωνσταντίνα Δημουλή ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (50μ ύπτιο), Κώστας Κοντόπουλος ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (100μ ελεύθερο), Παναγιώτης Σαμιλίδης ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (50, 100, 200μ πρόσθιο), Ανδρέας Βαζαίος ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (200μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Στέφανος Χαλιντέη – Χριστόπουλος ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (400μ Μ. Ατομική, 200μ πεταλούδα), Σταύρος Καρλατήρας ΩΚΕΑΝΟΣ (50μ πεταλούδα), Αλέξανδρος Θεοχαρίδης ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (50, 100μ ύπτιο), Χαρίλαος Καρακαϊδός ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (200μ ύπτιο), Κριστιάν Γκολομέεβ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (50μ ελεύθερο), Αλέξανδρος Καπισίδης ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ’73 (400, 1500μ ελεύθερο).

Οι αγώνες, μετρούν ως κριτήριο πρόκρισης (επίτευξη των σχετικών ορίων), τόσο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων / νεανίδων του Βελιγραδίου, όσο και το αντίστοιχο Παγκόσμιο πρωτάθλημα (Λίμα Περού, 16-21 Αυγούστου)

Το αγωνιστικό πρόγραμμα:

Σάββατο, 09.00

400μ Μ. Ατομική, 100μ ελεύθερο, 200μ ύπτιο, 50μ πεταλούδα, 4χ100μ Μ.Ομαδική

Σάββατο, 17.00

200μ πεταλούδα, 100μ ύπτιο, 200μ πρόσθιο, 50μ ελεύθερο, 4χ200μ ελεύθερο

Κυριακή, 09.00

1500μ ελεύθερο εφήβων, 100μ πρόσθιο, 200μ ελεύθερο, 50μ ύπτιο, 800μ ελεύθερο κορασίδων

Κυριακή, 16.30

400μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική, 50μ πρόσθιο, 4χ100μ ελεύθερο

Η Τεχνική Σύσκεψη των αγώνων, θα πραγματοποιηθεί αύριο (Παρασκευή) το απόγευμα (19.30) στο ΕΑΚ Κέρκυρας.

-. Με δεκαοκτώ (18) κολυμβητές/ τριες ταξιδεύει αύριο (Παρασκευή) στη Λάρνακα, για την Πολυεθνή Κολυμβητική Συνάντηση παίδων /παγκορασίδων (οι αγώνες το Σαββατοκύριακο), η αντίστοιχη Εθνική μας ομάδα.

Την αποτελούν οι: Βαρβάρα Σιατερλή (ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ), Περσεφόνη Μοίρα (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Παναγιώτα Παναγοπούλου (ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ), Ελένη – Άννα Κουτσούβελη, Παναγιώτης Μπαχτάλας (ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ), Μαριάνθη Ράδου (ΩΚΕΑΝΟΣ), Ιωάννα Βορδή, Άρτεμις – Αθανασία Γαλανοπούλου, Χρήστος Μουζάς (ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ), Σταυρούλα Μπάκα (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), Βαγγέλης Τσιραπίδης (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ), Χαράλαμπος Καψάσκης (ΑΡΗΣ ΘΕΣ.), Μάριος – Θωμάς Λέκκας, Μάρκος Θηραίος, Μιχάλης Κοντιζάς (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ), Νίκος Ντάσης (ΚΟ ΔΡΑΜΑΣ), Κώστας Μουρατίδης (ΧΑΝΘ), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΠΑΟΚ).

Συνοδεύουν οι προπονητές Γιώργος Αδαμ, Γιώργος Ζαγκανάς, ο φυσικοθεραπευτής Ισαάκ Τύρος και το μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ, Γιώργος Παπαδόπουλος (αρχηγός αποστολής).

-. Το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, συνεχίζεται αύριο (Παρασκευή) και το Σάββατο, με την 20ή αγωνιστική.

Παρασκευή, 15/4

Κολ. Λάρισας    16.00     ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                (Αδαμάσογλου, Κυράνης)

Σάββατο, 16/4

Κολ. Φαλήρου                  17.00     ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                                (Μπιράκης, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Εθν. Πειραιά            19.00     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ

                                                                (Μοίραλης, Κουρέτας)

Κολ. Ιωνικό                         19.00     ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

                                                                (Κουρτίδης, Κατσαρός)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»     19.00     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ -  ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                                (Ευφραιμίδης, Βασιλείου)

Σήμερα (Πέμπτη):  ΟΑΚΑ 20.00, ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ (Δαμιανάκης, Παϊρακταρίδης)

Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 255-94 52

2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 210-103  51

3.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 205-116 46

4. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 172-120 38

...........................................................

5. ΝΟ ΧΙΟΥ 209-136 35

6. ΠΑΟΚ 157-148 31

7. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 132-166 24

8. ΕΘΝΙΚΟΣ 147-194 19

9. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 124-190 17

10. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 133-230 13

..........................................................

11. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 123-190 9

12. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 87-267 -1 

Σημείωση: Η ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ έχει έναν (1) μηδενισμό και μείον έναν (1) βαθμό

Επόμενη αγωνιστική (30/4/11): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΝΟ ΧΙΟΥ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ, ΠΑΟΚ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

-. Σε δύο (2) Ομίλους διεξάγεται, το Σαββατοκύριακο και την Δευτέρα, η Β’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολ. Νέας Σμύρνης, ΑΝΟΓ, Νίκαιας)

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΠΑΟΚ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

Σάββατο: 19.30 ΠΑΟΚ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, 20.30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ

Κυριακή: 11.00 ΙΩΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ, 12.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, 17.00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ, 18.00 ΠΑΟΚ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Δευτέρα (κολ. ΑΝΟΓ): 09.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, 10.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ, 19.30 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Δευτέρα (κολ. Νίκαιας): 15.30 ΙΩΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολ. Βουλιαγμένης, Αμαρουσίου)

ΝΟ ΧΙΟΥ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ

Σάββατο: 18.30  ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, 19.30 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ -  ΗΡΑΚΛΗΣ

Κυριακή:  09.30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ, 10.30 ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΝΟ ΧΙΟΥ

Κυριακή (κολ. Αμαρουσίου): 17.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, 18.00 ΝΟ ΧΙΟΥ - ΤΡΙΤΩΝ

Δευτέρα: 09.00 ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, 10.00 ΤΡΙΤΩΝ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, 15.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ, 16.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΤΡΙΤΩΝ

Στην Τελική φάση (24-26 Ιουνίου), προκρίνονται οι τρεις (3) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου.

-.  Αύριο (Παρασκευή), ολοκληρώνεται η Κανονική περίοδος του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, με το από αναβολή παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής.

Κολ. Ηρακλείου                                14.00     ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                                (Μοίραλης, Κατσαρός)

Χτες: ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ        12-12

Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      205-69             38

2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 180-71             38

3. ΕΘΝΙΚΟΣ                          111-98             27

4. ΗΡΑΚΛΗΣ                         117-139           22

.................................................................................

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                      122-144           16

6. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  106-161           7   

7. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               77-179             7

………………………………………………….

8. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                     75-132             6

Σημείωση: ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ και ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ έχουν έναν (1) αγώνα λιγότερο.

 

-. Στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας, διεξάγεται, από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ Συγχρονισμενης κολύμβησης.

Μετέχουν συνολικά, 13 Σόλο, 11 Ντουέτα, 7 Ομαδικά και 7 Κόμπο, ενώ στους αγώνες θα δώσει το παρόν και η ιταλική ομάδα SSD VILLAGE LAZIO.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 15/4

18.00 Σόλο ελεύθερο (προκριματικά)

Σάββατο, 16/4

09.00 Σόλο τεχνικό

11.30 Ομαδικό τεχνικό

18.00 Κόμπο (τελικός)

20.00 Ντουέτο τεχνικό

Κυριακή, 17/4

09.00 Σόλο (τελικός)

11.30 Ντουέτο (τελικός)

14.00 Ομαδικό (τελικός)

16.00 Αστέρι 5ο

 

-. Στο κλειστό καταδυτήριο του Αγίου Κοσμά, διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το Κύπελλο Άνοιξης Καταδύσεων, για τις κατηγορίες Β’, Γ’ Δ’.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 16/4, (10.00)

1 μέτρο Τραμπολίνο Δ’

Πλατφόρμα Β’

Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’

Σάββατο, 16/4, (18.00)

Τραμπολίνο 1 μέτρο Γ’

Τραμπολίνο 3 μέτρα Β’

Πλατφόρμα Δ’

Κυριακή, 17/4, (10.00)

Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’

Τραμπολίνο 1 μέτρο Β’

Πλατφόρμα Γ’

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ