ΤΕΧΝΙΚΗ

15/04/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.175) - «ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ ΚΑΠ» *ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ *ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ *ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ Δ.Σ ΚΟΕ

  15.04.2010 03:00       948

-. Στο Δημοτικό κολυμβητήριο Ηλιούπολης, αρχίζει αύριο (Παρασκευή) το 12ο «Σαμαρτζίδης Καπ», στη μνήμη του αδικοχαμένου αρχηγού της Εθνικής μας ομάδας και του Εθνικού, Νώντα Σαμαρτζίδη.

Στο διεθνές τουρνουά υδατοσφαίρισης Ανδρών, που διοργανώνει η ΚΟΕ, μετέχουν η ΡΩΣΙΑ και η ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ενώ η Εθνική μας θα μετάσχει με δύο (2) ομάδες.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16/4

19.30 ΕΛΛΑΔΑ 2 – ΡΩΣΙΑ

20.45 ΕΛΛΑΔΑ 1 – ΣΛΟΒΑΚΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/4

19.00 ΕΛΛΑΔΑ 1 – ΕΛΛΑΔΑ 2

20.30 ΡΩΣΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18/4

10.00 ΕΛΛΑΔΑ 2 – ΣΛΟΒΑΚΙΑ

11.30 ΕΛΛΑΔΑ 1 – ΡΩΣΙΑ

Διαιτητές είναι οι Ατίλα Μανταράσι (Ουγγαρία), Μιχαήλο Τσίριτς (Σερβία), Μεχμέτ Σουνγκού (Τουρκία), Τόμισλαβ Τσόπιτς (Κροατία) και παρατηρητής από τη Len ο Αντρέι Κονσταντίνοφ (Βουλγαρία).

Η σύνθεση στην Ελλάδα 1 (Δούμπας Τάσος): Τσαλκάνης, Φλέγκας (τερματοφύλακες), Μιτελούδης, Μιράλης, Φουντούλης Ι., Μουρίκης Κ., Παπαδόγκωνας, Φουντούλης Γ., Δελακάς, Γούνας, Κολόμβος

Στην Ελλάδα 2 (Δαμάσκος Περικλής): Φλώρος (τερματοφύλακας), Βλαχόπουλος, Μιμίδης Στ., Καπότσης Μ., Ποντικέας, Χατζηγούλας, Μπεριστιάνος, Ντούλος, Δερμιτζάκης Δημ., Μπατάκης, Βιτέλας, Κουκής, Αλεβίζος

-. Στα κολυμβητήρια ΝΟΒ (Λαιμός), «Αντώνης Δημητρόπουλος (ΑΝΟΓ) και Αλίμου, διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. ΝΟΒ)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16/4

20.00 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

21.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/4

12.00 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΟΚ

13.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

19.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

20.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ «κολ. «Αντώνης Δημητρόπουλος»)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16/4

20.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

21.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/4

12.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

13.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

19.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

20.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18/4 (κολ. Αλίμου)

10.00 Α1 – Β2 Ημιτελικός

11.00 Β1 – Α2 Ημιτελικός

12.30 Α4 – Β4 Θέσεις 7η – 8η

13.30 Α3 – ΒΕ Θέσεις 5η – 6η

17.00 Μικρός Τελικός (3η – 4η)

18.00 Μεγάλος Τελικός (1η – 2η)

-. Στο Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης διεξάγεται, από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16/4

19.30 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

20.30 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

21.30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/4

09.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

10.00 ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ

11.00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

17.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

18.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

19.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18/4

09.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

10.00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

11.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

16.00 ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

17.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

18.00 ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

-. Ημερίδα ορίων Τεχνικής κολύμβησης διεξάγεται την Κυριακή (09.15) στο κολυμβητήριο του Αιγάλεω, με τη συμμετοχή 180 αθλητών / τριών. Είναι η τελευταία ημερίδα πριν από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ κατηγορίας που θα γίνει 7 - 9 Μαϊου στο Περιστέρι.

Την ερχόμενη βδομάδα θα γίνει η αντίστοιχη ημερίδα σε Θεσσαλονίκη, Χανιά και Χίο.

-. Σύμφωνα με αποφάσεις του Δ.Σ της ΚΟΕ, που συνεδρίασε χθες:

*Εγγράφεται στη δύναμη της Ομοσπονδίας το σωματείο Α.Σ Εδεσσαϊκή Γυμναστική Ένωση

*Από την ηλικία των 7 ετών (8 μέχρι τώρα) θα εκδίδονται πλέον τα αθλητικά δελτία

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή εκτός συναγωνισμού, του Γιάννη Δρυμωνάκου στο μίτινγκ «Ακρόπολις»

*Έγινε αποδεκτό το αίτημα του Οργανισμού Άθλησης Χαλκίδας για την ανάληψη του Πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (12-13 Ιουνίου)

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή του Αντώνη Φωκαϊδη στο Ιταλικό πρωτάθλημα κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (2 Ιουνίου)

*Ορίζονται κριτές κολύμβησης στη Fina: Ιωαννίδης, Αντωνίου (αφέτες), Παπαλιάς, Κασιούρης, Ξενάκης (κριτές)

*Έγινε δεκτό αίτημα της Περιφερειακής Επιτροπής Κεντροδυτικής Μακεδονίας για Σχολή Κριτών – Χρονομετρών κολύμβησης

*Ορίζεται ο Δημήτρης Κακαλίκας κριτής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (15-23 Ιουλίου Κεμπέκ)

*Έγινε δεκτό αίτημα της Περιφερειακής Επιτροπής Τεχνικής κολύμβησης Βόρειας Ελλάδας, για την διεξαγωγή του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης κατηγοριών στον Βόλο (16-18 Ιουλίου)

*Ορίζεται κριτής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων – νεανίδων (Τάμπερε, 14-18 Ιουλίου), η Κική Δέδε.

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στο Γκραν Πρι Καταδύσεων του Μπολζάνο Ιταλίας (25-28 Ιουνίου), με 4 καταδύτες – τριες

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή της Εθνικής ομάδας Καταδύσεων στους Βαλκανικούς αγώνες εφήβων – νεανίδων (Βάρνα, 5-6 Ιουνίου, 8 καταδύτες – τριες)

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στο Μεσογειακό Κύπελλο Καταδύσεων (Βελιγράδι 23-25 Ιουλίου, 9 καταδύτες – τριες)

*Ορίζεται κριτής καταδύσεων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων (Ελσίνκι 9 – 13 Ιουλίου) ο Νίκος Τουλούδης

*Εγκρίθηκε καμπ προετοιμασίας της Εθνικής μας ομάδας Συγχρονισμένης κολύμβησης για το Μεσογειακό Κύπελλο (26 Απριλίου – 5 Μαίου, 16 αθλήτριες) και της Εθνικής ομάδας Γυναικών – Νεανίδων  (26 Απριλίου – 2 Μαίου, 16 αθλήτριες)

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στο διεθνές μίτιγκ συγχρονισμένης κολύμβησης κορασίδων της Ριέκα (24-27 Ιουνίου, 12 αθλήτριες)

*Ορίζονται κριτές οι Κωνσταντινίδου, Κουγιά, Σάντοου, Παπαθεοδοσίου (Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων, 7-11 Ιουλίου Φιλανδία), Θηβαίου, Κωνσταντινίδου, Σάντοου, Χρυσοχού, Κουγιά (Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συγχρονισμένης Γυναικών, 4-8 Αυγούστου Βουδαπέστη), Θηβαίου, Κουγιά (Παγκόσμιο πρωτάθλημα συγχρονισμένης Νεανίδων (Ιντιανάπολη, 11 – 15 Αυγούστου), Θηβαίου, Κωνσταντινίδου (Παγκόσμιο Κύπελλο συγχρονισμένης Γυναικών (Κίνα, 16-19 Σεπτεμβρίου)

Σας ευχαριστούμε

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ