ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

15/07/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.231) - ΤΟ «ΒΙΚΕΛΑΣ ΚΑΠ» ΣΤΗ ΣΥΡΟ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ’ ΑΝΔΡΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

  15.07.2010 03:00       882

-. Στην Ερμούπολη, αρχίζει αύριο (Παρασκευή) το 7ο διεθνές τουρνουά υδατοσφαίρισης «Βικέλας Καπ», με τη συμμετοχή των Εθνικών ομάδων Εφήβων της ΕΛΛΑΔΑΣ, της ΣΕΡΒΙΑΣ, της ΡΩΣΙΑΣ και της ΙΤΑΛΙΑΣ.

Το τουρνουά θεσμοθετήθηκε από την ΚΟΕ το 2004 και ο τόπος διεξαγωγής του είναι μόνιμος, στην Ερμούπολη της Σύρου, όπου τιμάται έτσι ο πρώτος Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Δημήτριος Βικέλας.

Την πρώτη χρονιά μετείχαν Εθνικές ομάδες Ανδρών, την δεύτερη Παίδων, το 2006 Νέων ανδρών, το 2007, 2008 Εφήβων, πέρυσι Νέων ανδρών και φέτος – πάλι - Εφήβων.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16/7

19.00 ΣΕΡΒΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ

20.30   ΕΛΛΑΔΑ – ΡΩΣΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/7

19.00 ΡΩΣΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ

20.30 ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18/7

10.00 ΡΩΣΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ

11.30 ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ

Διαιτητές είναι ο Ούγγρος Γκιόρκι Κλιν, ο Σέρβος Σρντέγιαν Μίσκοβιτς, ο Ολλανδός Άντον Μπέρφοτς και ο Γερμανός Γκέρβιν Ρέινικ.

Παρατηρητής ο Γάλλος Ζαν Κλοντ Ντεμέι.

Συνδιοργανωτές του τουρνουά είναι η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κυκλάδων, ο Δήμος Ερμούπολης και το Αθλητικό Δημοτικό Κέντρο Ερμούπολης.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΩΝ «ΒΙΚΕΛΑΣ ΚΑΠ»

ΧΩΡΑ                         2004    2005    2006    2007    2008    2009

ΕΛΛΑΔΑ                    1          3          2          1          6          1

ΚΡΟΑΤΙΑ                   2          1          1          Χ         1          Χ

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ            3          Χ         Χ         Χ         Χ         Χ

ΡΩΣΙΑ                         4          Χ         Χ         Χ         Χ         Χ

ΣΕΡΒΙΑ                       Χ         Χ         3          2          5          3

ΓΑΛΛΙΑ                     Χ         Χ         4          4          Χ         Χ

ΙΤΑΛΙΑ                       Χ         2          Χ         Χ         8          2

ΤΟΥΡΚΙΑ                   Χ         Χ         Χ         3          Χ         Χ

ΙΣΠΑΝΙΑ                    Χ         Χ         Χ         Χ         2          4

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ              Χ         Χ         Χ         Χ         3          Χ

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ      Χ         Χ         Χ         Χ         4          Χ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ                Χ         Χ         Χ         Χ         7          Χ

Το τουρνουά, εκτός των άλλων, αποτελεί τεστ προετοιμασίας εν όψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τον ερχόμενο μήνα (Στουτγκάρδη, 8-15 Αυγούστου).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, με τον συνεργάτη του Θόδωρο Μπερδέ, έχουν στην διάθεση τους, στη Σύρο, τους εξής 18 πολίστες: Στέφανο Γαλανόπουλο, Γιώργο Δερβίση, Κώστα Γουβή, Δημήτρη Τίγκα, Κώστα Σπηλιωτόπουλο, Μανώλη Σολανάκη, Βασίλη Αλιχανίδη, Δημήτρη Λάππα, Κώστα Γεννηδούνια, Γιάννη Βελόνια, Γιάννη Μυτιληνό, Θόδωρο Μουστεράκη, Χρήστο Παπαποστόλου, Θανάση Χρυσοσπάθη, Θανάση Μπεζιλιώτη, Μιχάλη – Άγγελο Δρακόπουλο, Ματθαίο Σαλτέρη, Βασίλη Παπαϊωάννου.

-. Στους 2 από τους 3 Ομίλους της Προκριματικής φάσης, διεξάγονται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, οι αγώνες του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

1. Όμιλος Πατρών (κολ. «Αντώνης Πεπανός»)

ΝΟ ΙΤΕΑΣ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ, ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ, ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

2. Όμιλος Αττικής (κολ. Νέας Σμύρνης)

ΑΡΗΣ ΚΑΜΠΟΥ, ΜΙΛΩΝ, ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ, ΑΡΙΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Οι αγώνες στον 3ο Όμιλο (Βόλος), θα διεξαχθούν το τριήμερο 23-25 Ιουλίου. Μετέχουν: ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, ΚΟ ΞΑΝΘΗΣ, ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ, ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΟΕΑΝΑΒΟΛΟΥ

Στην τελική φάση (30/7 – 1/8), προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες από κάθε Όμιλο (σύνολο 6). Οι 2 πρώτες, στη συνέχεια, ανέρχονται στην Β’ Εθνική κατηγορία, ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στην τελευταία θέση των Ομίλων στην Προκριματική φάση, υποβιβάζονται στην Δ’ Εθνική κατηγορία.

-. Στα κολυμβητήρια Αγίου Κοσμά και Αλίμου, διεξάγεται (16-18 Ιουλίου) η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16/7 (Άγιος Κοσμάς)

19.30 ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

20.30 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

21.30 ΠΑΟΚ – ΝΟ ΧΙΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/7 (Άγιος Κοσμάς)

09.30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

10.30 ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

11.30 ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΠΑΟΚ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/7 (Άλιμος)

17.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ

18.00 ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

19.00 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18/7 (Άλιμος)

09.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ

10.00 ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

11.00 ΠΑΟΚ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

16.00 ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

17.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ

18.00 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ