ΤΕΧΝΙΚΗ

18/06/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.218) - Η 22Η (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΔΡΩΝ *ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ *ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ OPEN WATER

  18.06.2010 03:00       1199

-. Ολοκληρώνεται την Κυριακή, το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης περιόδου 2009-10 στην Α2 Εθνική κατηγορία Ανδρών.

Η 22η αγωνιστική:

Κολ. Σύρου                 14.00   ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                    (Χατζηαναστασίου, Σπανούδης)

Κολ. Βόλου                 14.00   ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

                                    (Βασιλείου, Μονιούδης)

Κολ. Κέρκυρας*         14.00   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

                                                (Μπουδραμής, Αχλαδιώτης)

*Στον Α’ Γύρο είχε γίνει αμοιβαία αλλαγή εδρών

Κολ. Περιστερίου       14.00   ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΟΦΗ

                                                (Δαμιανάκης, Κατσαρός)

Κολ. Ιλίσιο                  14.00   ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟΒΑ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Σταυρίδης)

Κολ. Αλίμου               17.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                (Παϊρακταρίδης, Πολυχρονόπουλος)

Η Βαθμολογία

1. ΕΘΝΙΚΟΣ                          243 – 96          42

2. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ         250 – 170        36

................................................................................

3. ΟΦΗ                                    189 – 187        26

4. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ              197 – 178        23

5. ΗΡΑΚΛΗΣ                         213 – 203        22

6. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   146 – 156        20

7. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ              176 – 176        18

8. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                    163 – 186        16

9. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ             141 – 177        15

-. ΝΟΒΑ                                 142 – 185        15

................................................................................

-. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                      132 – 188        15

12. ΝΟ ΣΥΡΟΥ                      120 – 210        4

Σημείωση: Οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης, ανέρχονται στην Α1, ενώ οι 2 τελευταίες υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική.

Τα μεταξύ τους παιχνίδια, των ομάδων που ισοβαθμούν στην 9η θέση: ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-7, ΝΟΒΑ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 4-4, ΝΟΒΑ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-6, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 3-3, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟΒΑ 9-6

-. Στον Άγιο Κοσμά διεξάγεται, το Σαββατοκύριακο, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καταδύσεων Ανδρών – Γυναικών και Γ’, Δ’ κατηγορίας.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΣΑΒΒΑΤΟ, 19/6 (10.00)

Τραμπολίνο 1 μέτρο ΟΠΕΝ

Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’

Τραμπολίνο 1 μέτρο Δ’

ΣΑΒΒΑΤΟ, 19/6 (18.00)

Τραμπολίνο 3 μέτρα ΟΠΕΝ

Τραμπολίνο 1 μέτρο Γ’

Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’

ΚΥΡΙΑΚΗ, 20/6 (10.00)

Πλατφόρμα Γ’

Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων ΟΠΕΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 20/5 (17.00)

Πλατφόρμα Δ’

Πλατφόρμα ΟΠΕΝ

-. Ημερίδες ορίων, σε Χαλκίδα, Θεσσαλονίκη (κολ. Ποσειδώνιο), Χανιά και Χίο, διεξάγονται αύριο (Σάββατο) στην Τεχνική κολύμβηση, εν όψει του Πανελλήνιο πρωταθλήματος κατηγοριών (16-18 Ιουλίου, Βόλος).

Η ώρα έναρξης των αγώνων: 18.00

-. Την Ελλάδα, στις προσεχείς μεγάλες διοργανώσεις Μεγάλων Αποστάσεων στην Κολύμβηση, θα εκπροσωπήσουν:

*6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων (15-23 Ιουλίου, Ρόμπερβιλ Κεμπέκ)

ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ, ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΛΥΜΠΕΡΤΑ, ΚΕΛΥ ΑΡΑΟΥΖΟΥ

*Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Μεγάλων Αποστάσεων (4-8 Αυγούστου, Μπάλατον Ουγγαρίας)

ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ, ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΚΑΙΔΗΣ, ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΛΥΜΠΕΡΤΑ, ΚΕΛΥ ΑΡΑΟΥΖΟΥ

*Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων Μεγάλων Αποστάσεων (31/7 – 1 Αυγούστου, Χουρν Ολλανδίας)

ΘΑΝΑΣΗΣ ΧΡΟΝΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΣΗΜΑΝΤΗΡΑΣ, ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ