ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

18/02/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.149) - Η 15Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *Η 9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΚΑΜΠ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ *ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

  18.02.2010 02:00       1131

-. Η 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, ανοίγει την αυλαία αύριο (Παρασκευή) με δύο (2) παιχνίδια και ολοκληρώνεται το Σάββατο με τα υπόλοιπα τέσσερα (4).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Κολ. Νέας Σμύρνης    17.00   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ

                                                (Κουρέτας, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Βασιλείου, Μπιράκης)

ΣΑΒΒΑΤΟ

Κολ. Χανίων               16.00   ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

                                                (Κωνσταντινίδης, Μοίραλης)

Κολ. Λάρισας             16.00   ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

                                                (Σταυρίδης, Μπουδραμής)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»  17.00   ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Σπανούδης)

Κολ. Ιωνικό                17.00   ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ

                                                (Κουρέτας, Χατζηαναστασίου)

 Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 165-61             28

2. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      142-98             25

3. ΠΑΟΚ                                 119-117           17

4. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                     115-114           15

5. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ            123-121           14

6. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      112-96             13

....................................................................................

7. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ           108-108           12

-. ΝΟ ΧΙΟΥ                            99-125             12

9. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                     101-127           11

10. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                    108-132           10

.................................................................................

11. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ      73-133             6

12. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                   94-127             5

Επόμενη αγωνιστική (27/2): ΠΑΟΚ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΙΟΥ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

 

-. Το Σάββατο ολοκληρώνεται και η 9η αγωνιστική της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών.

Κολ. Ποσειδώνιο        14.30   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Αδαμάσογλου, Δαμιανάκης)

 Χθες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                               17-7

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ           18-4

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ                    8-11

 Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      134-49             18

2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 156-60             16

3. ΕΘΝΙΚΟΣ                          87-68               12

4. ΗΡΑΚΛΗΣ                         78-96               8

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                      78-92               6

6. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ             75-120             5

.................................................................................

7. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  69-131             3

..................................................................................

8. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      47-108             2

Σημείωση: ΗΡΑΚΛΗΣ και ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ έχουν έναν αγώνα λιγότερο

Επόμενη αγωνιστική (27/2): ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ

 

-. Διήμερο καμπ προετοιμασίας, εν όψει του αγώνα με την Εθνική ομάδα της Ρωσίας (Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά Τρίτη, 23/2, 20.00), για τα προκριματικά του WORLD LEAGUE, πραγματοποιεί η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, από την Κυριακή (18.00 Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τάσος Δούμπας, κάλεσε τους εξής πολίστες: Γιώργος Ντόσκας, Βαγγέλης Δελακάς, Γιάννης Φουντούλης, Χρήστος Φλώρος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Κώστας Φλέγκας, Παναγιώτης Παπαδόγκωνας, Ανδρέας Μιράλης, Κώστας Μουρίκης (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ), Δημήτρης Μιτελούδης, Αλέξανδρος Γούνας, Κώστας Τσαλκάνης, Άγγελος Βλαχόπουλος (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Νίκος Ντούλος (ΠΑΟΚ), Γιώργος Φουντούλης, Στέλιος Μιμίδης (ΝΟ ΧΙΟΥ), Χριστόδουλος Κολόμβος (ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ), Κυριάκος Ποντικέας (ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ) και Νίκος Μπατάκης (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ).

  

-. Δεκαοκτώ (18) ομάδες μετέχουν στο φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων, η Α’ Προκριματική φάση του οποίου διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή.

1. Α’ Όμιλος Αττικής (κολ. Ηλιούπολης, ΝΟΒ): ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

2. Β’ Όμιλος Αττικής (κολ. «Αντ. Δημητρόπουλος»): ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

3. Όμιλος Θεσσαλονίκης (κολ. Εθνικό): ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΚΟ ΣΕΡΡΩΝ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΠΑΟΚ

Στην Β’ Προκριματική φάση (19-21 Μαρτίου), προκρίνονται συνολικά 12 ομάδες (οι 4 πρώτες από κάθε Όμιλο).

Η κλήρωση των αγώνων της θα πραγματοποιηθεί, στα γραφεία της ΚΟΕ, την Τετάρτη 3 Μαρτίου (13.30).

 

-. Χίλιοι εκατόν ενενήντα οκτώ (1.198) συνολικά κολυμβητές / τριες από 141 Σωματεία, μετέχουν στους Χειμερινούς αγώνες κολύμβησης Κατηγοριών που διεξάγονται στα κολυμβητήρια Κλειστό ΟΑΚΑ (Νότος) και Ποσειδώνιο Θεσσαλονίκης (Βορράς), από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή.

Στην Αθήνα μετέχουν 744 κολυμβητές / τριες από 90 Σωματεία και στη Θεσσαλονίκη 449 από 51 Σωματεία.

 Οι ώρες έναρξης, Παρασκευή (17.00 Αθήνα), Σάββατο (09.00, 17.00 Αθήνα – Θεσσαλονίκη), Κυριακή (09.00, 16.00 Αθήνα, 09.00 Θεσσαλονίκη).

Οι αγώνες, τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη, θα μεταδοθούν απευθείας από το web tv της ΚΟΕ (www.koe.org.gr/livetv).

Από την Αθήνα, τα τρία απογευματινά (Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή) και από τη Θεσσαλονίκη τα δύο πρωινά (Σάββατο, Κυριακή).

Αξίζει τέλος να σημειωθεί ότι, ήδη στην Ενότητα Live Results, της επίσημης Ιστοσελίδας της ΚΟΕ (www.koe.org.gr) έχουν αναρτηθεί οι συμμετοχές των αγώνων, ενώ στην ίδια θα δημοσιοποιούνται απευθείας και τα αποτελέσματα των αγώνων.

 

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

           

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ