ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

18/08/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.403) - ΒΑΖΑΙΟΣ ΚΑΙ ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΗ ΛΙΜΑ! *ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ «ΒΙΚΕΛΑΣ ΚΑΠ» *ΣΤΗ ΜΑΔΡΙΤΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ *Ο ΒΟΛΟΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ

  19.08.2011 16:30       1085

Οι μεγάλες επιτυχίες των αθλημάτων της πισίνας, αυτό το καλοκαίρι, συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό.

Στη Λίμα, όπου διεξάγεται το 3ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων / νεανίδων, τα ελληνικά χρώματα μεγαλουργούν.

Ο Ανδρέας Βαζαίος, στην 2η ημέρα των αγώνων (ολοκληρώνονται την Κυριακή 21 Αυγούστου), κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον τελικό των 200μ Μ. Ατομικής, ενώ ο Παναγιώτης Σαμιλίδης το χάλκινο στον τελικό των 100μ πρόσθιο με επίδοση 1.01.64.

Η επίδοση του Βαζαίου (2.01.64) αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων (προηγούμενο 2.02.22 του ιδίου από 17 Ιουλίου φέτος στο Περιστέρι).

Στον προκριματικό, ο Βαζαίος ήταν 5ος με 2.03.61, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Στέφανος Χαλιντέι – Χριστόπουλος ήταν 20ός με 2.08.31.

Ο Σαμιλίδης, στον προκριματικό, ήταν 2ος με 1.02.26 και στον ημιτελικό επίσης 2ος με 1.02.06.

Επίσης, στα 100μ ύπτιο ο Αλέξανδρος Θεοχαρίδης κατέλαβε την 9η θέση με 56.59 (9οςκαι στον προκριματικό, 57.00), ενώ η Σταυρούλα Καραντάκου ήταν 19η στα 100μ ελεύθερο με 57.71.

Το μοναδικό μετάλλιο της Ελλάδας, μέχρι τώρα, είχε κατακτήσει η Κέλυ Αραούζου το 2008 (Μοντερέι) στα 1500μ ελεύθερο (αργυρό).

Ο πίνακας των μεταλλίων στην Λίμα:

Fed.

GOLD

SILVER

BRONZE

TOTAL

USA

4

2

1

7

JPN

2

1

2

6

CAN

1

2

0

4

ITA

1

2

0

4

AUS

1

0

2

3

ESP

1

0

2

3

GBR

1

0

1

2

UKR

1

0

1

2

GRE

0

1

1

2

CHN

0

1

0

1

POL

0

1

0

1

FRA

0

0

1

1

RUS

0

0

1

1

-. Αρχίζει αύριο (Παρασκευή) στην Ερμούπολη Σύρου, το τουρνουά υδατοσφαίρισης Εφήβων «8ο Βικέλας Καπ» με τη συμμετοχή της Εθνικής μας ομάδας και των αντίστοιχων της Ιταλίας, της Σερβίας και της Ρωσίας.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 19 Αυγούστου

19.00 Σερβία – Ιταλία

20.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία

Σάββατο, 20 Αυγούστου

19.00 Σερβία – Ρωσία

20.30 Ιταλία – ΕΛΛΑΔΑ

Κυριακή, 21 Αυγούστου

09.30 Ρωσία – Ιταλία

11.00 ΕΛΛΑΔΑ – Σερβία

Διαιτητές είναι οι, Κρις Φρίμπουρι (Μεγάλη Βρετανία), Αχμέτ Ερχάν Τούλγκα (Τουρκία), Μλάντεν Ρακ (Κροατία), Άξελ Μπέντερ (Γερμανία).

Παρατηρητής, από πλευράς Len, ο Ζαν Κλοντ Ντεμέι (Γαλλία).

Η Εθνική μας ομάδα βρίσκεται στην Ερμούπολη από σήμερα (Πέμπτη) το πρωί. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, έχει μαζί του, τους εξής 16 πολίστες: Θανάσης Μπεζιλιώτης, Νικήτας Παρασκευόπουλος, Γιώργος Δερβίσης, Μιχάλης Καζάζης, Κώστας Γούβης, Μανώλης Σολανάκης, Χρήστος Λουϊζίδης, Γιώργος Φωκάς, Δημήτρης Λάππας, Θανάσης Χρυσοσπάθης, Νίκος Αλβέρτης, Μάριος Χατζηγούλας, Νίκος Προσινικλής, Γαβριήλ Γαβαλάς, Βαγγέλης Ποταμιάνος, Γιάννης Κοντογιώργος.

Στην Ερμούπόλη, μαζί τους, είναι ακόμη ο συνεργάτης του ομοσπονδιακού τεχνικού, Θόδωρος Μπερδές και ο φυσικοθεραπευτής Στέλιος Μηνάς.

-. Στη Μαδρίτη για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (21-28 Αυγούστου), αναχωρεί αύριο (Παρασκευή) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων.

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστριες: Χρυσούλα Διαμαντοπούλου, Χριστίνα Κότσια, Στεφανία Χαραλαμπίδου, Ιωάννα Χαραλαμπίδου, Κατερίνα Ζάντου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Άλκηστη Μπενέκου, Ιόλη Μπενέκου, Μαρία Φαρμάκη, Μαρίνα Φλώρου, Σταματίνα Κοντογιάννη, Στεφανία Τερεφού, Αναστασία Καλαργυρού.

Επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Πετράκης, ο συνεργάτης του Στέφανος Λέανδρος, η φυσικοθεραπεύτρια Αθηνά Μακρή, ο διεθνής διαιτητής Ηλίας Δαμιανάκης και ο έφορος της Εθνικής μας ομάδας, Μπάμπης Τρούλος (αρχηγός αποστολής).

Η Εθνική μας μετέχει (σύνολο 16 ομάδες) στον Β’ Όμιλο, με αντιπάλους την Ισπανία, την Σουηδία και την Γερμανία. Οι υπόλοιποι Όμιλοι:

Α’: Σερβία, Ολλανδία, Ουγγαρία, Ουκρανία

Γ’: Ρωσία, Πορτογαλία, Γαλλία, Σλοβακία

Δ’: Τσεχία, Μεγάλη Βρετανία, Τουρκία, Ιταλία

Η σειρά των αγώνων της Εθνικής μας  (ώρες Ισπανίας):

Κυριακή, 21 Αυγούστου

12.00 ΕΛΛΑΔΑ – Σουηδία

Δευτέρα, 22 Αυγούστου

19.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ισπανία

Τρίτη, 23 Αυγούστου

16.00 ΕΛΛΑΔΑ – Γερμανία

Αν η ομάδα μας τερματίσει 1η στον Όμιλο της, θα αντιμετωπίσει (25/8) στη συνέχεια τον νικητή του 2Δ – 3Β, χωρίς να χρειαστεί αγώνας μπαράζ. Αν είναι 2η θα παίξει (24/8) αρχικά μπαράζ με τον 3Δ (με τον 2Δ αν είναι 3η) και στη συνέχεια (25/8) με τον 1Δ για πρόκριση στους «8».

Για την Εθνική μας, είναι η 7η συμμετοχή της σε αντίστοιχη διοργάνωση, όπου έχει 41 αγώνες (27 νίκες, 1 ισοπαλία, 13 ήττες), με τον Κώστα Πετράκη παρόντα σε όλες τις διοργανώσεις, ως ομοσπονδιακό τεχνικό.

Κορυφαία της στιγμή, το 2001 (Μάντσεστερ) με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Πρώτες σκόρερ της είναι (26 γκολ), η Μάγδα Τζίμα και η Αντιγόνη Ρουμπέση, ενώ συνολικά έχουν αγωνιστεί 69 αθλήτριες.

Η ελληνική παρουσία σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων:

2001    Μάντσεστερ               1η

2003    Έμμεν                         5η

2005    Πόρτο                         5η

2007    Χανιά                          5η

2008    Γκιορ                          6η

2010    Ντνιέπροζινσκ           5η

-. Την ερχόμενη Τρίτη (23 Αυγούστου) μεταβαίνει στο Βόλο για το 16ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (27 Αυγούστου – 4 Σεπτεμβρίου), η Εθνική μας ομάδα.

Στο Βόλο, οι προετοιμασίες για το σημαντικό αυτό γεγονός, εντείνονται, με τους ανθρώπους του Δήμου Βόλου και της οργανωτικής επιτροπής να φροντίζουν ώστε να είναι όλα έτοιμα, στην έναρξη της διοργάνωσης (26 Αυγούστου), στην παραλία της πόλης.

Πρώτες αποστολές που φτάνουν στο Βόλο, είναι αυτές της Αιγύπτου και της Αυστραλίας το ερχόμενο Σάββατο (20 Αυγούστου) και θα ακολουθήσουν: Καναδάς, ΗΠΑ (22/8), Πουέρτο Ρίκο, Ιράν, Κουβέιτ, Ιταλία, Μαυροβούνιο (24/8), Νότια Αφρική, Βραζιλία, Γαλλία, Ισπανία, Ουγγαρία (25/8), Μεξικό, Καζακστάν, Ουζμπεκιστάν, Κροατία, Σερβία (26/8).

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ