ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

22/06/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.361) - ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ *ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ *ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ *ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

  12.08.2011 14:34       872

Αύριο (Πέμπτη) το απόγευμα (18.30), μεταβαίνει στην Κέρκυρα για το τουρνουά "Samartzidis Cup" (24-16 Ιουνίου), ,η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Σήμερα, πρωί και βράδυ, η Εθνική μας ομάδα, συνεχίζει την κοινή προετοιμασία της με την αντίστοιχη της Ισπανίας, στο ολυμπιακό κολυμβητήριο του Ζαππείου, η οποία και θα ολοκληρωθεί αύριο το πρωί (10.00).

Στο τουρνουά, μετέχουν επίσης, η Ρωσία και η Ουγγαρία.

Η τελευταία, απέστειλε κι αυτή τη σύνθεση της αποστολής της, στην οποία περιλαμβάνονται οι εξής 17 πολίστες: Ζόλταν Σέζι, Ίστβαν Μάρτον Σίβος, Νόρμπερτ Μάνταρας, Ντένες Άντορ Βάργκα, Μίκλος Φέρενς Γκορ – Νάγκι, Νόρμπερτ Χοσνιάσκι, Γκέργκελι Κις, Ζολτ Βάργκα, Ντάνιελ Ρούντολφ Βάργκα, Πέτερ Μπίρος, Άνταμ Στέινμετζ, Μπάλας Χάραϊ, Έρικ Μπούντσκουχ, Βίκτορ Νάγκι, Λάσλο Ζολτ Μπάκσα, Μπέλα Τόροκ, Μάρτον Γκιόργκι Βάμος.

Επίσης, μεταξύ των άλλων, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ντένες Λάσλο Κέμενι και οι συνεργάτες του, Έλεκ Κσάμπα, Τίμπορ Μπένεντεκ.

Συνδιοργανωτής του τουρνουά είναι ο ΝΑΟ Κέρκυρας και υποστηρικτές του η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων και ο Δήμος Κέρκυρας.

Με την ευκαιρία της διοργάνωσης του στην Κέρκυρα – για δεύτερη φορά μετά το 1998 – ο ΝΑΟΚ τιμά τη μνήμη του αρχηγού του Σπύρου Αλιφιεράκη ο οποίος έφυγε από τη ζωή πέρυσι.

Γεννήθηκε το 1954 και υπήρξε το αρχέτυπο μέλους του περιφερειακού ερασιτεχνικού αθλητισμού, τις δεκαετίες του '70 και '80. Πρωταθλητής στην Β' Εθνική κατηγορία, μετείχε με την ομάδα του ΝΑΟΚ και στο πρωτάθλημα της – τότε – Α' Εθνικής, ενώ αγωνίστηκε με την ομάδα του Πολεμικού Ναυτικού και στα πρωταθλήματα Ενόπλων Δυνάμεων.

Όσοι τον γνώρισαν και τον έζησαν, έχουν να λένε για την αγωνιστικότητα και το ήθος του, που αποτελούν παρακαταθήκη κάθε νέας γενιάς αθλητών, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τον Νώντα Σαμαρτζίδη που, σαν σήμερα (22/6/96) έφυγε από κοντά μας πριν 15 χρόνια.

-. Στα κολυμβητήρια Χαλανδρίου και Ηλιούπολης, διεξάγεται (24-16 Ιουνίου), η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β' Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 24/6 κολ. Χαλανδρίου

20.30 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Παρασκευή, 24/6 κολ. Ηλιούπολης

20.30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

21.30 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ

Σάββατο, 25/6 κολ. Ηλιούπολης

09.00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

10.00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

11.00 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ

18.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ

19.00 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

20.00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Κυριακή, 26/6 κολ. Ηλιούπολης

10.00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ

11.00 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

12.00 ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

18.00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

19.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ

20.00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Στην Α2 Εθνική κατηγορία, ανεβαίνουν οι δύο (2) πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

-. Στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ «Αντώνης Δημητρόπουλος», διεξάγεται (24-26 Ιουνίου) η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 24/6

19.30 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

20.30 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ

21.30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Σάββατο, 25/6

11.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ- ΗΡΑΚΛΗΣ

12.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

13.00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

18.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

19.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

20.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Κυριακή, 26/6

09.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

10.00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

11.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

16.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

17.00 ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

18.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

-. Στο κολυμβητήριο της Μεταμόρφωσης διεξάγεται (24-26 Ιουνίου) το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων Β' στη συγχρονισμένη κολύμβηση.

Μετέχουν συνολικά 13 Σωματεία. Αλυτάρχης των αγώνων ο Διευθυντής της ΚΟΕ Γιώργος Χριστοφοράτος και Διαιτητής αγώνων η Ελένη Κουγιά.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 24/6

17.00 Σόλο (προκριματικά)

19.30 Ντουέτο (προκριματικά)

Σάββατο, 25/6

09.00 Φιγούρες

18.00 Αγωνιστική 4άδα (αγώνες επίδειξης για αθλήτριες προαγωνιστικών ηλικιών)

20.00 Κόμπο (τελικός)

Κυριακή, 26/6

09.00 Ντουέτο (τελικός)

11.00 Σόλο (τελικός)

13.30 Ομαδικό (τελικός)

-. Στην Πάφο μεταβαίνουν την Παρασκευή, για το Μεσογειακό Κύπελλο (25-26 Ιουνίου), 15 νεαροί κολυμβητές μας (αγόρια 1995-96, κορίτσια 1997-98).

Στην αποστολή μετέχουν οι: Βαρβάρα Σιατερλή (100, 200μ πρόσθιο, 200, 400μ Μ. Ατομική, 4χ200μ ελεύθερο), Περσεφόνη Μοίρα (100, 200, 400, 800μ ελεύθερο, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Αγγελική Μαυραντζά (100, 200μ πρόσθιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Αλεξάνδρα Τσιάκα (100, 200μ ύπτιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική, 4χ200μ ελεύθερο), Βαγγέλης Τσιραπίδης (200, 400, 1500μ ελεύθερο, 400μ Μ. Ατομική, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Παναγιώτης Μπαχταλιάς (100, 200μ πεταλούδα, 4χ100μ Μ. Ομαδική) Χρήστος Μουζάς (100, 200μ πρόσθιο, 200, 400μ Μ. Ατομική), Βασιλική Σταυρούλα Μπάκα (100, 200μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Μιχάλης Κοντιζάς (100, 200μ ύπτιο 200μ πεταλούδα, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Νίκος Ντάσης (200μ ύπτιο, 200μ Μ. Ατομική), Λύδια Μούσλεχ (400μ ελεύθερο, 200, 400μ Μ. Ατομική, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Απόστολος Ταυλαρίδης (100, 200, 400μ ελεύθερο, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Φώτης Μυλωνάς (100μ ελεύθερο, 100μ ύπτιο, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Κώστας Μουρατίδης (100, 200μ πρόσθιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Μαριάνθη Ράδου (200μ ύπτιο, 100, 200μ πεταλούδα, 4χ100μ Μ. Ομαδική).

Τους συνοδεύουν οι προπονητές Τάσος Τασκούδης και Στάθης Μπακολιάς.

Αρχηγός της αποστολής είναι ο Γιώργος Παπαδόπουλος, μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ