ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

14/06/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.215) - ΣΤΟ ΝΑΝΣΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΠΕΝ WATER

  14.06.2010 03:00       880

-. Με μία αλλαγή στη σύνθεση της (Βάσω Μαυρέλω αντί Αντωνίας Σολανάκη), αναχωρεί αύριο (Τρίτη) το πρωί (06.00) στο Νανσί, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών.

Η 13άδα που επέλεξε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης για τα παιχνίδια του Β’ Γύρου της προκριματικής φάσης του W.L, στον Α’ Όμιλο της Ευρώπης, είναι: Μαρία Τσουρή, Έλενα Κούβδου (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Ντίνα Κουτέλη, Ηλέκτρα Ψούνη, Κική Λιόση, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Αγγελική Γερόλυμου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Σταυρούλα Αντωνάκου, Βάσω Μαυρέλου.

Στο Νανσί μεταβαίνουν επίσης, ο συνεργάτης του Μορφέση, Σάκης Κεχαγιάς, ο υπεύθυνος στατιστικής ανάλυσης Γιώργος Χριστοφοράτυος, η φυσικοθεραπεύτρια Ελένη Χέλμη, ο γιατρός Κυριάκος Νανούσης (αρχηγός αποστολής) και ο διεθνής μας διαιτητής Ανδρέας Μοίραλης.

Το πρόγραμμα των αγώνων*:

ΤΕΤΑΡΤΗ, 16/6

16.30 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

18.30 ΓΑΛΛΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ, 17/6

16.30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – Ν. ΑΦΡΙΚΗ

18.30 ΓΑΛΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 18/6

16.30 Ν. ΑΦΡΙΚΗ – ΙΣΠΑΝΙΑ

18.30 ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 19/6

16.30 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

18.30 ΓΑΛΛΙΑ – Ν. ΑΦΡΙΚΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 20/6

09.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ν. ΑΦΡΙΚΗ

11.00 ΓΑΛΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ

*Ώρες Γαλλίας

Η Βαθμολογία

1. ΕΛΛΑΔΑ                65-36   11

2. ΟΛΛΑΝΔΙΑ           65-32   9

3. ΙΣΠΑΝΙΑ                56-39   7

4. ΓΑΛΛΙΑ                 28-48   3

5. Ν. ΑΦΡΙΚΗ            18-77   0

Οι 2 πρώτες ομάδες, προκρίνονται στην τελική φάση που θα διεξαχθεί 28/6 – 3/7 στο Σαν Ντιέγκο της Καλιφόρνια (ΗΠΑ).

-. Τα αποτελέσματα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης OPEN WATER, που έγινε το Σαββατοκύριακο στη Χαλκίδα, έχουν ως εξής:

ΑΝΔΡΕΣ

5χλμ

1.      Γιαννιώτης (Ολυμπιακός) 56.14.38

2.      Πετρόπουλος (Εθνικός) 56.17.15

3.      Παντελαντωνάκης (Ηρακλής) 1.00.34.87

10χλμ

1.      Φωκαίδης (ΠΑΟΚ) 2.00.37.04

2.      Καλαφάτης (Ολυμπιακός) 2.00.49.23

ΕΦΗΒΟΙ

5χλμ

1.      Χρόνης (ΝΟ Χαλκίδας) 1.00.08.13

2.      Σημαντήρας Ν. (Ολυμπιακός) 1.00.25.30

3.      Μπάρμπας (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 1.00.38.20

10χλμ

1.      Χρόνης (ΝΟ Χαλκίδας) 2.00.59.07

2.      Κοθωνίδης (ΝΟ Καβάλας) 2.24.30.07

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

5χλμ

1.      Λυμπερτά (Ολυμπιακός) 1.00.36.04

2.      Ευσταθίου (Ολυμπιακός) 1.02.08.26

3.      Γιαρένη Θ. (Ολυμπιάδα ‘ 73) 1.05.23.49

10χλμ

1. Αραούζου (ΠΑΟΚ) 2.01.08.95

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

5χλμ

1.      Παππά (ΑΕ Χαϊδαρίου) 1.03.32.89

2.      Κυριαζοπούλου (Εθνικός) 1.04.16.93

3.      Δημοπούλου (Ποσειδών Ιλισίων) 1.05.37.54

ΒΑΘΜΟΛΟΓΊΕΣ

ΓΥΝΑΙΚΏΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ     21

2. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΊΟΥ    12

3. ΠΑΟΚ                     9

ΑΝΔΡΩΝ / ΕΦΗΒΩΝ

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ     28

2. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ     18

3. ΠΑΟΚ                     9

ΓΕΝΙΚΗ

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 49

2. ΠΑΟΚ                                 18

-. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ                 18

4. ΕΘΝΙΚΟΣ                          14

5. ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ   12,5

6. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ                 12

7. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ        11,5

8. ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                  8

9. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ’73              6

-. ΗΡΑΚΛΗΣ                          6

11. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ             5

12. ΑΡΙΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ        4

-. ΧΑΝΘ                                 4

-. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ               4

15. ΟΦΘ                                 3

-. ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ     3

17. ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ      2

-. ΚΟ ΔΕΛΦΙΣ                        2

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ