ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

19/05/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.197) - ΤΟ 11ο FINAL FOUR ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ *ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΊ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΊΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ *ΚΑΜΠ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΕΦΗΒΩΝ

  19.05.2010 03:00       1186

-. Στην Ερμούπολη Σύρου μεταφέρεται το ενδιαφέρον της ανδρικής υδατοσφαίρισης, το διήμερο 21 και 22 Μαίου, καθώς διεξάγεται το 11ο FINAL FOUR του Κυπέλλου Ελλάδας.

Συνδιοργανωτές, με την ΚΟΕ, είναι η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κυκλάδων, ο Δήμος Ερμούπολης και το Αθλητικό Κέντρο «Δημήτρης Βικέλας».

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ, 21/5, ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

18.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

19.30   ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 22/5

17.30   ΤΕΛΙΚΟΣ

Διαιτητές έχουν οριστεί, από την ΚΕΔ, οι Μπουδραμής, Μοίραλης, Κωνσταντινίδης, Σπανούδης και παρατηρητές οι Τσαντάς, Τσαρουχάς.

Για αύριο το μεσημέρι (13.00), έχει οριστεί Συνέντευξη Τύπου στο Δημαρχείο Ερμούπολης, στα Τοπικά ΜΜΕ.

Οι αποστολές των 4 φιναλίστ, αναχωρούν για τη Σύρο, το απόγευμα (19.00).

Η πρώτη διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας, έγινε το 1953 ως «Επαμειβόμενο Κύπελλο». Το 1958 ολοκληρώθηκε ο κύκλος με την κατάκτηση 6 τροπαίων από τον Εθνικό.

Το 1984, η διοργάνωση επανήλθε και από τότε δεν διεξήχθη μόνον το 1994.

ΣΩΜΑΤΕΙΑ                          ΤΡΟΠΑΙΑ      ΤΕΛΙΚΟΙ

ΕΘΝΙΚΌΣ                              12                    13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                     12                    18

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                 3                      7

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          2                      10

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                         1                      7

ΝΟ ΧΙΟΥ                               1                      1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                          0                      3

ΑΡΗΣ ΘΕΣ.                             0                      2

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                         0                      1

Το Final Four καθιερώθηκε το 1999 (Κέρκυρα) και αυτό που διεξάγεται στην Ερμούπολη είναι το 11ο. Μόνον το 2004, λόγω Ολυμπιακών Αγώνων, η διοργάνωση είχε τη μορφή test event με τη συμμετοχή 8 ομάδων στην Τελική φάση.

Τα προηγούμενα Final Four και οι τροπαιούχοι:

1999    Κέρκυρα         ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2000    Νίκαια             ΕΘΝΙΚΟΣ

2001    Πάτρα              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2002    Βόλος              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2003    Χίος                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2005    Θεσσαλονίκη  ΕΘΝΙΚΟΣ

2006    Άρτα                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2007    Καλαμάτα       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2008    Τρίπολη           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2009    Πτολεμαϊδα     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Οι συμμετοχές στα Final Four:

10        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

8          ΕΘΝΙΚΟΣ

5          ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

3          ΝΟ ΧΙΟΥ

3          ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

4          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2          ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

2          ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

1          ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

1          ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

1          ΠΑΟΚ

Η ΦΕΤΙΝΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

*Α’ Προκριματική φάση (2, 3, 5/12/09)

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       6-12

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ                                                   7-8

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ                   10-13

ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                    6-15

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                   13-7

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                      11-13

ΟΦΗ – ΗΡΑΚΛΗΣ                                                    9-10 (6-6)

ΝΟΒΑ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                                             12-14 (10-10)

*Β’ Προκριματική φάση (19, 20/1/10)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ                          19-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                             12-0

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                     10-11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ           13-6

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΟΚ                                              4-6

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΙΟΥ                             8-5

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                6-12

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ          15-6    

*Προημιτελική φάση (17/2/10)

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                       5-4

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                        6-7

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                                             9-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ              12-4

 

OI ΣΚΟΡΕΡ

9          Μιράλης Ανδρέας                   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

9          Σάριτς Βιέτσισλαβ                  ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

7          Αλιχανίδης Μίμης                   ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

7          Ντούλος Νίκος                       ΠΑΟΚ

6          Βογιατζόγλου Λάμπρος          ΗΡΑΚΛΗΣ

5          Βλοντάκης Αντώνης               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

5          Κωνσταντόπουλος Ελισαίος   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

5          Τοράκης                                  ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Τα περισσότερα τρόπαια έχουν κατακτήσει: 10 Χατζηθεοδώρου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 8 Πλατανίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) και Κραβαρίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ).

Τις περισσότερες συμμετοχές σε Τελικούς έχουν: 12 Χατζηθεοδώρου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 10 Πλατανίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κραβαρίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) και Ψύχος (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 4, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6)

-. Στο Ζάγκρεμπ, όπου 29 Αυγούστου με 11 Σεπτεμβρίου διεξάγεται το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Ανδρών – Γυναικών, πραγματοποιούνται την Παρασκευή, 21/5, οι κληρώσεις των Ομίλων και των αγώνων της διοργάνωσης, με τη συμμετοχή και των δύο Εθνικών μας ομάδων.

ΑΝΔΡΕΣ

Απευθείας, από τη Μάλαγα, έχουν προκριθεί: ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ, ΣΕΡΒΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΚΡΟΑΤΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Από τους Προκριματικούς Ομίλους (Κωνσταντινούπολη, Νέα Ιωνία Βόλου, Οραντέα): ΙΣΠΑΝΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΤΟΥΡΚΙΑ, ΣΚΟΠΙΑ, ΡΩΣΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Απευθείας, από τη Μάλαγα: ΡΩΣΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, η διοργανώτρια ΚΡΟΑΤΙΑ

Από τους Προκριματικούς Ομίλους (Ιμπέρια, Ντόρντεχτ): ΙΤΑΛΙΑ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ

-. Την Παρασκευή, αρχίζουν οι αγώνες της τελικής φάσης των πλέι οφ, του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 21/5

Θέσεις 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Σταυρίδης, Μπιράκης)

Θέσεις 3-4

Κολ. Εθν. Πειραιά       17.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Σταυρίδης, Μπιράκης)

ΚΥΡΙΑΚΗ, 23/5

Θέσεις 1-2

Κολ. ΝΟΒ                   18.00   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Κουρέτας)

Θέσεις 3-4

Κολ. Ποσειδώνιο        14.00   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                (Αδαμάσογλου, Αχλαδιώτης)

ΤΕΤΑΡΤΗ, 26/5

Θέσεις 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Βασιλείου, Μπουδραμής)

Θέσεις 3-4

Κολ. Εθν. Πειραιά       17.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Βασιλείου, Μπουδραμής)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 28/5

Θέσεις 1-2

Κολ. ΝΟΒ                   18.00   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Θέσεις 3-4

Κολ. Ποσειδώνιο        14.00   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 30/5

Θέσεις 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       18.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Θέσεις 3-4

Κολ. Εθν. Πειραιά       16.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

Για την κατάκτηση της 1ης  και της 3ης θέσης, απαιτούνται 3 νίκες.

-. Καμπ προετοιμασίας, για αθλητές Σωματείων του Κέντρου, πραγματοποιεί η προεθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων, από την ερχόμενη Τρίτη (25/5) στον Άγιο Κοσμά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, κάλεσε τους: Σαλτέρη, Σπηλωτόπουλο, Μπαρτζιώτα (ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ), Τίγκα, Δερβίση, Περατινό, Βελόνια, Παπαϊωάννου, Λουϊζίδη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Λάππα, Φουτρή, Γαβαλά, Κουκή (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ), Γαλανόπουλο (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Πατακό, Φωτόπουλο (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Παρασκευόπουλο (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ).

Με την ολοκλήρωση των εξετάσεων στα σχολεία, θα προστεθούν στο καμπ και αθλητές της περιφέρειας.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ