ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

20/04/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.331) - Η ΠΟΛΥΕΘΝΗΣ ΤΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ *Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  20.04.2011 03:00       1250

-. Την 2η θέση στα αγόρια, την 5η στα κορίτσια και την 4η στη γενική βαθμολογία, κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα κολύμβησης Παίδων / Παγκορασίδων, στην Πολυεθνή Συνάντηση που έγινε στη Λεμεσό και στην οποία μετείχαν συνολικά 12 χώρες.

Η Ελλάδα, κατέκτησε 10 μετάλλια, από τα οποία τα πέντε (5) χρυσά), το ένα (1) αργυρό και τα υπόλοιπα τέσσερα (α) χάλκινα).

Οι θέσεις των κολυμβητών / τριών μας:

100μ ελεύθερο (κ): 3η Μπάκα Βασιλική 1.00.19

(Ε.Σ: Βορδή Ιωάννα 1.01.92)

100μ ελεύθερο (α): 7ος Λέκκας Μάριος – Θωμάς 54.89

200μ ύπτιο (κ): 7η Κουτσουβέλη Ελένη – Άννα 2.31.88

(Ε.Σ: Γαλανοπούλου Άρτεμις – Αθανασία 2.31.24)

200μ ύπτιο (α): 4ος Ντάσης Νίκος 2.12.90

400μ Μ. Ατομική (κ): Παναγοπούλου Παναγιώτα 5.22.81

(Ε.Σ: Σιατερλή Βαρβάρα 5.11.21)

400μ Μ. Ατομική (α): 1ος Μουζάς Χρήστος 4.33.90

4χ100μ Μ. Ομαδική (κ): 3η ΕΛΛΑΔΑ (Κουτσουβέλη Ελένη – Άννα, Σκαλίδου Σμαράγδα, Ράδου Μαριάνθη, Μπάκα Βασιλική – Σταυρούλα) 4.34.40

4χ100μ Μ. Ομαδική (α): 5η ΕΛΛΑΔΑ (Κοντιζάς Μιχάλης, Μουρατίδης Κώστας, Καψάσκης Χαράλαμπος, Λέκκας Μάριος – Θωμάς) 4.04.41

400μ ελεύθερο (κ): 7η Βορδή Ιωάννα 4.42.03

(Ε.Σ: Μοίρα Περσεφόνη 4.37.63)

400μ ελεύθερο (α): 1ος Τσιραπίδης Βαγγέλης 4.05.40

100μ πρόσθιο (κ): 4η Σκαλίδου Σμαράγδα 1.18.05

(Ε.Σ: Σιατερλή Βαρβάρα 1.18.16)

100μ πρόσθιο (α): 8ος Μουρατίδης Κώστας 1.09.98

100μ πεταλούδα (κ): 6η Ράδου Μαριάνθη 1.07.96

(Ε.Σ: Παναγοπούλου Παναγιώτα 1.09.44)

100μ πεταλούδα (α): 10ος Καψάσκης Χαράλαμπος 59.84

(Ε.Σ: Μπαχταλιάς Παναγιώτης 59.22)

4χ200μ ελεύθερο (κ): 7η ΕΛΛΑΔΑ (Μπάκα Βασιλική – Σταυρούλα, Γαλανοπούλου Άρτεμις – Αθανασία, Μοίρα Περσεφόνη, Βορδή Ιωάννα) 9.05.18

4χ200μ ελεύθερο (α): 5η ΕΛΛΑΔΑ (Θηραίος Μάρκος, Κοντιζάς Μιχάλης, Λέκκας Μάριος – Θωμάς, Τσιραπίδης Βαγγέλης) 8.05.07

800μ ελεύθερο (κ): 8η Μοίρα Περσεφόνη 9.46.16

200μ πρόσθιο (α): 4ος Μουρατίδης Κώστας 2.28.92

(Ε.Σ: Μουζάς Χρήστος 2.29.14)

200μ πρόσθιο (κ): 1η Σιατερλή Βαρβάρα 2.40.99

(Ε.Σ: Σκαλίδου Σμαράγδα 2.50.11)

100μ ύπτιο (α): 2ος Κοντιζάς Μιχάλης 1.00.12

(Ε.Σ: Ντάσης Νίκος 1.02.65)

100μ ύπτιο (κ): 7η Κουτσουβέλη Ελένη – Άννα 1.09.82

1500μ ελεύθερο (α): 1ος Τσιραπίδης Βαγγέλης 16.10.97

200μ ελεύθερο (κ): 6η Βορδή Ιωάννα 2.12.55

(Ε.Σ: Μοίρα Περσεφόνη 2.15.80)

200μ ελεύθερο (α): 9ος Θηραίος Μάρκος 1.59.88

200μ πεταλούδα (κ): 3η Παναγοπούλου Παναγιώτα 2.28.17

(Ε.Σ: Ράδου Μαριάνθη 2.27.22)

200μ πεταλούδα (α): 3ος Μπαχταλιάς Παναγιώτης 2.08.82

(Ε.Σ: Καψάσκης Χαράλαμπος 2.13.21)

200μ Μ. Ατομική (κ): 7η Γαλανοπούλου Άρτεμις – Αθανασία 2.32.20

200μ Μ. Ατομική (α): 1ος Μουζάς Χρήστος 2.10.14

(Ε.Σ: Μουρατίδης Κώστας 2.27.42)

4χ100μ ελεύθερο (κ): 6η ΕΛΛΑΔΑ (Μπάκα Βασιλική – Σταυρούλα, Μοίρα Περσεφόνη, Βορδή Ιωάννα, Ράδου Μαριάνθη) 4.11.97

4χ100μ ελεύθερο (α): 4η ΕΛΛΑΔΑ (Λέκκας Μάριος – Θωμάς, Κοντιζάς Μιχάλης, Θηραίος Μάρκος, Τσιραπίδης Βαγγέλης) 3.38.96

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Αγόρια: Πολωνία 201, ΕΛΛΑΔΑ 159, Βραζιλία 149

Κορίτσια: Σλοβενία 204, Πορτογαλία 171, Βραζιλία 159, 5η ΕΛΛΑΔΑ 137

Γενική: Πολωνία 346, Βραζιλία 308, Πορτογαλία 300, ΕΛΛΑΔΑ 296

-. Είκοσι (20) κολυμβητές / τριες μας, μετέχουν στην αποστολή της Εθνικής μας ομάδας κολύμβησης που θα μετάσχει (30 Απριλίου – 1 Μαίου) στους Βαλκανικούς αγώνες εφήβων / νεανίδων στη Μπάνια Λούκα της Βοσνίας / Ερζεγοβίνης.

Είναι οι: Κοντόπουλος Κώστας, Σαμιλίδης Παναγιώτης, Βαζαίος Ανδρέας (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ), Χαλιντέι – Χριστόπουλος Στέφανος (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Καρλατήρας Σταύρος, Ριζάς Δημήτρης (ΩΚΕΑΝΟΣ), Θεοχαρίδης Αλέξανδρος (ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ), Καρακαϊδός Χαρίλαος (ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ), Γκολομέεβ Κριστιάν (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ), Καπισίδης Αλέξανδρος (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ’73), Πασαλίδου Στέλλα (ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ), Παπαδοπούλου Αργυρή (ΚΟ ΔΡΑΜΑΣ), Δημοπούλου Ειρήνη, Κούνη Άρτεμις (ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ), Ντουντουνάκη Άννα (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Καραντάκου Σταυρούλα, Νίστα Χριστίνα (ΟΕΑΝΑ ΒΟΛΟΥ), Βασιλειάδου Ελένη, Σαμαρά Σαβίνα (ΠΑΟΚ), Παντή Ελισάβετ (ΧΑΝΘ).

Θα τους συνοδεύσουν οι προπονητές, Τάσος Παπαδόπουλος και Δημήτρης Αθυμαρίτης.

-. Οι έξι (6) ομάδες που προκρίθηκαν στην Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών (24-26 Ιουνίου), είναι: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ