ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

22/04/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.181) - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ *Ο Β’ ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β’ ΑΝΔΡΩΝ *Η Β’ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

  22.04.2010 03:00       1005

-. Στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας, αρχίζει αύριο (Παρασκευή), το Πανελλήνιο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’, με τη συμμετοχή αθλητριών από 13 Σωματεία.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 23/4

19.30 Ντουέτο (προκριματικά)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 24/4

09.00 Σόλο (προκριματικά)

12.00 Κόμπο (τελικός)

17.00 Φιγούρες

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/4

09.00 Ντουέτο (τελικός)

12.00 Σόλο (τελικός)

14.30 Ομαδικό (τελικός)

16.00 Αστέρι 7

Αλυτάρχης των αγώνων είναι ο Δημήτρης Φαραντούρης, επικεφαλής της ΕΠΑΣ (Επιτροπή Ανάπτυξης Συγχρονισμένης) και διαιτητής η Ελένη Κουγιά.

Στους αγώνες μετέχουν τα Σωματεία: ΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΑΡΙΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΡΟΗ, ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΝΟΒΑ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΚΟΣΕΡΡΩΝ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

-. Στα κολυμβητήρια Ηλιούπολης και Χαλκίδας, αντίστοιχα, διεξάγονται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή οι αγώνες του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής Ανδρών (Νότιος και Βόρειος Όμιλος).

ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Νότιος Όμιλος)

Παρασκευή, 23/4

20.30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ

21.30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Σάββατο, 24/4

09.30 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

10.30 ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ

18.30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

19.30 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ

Κυριακή, 25/4

11.00 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

12.00 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ

18.00 ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

19.00 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ  23-21   5

-. ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ                25-24   5

-. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ             21-21   5

................................................................

4. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ            23-21   3

.................................................................

5. ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ          21-26   2

ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βόρειος Όμιλος)

Παρασκευή, 23/4

20.30 ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΟΦΘ

21.30 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Σάββατο, 24/4

10.00 ΟΦΘ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

11.00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

17.00 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

18.00 ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ – ΟΦΘ

Κυριακή, 25/4

10.00 ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

11.00 ΟΦΘ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

16.00 ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

17.00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ         55-19   8

2. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ                 34-36   4

3. ΟΦΘ                                   33-37   3

...................................................................

-. ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ   26-40   3

..................................................................

5. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  26-42   2

Στην Τελική Φάση (18-20 Ιουνίου), προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 6), ενώ οι τελευταίες υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική.

Η κλήρωση των αγώνων της Τελικής Φάσης είναι προγραμματισμένη να γίνει την Τετάρτη 19 Μαίου (13.30 ΚΟΕ), ενώ στην Α2 Εθνική ανεβαίνουν οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

-. Η Β’ Προκριματική φάση του πρωταθλήματος Παίδων, διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, σε 3 από τους 4 Ομίλους. Ο Όμιλος της Θεσσαλονίκης, διεξήχθη στις 9-11 Απριλίου και προκρίθηκαν οι ομάδες ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, ΗΡΑΚΛΗΣ.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΟΚ, ΝΟΒΑ, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Στην Τελική φάση (9-11 Ιουλίου, κλήρωση 9 Ιουνίου, 13.30 ΚΟΕ), προκρίνονται συνολικά 8 ομάδες (2 από κάθε Όμιλο).

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ