ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

17/05/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.343) - ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ *ΟΙ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ

  17.05.2011 03:00       760

-. Στο Σέφιλντ, για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Συγχρονισμένης Κολύμβησης (20-22 Μαίου), μεταβαίνουν αύριο (Τετάρτη) τρεις (3) αθλήτριες μας.

Είναι οι, Δέσποινα Σολωμού (Ντουέτο), Ευαγγελία Πλατανιώτη (Ντουέτο) και Νεκταρία – Γεωργία Ραμνιώτη (Ντουέτο), τις οποίες συνοδεύουν η ομοσπονδιακή προπονήτρια Ναταλία Τσερνέσκα και η διεθνής κριτής Ελένη Κουγιά.

Στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο, μετέχουν συνολικά 14 χώρες: ΑΥΣΤΡΙΑ, ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΤΣΕΧΙΑ, ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ, ΒΡΕΤΑΝΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ, ΙΣΡΑΗΛ, ΙΤΑΛΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ, ΡΩΣΙΑ, ΟΥΚΡΑΝΙΑ.

Παρατηρητής, από πλευράς Len, έχει οριστεί η Ελληνίδα, Λιλέτα Χαιροπούλου.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 20/5 (ώρες Σέφιλντ)

10.00 Προκριματικοί Ντουέτο (τεχνικό πρόγραμμα)

15.30 Προκριματικοί Ντουέτο (ελεύθερο πρόγραμμα)

19.30 Προκριματικοί Ομαδικό (τεχνικό πρόγραμμα)

Σάββατο, 21/5

11.00 Προκριματικοί Ομαδικό (ελεύθερο πρόγραμμα)

19.00 Τελικός Ομαδικό

Κυριακή, 22/5

10.00 Τελικός Ντουέτο

14.00 Κόμπο

Σημειώνεται ότι, από χτες (16/5) έως τις 19 του μήνα, στο Σέφιλντ, πραγματοποιείται και Σχολή Κριτών της Fina, στην οποία μετέχει η Κριτής μας Σπυριδούλα Μπαντέ.

-.  Στη Σόφια, για τους Βαλκανικούς αγώνες υδατοσφαίρισης των Εφήβων, μεταβαίνει την Πέμπτη η Εθνική μας ομάδα.

Την αποτελούν οι: Θανάσης Μπεζιλιώτης, Γιώργος Δερβίσης, Θανάσης Χρυσοσπάθης, Νίκος Προσινικλής, Μιχάλης – Άγγελος Δρακόπουλος, Γαβριήλ Γαβαλάς, Μάριος Χατζηγούλας, Στέφανος Φουτρής, Γιάννης Κοντογιώργος, Δημήτρης Κουκής, Ματθαίος Σαλτέρης, Μιχάλης Καζάζης, Βαγγέλης Ποταμιάνος, Νικήτας Παρασκευόπουλος, Μιχάλης Γιουλούντας.

Στην αποστολή μετέχουν επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, ο συνεργάτης του Θόδωρος Μπερδές, ο φυσικοθεραπευτής Στέλιος Μηνάς και ο διαιτητής Γρηγόρης Σπανούδης.

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Σόφιας):

Παρασκευή, 20/5

10.00 ΕΛΛΑΔΑ – Βουλγαρία

11.15 Σερβία – Σκόπια

12.30 Μαυροβούνιο – Ρουμανία

17.30 ΕΛΛΑΔΑ – Σκόπια

18.45 Βουλγαρία – Ρουμανία

20.00 Σερβία – Μαυροβούνιο

Σάββατο, 21/5

09.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ρουμανία

10.15 Σκόπια – Μαυροβούνιο

11.30 Βουλγαρία – Σερβία

17.00 ΕΛΛΑΔΑ – Μαυροβούνιο

18.15 Ρουμανία – Σερβία

19.30 Σκόπια – Βουλγαρία

Κυριακή, 22/5

09.00 Ρουμανία – Σκόπια

10.15 Μαυροβούνιο – Βουλγαρία

11.30 ΕΛΛΑΔΑ - Σερβία

Σημείωση: Η προγραμματισμένη ημερίδα καταδύσεων, στον Άγιο Κοσμά (20-22 Μαίου), αναβάλλεται.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ