ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

20/07/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.235) - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ *ΤΟ COMEN CUP ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ *ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

  20.07.2010 03:00       1142

-. Κολυμβητική πανδαισία από αύριο (Τετάρτη) έως και την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, όπου διεξάγεται το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγοριών (εφήβων – νεανίδων, παίδων – κορασίδων, παμπαίδων – παγκορασίδων).

Μετέχουν συνολικά 1.176 κολυμβητές και κολυμβήτριες από 137 Σωματεία όλης της χώρας.

Τα πρωϊνά (09.00) αγωνίσματα θα διεξάγονται για τα μεν αγόρια στο Ανοιχτό κολυμβητήριο, για δε τα κορίτσια στο Κλειστό.

Το απόγευμα (18.00) οι αγώνες θα διεξάγονται στο Κλειστό, για αγόρια και κορίτσια.

Οι συμμετοχές και τα αποτελέσματα των αγώνων, θα εμφανίζονται στο KOE Live Results της επίσημης ιστοσελίδας μας (www.koe.org.gr).

-. Με την Συνέντευξη Τύπου, σήμερα (Τρίτη), άνοιξε η αυλαία του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης Κολύμβησης (COMEN CUP) στα Χανιά. ‘Ομιλητές ο Νομάρχης Χανίων κ. Αρχοντάκης, ο Δήμαρχος κ. Βιρβιδάκης, ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος – που τυγχάνει και Πρόεδρος της COMEN – καθώς και η υπεύθυνη ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Θηβαίου.

Το βράδυ (20.00) θα γίνει η επίσημη Τελετή έναρξης.

Στους αγώνες μετέχουν 163 νεαρές αθλήτριες από 21 συνολικά χώρες, που είναι οι: ΕΛΛΑΔΑ, ΑΝΔΟΡΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΚΑΝΑΔΑΣ, ΚΡΟΑΤΙΑ, ΤΣΕΧΙΑ, ΑΙΓΥΠΤΟΣ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΓΑΛΛΙΑ, ΒΡΕΤΑΝΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΙΣΡΑΗΛ, ΙΤΑΛΙΑ, ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ, ΜΕΞΙΚΟ, ΡΩΣΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ, ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΤΟΥΡΚΙΑ, ΟΥΚΡΑΝΙΑ.

Κατά αγώνισμα έχουμε συμμετοχές: Σόλο 17, Κόμπο 9, Ντουέτο 18, Ομαδικό 14.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Τετάρτη, 21/7

18.30 Προκριματικά Κόμπο

Πέμπτη, 22/7              

10.00 Προκριματικά Ντουέτο

18.30 Προκριματικά Ομαδικό

Παρασκευή, 23/7

10.00 Προκριματικά Σόλο

18.30 Τελικός Κόμπο

Σάββατο, 24/7

09.00 Φιγούρες

18.30 Τελικός Ομαδικό

Κυριακή, 25/7

10.00 Τελικός Σόλο

12.00 Τελικός Ντουέτο

-. Το Παλαιό Φάληρο κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων. Δεύτερη ήταν η ομάδα του Πανιώνιου και τρίτη του ΝΟ Βουλιαγμένης.

Τα αποτελέσματα συνοπτικά και η βαθμολογία της Τελικής φάσης:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 11-6, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 5-1, ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΟΚ 7-2, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-5, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΙΟΥ 15-3, ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΠΑΟΚ 6-4, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 10-2, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ 16-9, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 14-3, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 12-8, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 14-1, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΟΚ 11-3, ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 7-4, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ 13-1, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 12-8.

1. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ          57-18   10

2. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                     53-40   8

3. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ    43-15   6

4. ΝΟ ΧΙΟΥ                           27-43   4

5. ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ      20-50   2

6. ΠΑΟΚ                                19-53   0

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ