ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

23/04/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.182) - ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ *Η 13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ *ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΚΑΜΠ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ *ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΟΙΞΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ *Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ

  23.04.2010 03:00       956

-. Την Δευτέρα μεταβαίνει στο Ντόντρεχτ, όπου από 30 Απριλίου έως 2 Μαίου θα διεξαχθούν οι αγώνες του Β’ προκριματικού Ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών.

Μέχρι την έναρξη των αγώνων, η Εθνική μας ομάδα, θα προετοιμαστεί από κοινού με την αντίστοιχη της Ολλανδίας.

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστριες: Μαρία Τσουρή, Έλενα Κούβδου (τερματοφύλακες), Κική Λιόση, Αντιγόνη Ρουμπέση, Σταυρούλα Αντωνάκου, Ντίνα Κουτέλη, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Χριστίνα Τσουκαλά, Αβραμίδου Άλκηστη, Αγγελική Γερόλυμου, Ηλέκτρα Ψούνη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Γιούλη Λαρά.

Επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, ο συνεργάτης του Σάκης Κεχαγιάς, η φυσικοθεραπεύτρια Ευθυμία Βούλγαρη, ο υπεύθυνος στατιστικής ανάλυσης Γιώργος Χριστοφοράτος και ο γιατρός της ΚΟΕ, Κυριάκος Νανούσης (αρχηγός αποστολής).

Αντίπαλοι της Εθνικής μας, πλην της Ολλανδίας που φιλοξενεί τον Όμιλο, η Βρετανία και η Τσεχία. Στον Α’ Όμιλο (Ιμπέρια), αγωνίζονται: Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Ουκρανία. Στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (Ζάγκρεμπ, 29 Αυγούστου – 11 Σεπτεμβρίου), προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου.

Το πρόγραμμα των αγώνων

Παρασκευή, 30/4

18.30 ΕΛΛΑΔΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ

20.00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ

Σάββατο, 1/5

17.00 ΒΡΕΤΑΝΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ

18.30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Κυριακή, 2/5

09.30 ΕΛΛΑΔΑ – ΤΣΕΧΙΑ

11.00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ

*Ώρες Ολλανδίας

Διαιτητές είναι οι: Άν Γκραντίν (Γαλλία), Γκένροτ Χάιντσελ (Γερμανία), Χριστίνα Τακίνι (Ιταλία), Σεργκέι Γκοντσάροφ (Ουκρανία), ενώ παρατηρητής από πλευράς Len ο Στέφαν Μπότιλκ (Σλοβακία).

-. Συνεχίζεται την Κυριακή το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με την 13η αγωνιστική.

Κολ. Σύρου                 13.30   ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

                                    (Μπουδραμής, Κουρτίδης)

Κολ. Βόλου                 14.00   ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Δαμιανάκης, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Ηρακλείου          15.00   ΟΦΗ – ΝΟΒΑ

                                                (Σταυρίδης, Χατζηαναστασίου)

Κολ. Εθν. Πειραιά       16.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

                                                (Μπιράκης, Κατσαρός)

Κολ. Αλίμου               17.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                                (Κωνσταντινίδης, Καζούλης)

Κολ. Ιλίσιο                  17.00   ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

                                                (Σταυρόπουλος, Παϊρακταρίδης)

Η Βαθμολογία

1. ΕΘΝΙΚΟΣ                          132-46             24

2. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ         142-93             20

.............................................................................

3. ΗΡΑΚΛΗΣ                         134-105           17

4. ΟΦΗ                                    95-108             14

5. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ              120-102           13

-. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   80-82               13

7. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                    91-108             10

8. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                     71-101             9

9. ΝΟΒΑ                                 74-109             8

10. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ            88-107             7

..............................................................................

-. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ              78-97               7

12. ΝΟ ΣΥΡΟΥ                      68-115             2

Επόμενη αγωνιστική (2/5): ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ (1/5), ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΟΦΗ, ΝΟΒΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

-. Στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης και την Ιτέα, διεξάγονται, το Σαββατοκύριακο, οι αγώνες της προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (κολ. Αγίου Νικολάου)

Σάββατο, 24/4

19.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

20.00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Κυριακή, 25/4

10.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

11.00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

17.00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

18.00 ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ ΙΤΕΑΣ (κολ. Ιτέας)

Σάββατο, 24/4

11.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

12.00 ΝΟ ΙΤΈΑΣ – ΠΑΟΚ

19.30 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΠΑΟΚ

20.30 ΝΟ ΙΤΕΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

Κυριακή, 25/4

10.00 ΠΑΟΚ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

11.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟ ΙΤΕΑΣ

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου προκρίνονται στην Τελική φάση (7-9 Μαίου), ενώ οι υπόλοιπες 4 ομάδες θα αγωνιστούν τις ίδιες ημερομηνίες στον Όμιλο παραμονής – υποβιβασμού. Η κλήρωση των αγώνων, την Τετάρτη 28 Απριλίου (13.30 ΚΟΕ).

Η πρώτη ομάδα της τελικής κατάταξης (θέσεις 1-4) ανεβαίνει στην Α1 Εθνική, ενώ η 3η και 4η ομάδα (θέσεις 5-8) υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική.

-. Καμπ προετοιμασίας, στον Άγιο Κοσμά, πραγματοποιούν οι προεθνικές ομάδες υδατοσφαίρισης Νεανίδων και Εφήβων,

ΝΕΑΝΙΔΕΣ (26 και 27 Απριλίου)

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Πετράκης, κάλεσε για το πρωί (10.00) της ερχόμενης Δευτέρας τις: Καραχάλιου, Διαμαντοπούλου Χρυσ.., Κότσια, Ζέκου, Κοντογιάννη, Διαμαντοπούλου Βασ., Τσιγαρίδα, Τερεφού, Τζοβάρα, Δράκου, Σωτηροπούλου, Μπενέκου, Άλκ., Μπενέκου Ι., Χαραλαμπίδου Στ., Χαραλαμπίδου Ι., Φαρμάκη Μ., Τσελέπη, Πλευρίτου Μ., Πλευρίτου Ελ., Ζάντου, Φλώρου Μαρ., Σαρηγιαννίδου.

ΈΦΗΒΟΙ (24 και 25/4)

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, με τη σειρά του, κάλεσε για το απόγευμα (17.30) του Σαββάτου τους: Γαλανόπουλο, Λουϊζίδη, Δερβίση, Φουτρή, Γαβαλά, Γαρταγάνη, Αλιχανίδη Β., Παπαποστόλου, Μπεζιλιώτη, Κοντονή, Πατακό, Σπηλιωτόπουλο, Μπαρτζιώτα, Φιτάλη, Χατζηγούλα Μ., Μαρινάγη, Φωκά, Κονταξή, Παπάκο, Μυτιληνό.

-. Στο καταδυτήριο του Αγίου Κοσμά διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το Κύπελλο Άνοιξης, για τις κατηγορίες Β’, Γ’, Δ’.

Σάββατο, 24/4 (10.00)

Τραμπολίνο 1 μέτρο Δ’

Πλατφόρμα Β’

Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’

Σάββατο (18.00)

Τραμπολίνο 1 μέτρο Γ’

Τραμπολίνο 3 μέτρα Β’

Πλατφόρμα Δ’

Κυριακή (10.00)

Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’

Τραμπολίνο 1 μέτρο Β’
Πλατφόρμα Γ’

-. Μετά τη Σλοβενία και η Γαλλία γνωστοποίησε την αποστολή της για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Ανδρών (Νέα Ιωνία Βόλου, 30/4 – 2/5).

Δηλώθηκαν οι εξής 14 πολίστες, : Ρεμί Γκαρσό, Μπενουά Μπρι, Φρεντερίκ Οντόν, Ματιέ Πεισόν, Μισέλ Μπόντεγκας, Ρεμί Σανταντιέρ, Αλεσάντρ Καμαράζα, Μανουέλ Λαβερσανί, Ρομαίν Χάρισαρτ, Τιμπό Σιμόν, Μίκλος Τρόμλερ, Μεχντί Μαρζουκί, Ούγκο Κρουσιγιάτ, Άρνολντ Γιαμπλόνσκι.

Η γαλλική αποστολή, αποτελείται από 21 συνολικά άτομα, μεταξύ των οποίων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Πέταρ Κοβάσεβιτς και ο συνεργάτης του Σάμουελ Ναρντόν.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ