ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

24/01/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.287) - ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΥΡΙΟ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ *ΚΑΜΠ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΚΛΗΡΩΣΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ

  24.01.2011 02:00       759

-. Το τρίτο της παιχνίδι, για την προκριματική φάση του φετινού World League, δίνει αύριο (Τρίτη) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Για την 3η αγωνιστική του Ομίλου της, αντιμετωπίζει (Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά, 20.00), την αντίστοιχη της Ολλανδίας, η οποία έρχεται στην Αθήνα σήμερα (Δευτέρα).

Διαιτητές της συνάντησης είναι ο Μαυροβούνιος Πέταρ Αμπράμοβιτς με τον Σέρβο Νίκολα Νιέγκοβαν, ενώ παρατηρητής από πλευράς Fina, ο Τούρκος Χαλούκ Τοϊγκάρλι.

Σύμφωνα με την Ολλανδική Ομοσπονδία, οι 13 διεθνείς πολίστες της Εθνικής ομάδας της χώρας της, που θα είναι παρόντες αύριο στον Πειραιά, είναι οι (σε παρένθεση το έτος γέννησης): Ζόρντι Στιλ (1986), Ρόμπερτ Μπέσκερς (1991), Βίλεμ Βόουτερ Γκέριτσε (1983), Τιέρκ Κράμερ (1982), Ρόλαντ Σπίκερ (1985), Ζερόν Καβάλιε (1980), Ρόμπιν Λίντχουτ (1990), Γιοράν Φράουνφέλντερ (1992), Λούουκ Γκίλεν (1990), Ντέηβ Γκράμπριελ (1988), Κόεν Βερβέι (1988), Τιμ Ρούτεν (1991), Σεμ Ντε Βιτ (1990).

Προπονητής τους, ο Γιόχαν Άαντιες, με βοηθό του τον Λάσλο Μπόρος.

Στις προηγούμενες αγωνιστικές του Ομίλου (προκρίνεται η 1η ομάδα), η Εθνική μας ηττήθηκε 6-11 από την Ιταλία στο Μπέργκαμο (16/11/10) και 4-10 από την Κροατία στον Πειραιά (7/12/10), ενώ η Ολλανδία, 7-15 από την Κροατία εκτός έδρας και 6-16 από την Ιταλία, εντός έδρας, τις ίδιες ημερομηνίες.

Η Εθνική μας ομάδα, προετοιμάζεται για το αυριανό παιχνίδι στο ολυμπιακό κολυμβητήριο του Ζαππείου όπου, ο ομοσπονδιακός της τεχνικός Ντράγκαν Άντριτς, έχει καλέσει – από χτες (Κυριακή) – 17 συνολικά πολίστες.

-. Το πρώτο καμπ προετοιμασίας της, για τη φετινή περίοδο, πραγματοποιεί το διήμερο 25 και 26 Ιανουαρίου, η Προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών.

Ο ομοσπονδιακός της τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, κάλεσε για τις 18.30 το απόγευμα, αύριο (Τρίτη) στο Ολυμπιακό κολυμβητήριο του Ζαππείου, συνολικά 26 πολίστριες. Είναι οι: Κική Λιόση, Αντιγόνη Ρουμπέση, Αγγελική Γερόλυμου, Χριστίνα Τσουκαλά, Άντι Μελιδόνη, Έλενα Κούβδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Γιούλη Λαρά (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Μαρία Τσουρή, Σταυρούλα Αντωνάκου, Ηλέκτρα – Μαρία Ψούνη, Άλκηστη Αβραμίδου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Κλεάνθη Πενταράκη, Βάσω Μαυρέλου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Μάγδα Τζίμα, Ελένη Γούλα, Μεργαρίτα Πλευρίτου (ΗΡΑΚΛΗ), Αντωνία Σολανάκη, Σταυρούλα Παπαϊωάννου (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ), Κέλυ Μπίσμπα (ΕΘΝΙΚΟΥ), Αγγελική Βασιλακοπούλου, Βασιλική Διαμαντοπούλου (ΝΗΡΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), Χρυσούλα Διαμαντοπούλου, Ναυσικά Αλεξάκη, Χριστίνα Κότσια (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ).

-. Την προσεχή Τετάρτη 26/1, το μεσημέρι (14.30) στα γραφεία της ΚΟΕ, πραγματοποιείται η κλήρωση της Β’ Προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών.

Στην κληρωτίδα μετέχουν 16 ομάδες: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΑΟΚ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΟΦΗ.

Οι νοκ άουτ αγώνες, θα διεξαχθούν στις 9 Φεβρουαρίου.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ