ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

21/01/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.136) - Η 11Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *Η 3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ *ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ *ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΟΛΥΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΒΗΣΗΣ *Δ.Σ ΚΟΕ

  21.01.2010 02:00       1420

-. Το Σάββατο, διεξάγεται 11η και τελευταία αγωνιστική του Α’ Γύρου, στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με το ακόλουθο πρόγραμμα:

            Κολ. Λάρισας*           13.00   ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

                                                            (Βασιλείου, Σπανούδης)

            *Κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας του ΝΟΛ

Κολ. Ιλίσιο                  14.00   ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                (Δαμιανάκης, Κυράνης)

Κολ. Ποσειδώνιο        15.00   ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

                                                (Μοίραλης, Μπουδραμής)

Κολ. Π. Φαλήρου        17.00   ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Σταυρόπουλος, Μπιράκης

Κολ. Ιωνικό                17.00   ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Κουρέτας, Κωνσταντινίδης)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»  19.30   ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Σταυρίδης)

Το παιχνίδι θα μεταδοθεί απευθείας από το LIVE TV της Ομοσπονδίας (www.koe.org.gr/livetv)

 Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 120-45             20

2. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      101-75             17

3. ΠΑΟΚ                                 84-72               13

4. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ            99-92               12

5. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      79-65               10

6. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ           90-86               9

...................................................................................

-. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                      81-84               9

8. ΝΟ ΧΙΟΥ                           69-92               8

9. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                      73-95               7

-. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                     77-101             7

..................................................................................

11.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                    68-91               4

12. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ      52-95               4

Επόμενη αγωνιστική (30/1): ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΠΑΟΚ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

-. Την Κυριακή, συνεχίζεται και το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με την 3η αγωνιστική.

Κολ. Σύρου                 13.30   ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Δαμιανάκης, Κουρτίδης)

Κολ. Ιλίσιο                  14.00   ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

                                                (Κουρέτας, Σταυρίδης)

Κολ. Εθν. Πειραιά       14.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟΒΑ

                                                (Πολυχρονόπουλος, Παϊρακταρίδης)

Κολ. Βόλου                 15.00   ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

                                                (Βασιλείου, Μοίραλης)

Κολ. Ηρακλείου          17.00   ΟΦΗ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                                (Σταυρόπουλος, Κατσαρός)

Κολ. Αλίμου               17.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

                                                (Κωνσταντινίδης, Αχλαδιώτης)

 Η Βαθμολογία

1. ΕΘΝΙΚΟΣ                          24-11   4

-. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   17-10   4

..................................................................

-. ΗΡΑΚΛΗΣ                          26-20   4

4. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ         24-14   3

5. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ              13-12   2

-. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ              14-14   2

-. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                     14-16   2

-. ΝΟΒΑ                                 17-24   2

9. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                     13-18   1

10. ΝΟ ΣΥΡΟΥ                      11-15   0

....................................................................

-. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ               19-26   0

12. ΟΦΗ                                  10-22   0         

Επόμενη αγωνιστική (31/1): ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ, ΗΡΑΚΛΗΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟΒΑ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΟΦΗ

 

-. Στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας, διεξάγονται το Σαββατοκύριακο οι Χειμερινοί αγώνες συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’ κατηγορίας.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΣΑΒΒΑΤΟ

11.00 Προκριματικά Ντουέτο

17.00 Φιγούρες

ΚΥΡΙΑΚΗ

09.00 Τελικός Ντουέτο

12.00 Τελικός Ομαδικό

 

-. Ημερίδες ορίων κολύμβησης, όλων των κατηγοριών, Στα κολυμβητήρια Νέας Σμύρνης και Εθνικό Πειραιά, διεξάγονται το Σαββατοκύριακο με τη συμμετοχή συνολικά 1.117 κολυμβητών – τριών από 63 σωματεία.

Οι ώρες έναρξης των αγώνων: Σάββατο 17.00, Κυριακή 09.00 και 17.00

 

-. Λόγω των αγροτικών κινητοποιήσεων, αναβάλλεται η διεξαγωγή του Κυπέλλου Χριστουγέννων στις Καταδύσεις, το Σαββατοκύριακο στο Βόλο.

  

-. Σύμφωνα με αποφάσεις του ΔΣ της ΚΟΕ:

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στα μίτινγκ κολύμβησης: Λουξεμβούργου 29-31/1(Ξυνάδας), Ουψάλας (Κολιόπουλος, Καρπουζλής) 12-14/2

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή του Σπύρου Γιαννιώτη στα Γκραν Πρι Παγκοσμίου Κυπέλλου ΟΠΕΝ WATER της Fina, σε Βραζιλία (Σάντος 31/1) και Αργεντινή (Βιέτμα 6/2)

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στις Πολυεθνείς Συναντήσεις κολύμβησης Νέων, στην Κοίμπρα Πορτογαλίας (16 κολυμβητές) και το Γκόσκοου της Πολωνίας (16 κολυμβητές), 27-28 Μαρτίου

*Έγινε δεκτό αίτημα της Περιφερειακής Επιτροπής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, για Σχολή Κριτών – Χρονομετρών Κολύμβησης

*Εγκρίθηκε το αναπτυξιακό πρόγραμμα κολύμβησης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, με υπεύθυνους τους Σάσα Παβλίσεβιτς (μετρήσεις) και Τάσο Παπαδόπουλο (Κινητική Ανάλυση)

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στο Γκραν Πρι Καταδύσεων του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Fina, στη Μόσχα 3-6 Μαρτίου (4 καταδύτες)

*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας συγχρονισμένης κολύμβησης για το Μεσογειακό Κύπελλο και της Εθνικής ομάδας Νεανίδων (15/2-3/3/2010)

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή της Εθνικής ομάδας συγχρονισμένης κολύμβησης στο Ανοιχτό Γερμανικό πρωτάθλημα (Βόννη, 5-7 Μαρτίου)

*Εγκρίθηκε η διεξαγωγή του Χειμερινού πρωταθλήματος συγχρονισμένης κολύμβησης Β’ κατηγορίας στο ΟΑΚΑ

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή τη σχολή κριτών της Fina (Πράγα, 18-21/2) των διεθνών μας Κριτών συγχρονισμένης κολύμβησης, Κουγιά, Μπαντέ, Κωνσταντινίδου, Χρυσοχού, Παπαθεοδοσίου

 

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

 
ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ