ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

24/03/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.169) - Η 20Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *Η 14Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

  24.03.2010 02:00       983

*Συνεχίζεται το Σάββατο το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με την 20ή αγωνιστική.

Κολ. Εθν. Πειραιά       13.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ

                                                (Μοίραλης, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Ποσειδώνιο        13.30   ΠΑΟΚ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

                                                (Κουρέτας, Αδαμάσογλου)

Κολ. Χανίων               14.00   ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

                                                (Μπουδραμής, Κωνσταντινίδης)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»  17.00   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Μπουδραμής, Κωνσταντινίδης)

Κολ. ΝΟΒ                   17.00   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

                                                (Σταυρίδης, Σπανούδης)

Κολ. ΟΑΚΑ                17.00   ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ.

                                                (Βασιλείου, Αχλαδιώτης)

Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 219-87             38

2. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      189-130           32

3. ΠΑΟΚ                                 155-154           23

4. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      148-129           19

-. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ            153-135           19

-. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                     144-164           19

...................................................................................

7. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                     149-157           17

8. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ            166-172           17

9. ΝΟ ΧΙΟΥ                           135-159           15

10. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                    138-185           12

.................................................................................

11. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ      111-184           10

12. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                   125-176           7

Επόμενη αγωνιστική (8/5): ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΠΑΟΚ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σημείωση: Το πρωτάθλημα διακόπτεται λόγω των εορτών του Πάσχα και της προετοιμασίας της Εθνικής μας ομάδας των Ανδρών, εν όψει της συμμετοχής της (30/4 – 2/5, Βόλος) στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

-. Ολοκληρώνεται, το Σάββατο, η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών.

Κολ. «Αντ. Πεπανός»              15.00   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Μπιράκης, Κουρτίδης)

Κολ. Εθν. Πειραιά                   15.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                (Μοίραλης, Πολυχρονόπουλος)

Κολ. Ποσειδώνιο                    15.00   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                (Αδαμάσογλου, Μονιούδης)

Κολ. «Αντ. Δημητρόπουλος»  15.00   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

                                                            (Σταυρόπουλος, Σταυρίδης)

Απευθείας μετάδοση από το koe live tv (www.koe.org.gr/livetv)

Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 218-79             24

2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      174-71             24

3. ΕΘΝΙΚΟΣ                          127-92             17

4. ΗΡΑΚΛΗΣ                         145-155           13

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                      119-125           11

6. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      84-165             5

.........................................................................................

7. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  95-183             5

.................................................................................

8. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ             95-187             5

Σημείωση: Οι 6 πρώτες ομάδες συνεχίζουν στα πλέι οφ, ενώ η 8η και τελευταία υποβιβάζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Η Α’ φάση των πλέι οφ, θα διεξαχθεί 8, 10 και 12 Μαίου με το ακόλουθο πρόγραμμα:

Ε1: 4ος – 5ος

Ε2: 3ος – 6ος

Προκρίνεται η ομάδα που θα πετύχει 2 νίκες. Χωρίς αγώνες, στα ημιτελικά, περνάνε ο 1ος και ο 2ος της κανονικής περιόδου.

Η Β’ φάση (Ημιτελικοί), θα διεξαχθεί 15, 17 και 19 Μαίου (1ος – Νικητής Ε1 2ος – Νικητής Ε2), ενώ οι ηττημένοι Ε1 – Ε2 θα παίξουν για την 5η θέση.

Οι τελικοί (5 αγώνες, 3 νίκες) στις 21, 23, 26, 28 και 30 Μαίου. Στις 3 πρώτες ημερομηνίες (21, 23, 26/5), θα αγωνιστούν και οι ηττημένοι των ημιτελικών για την 3η θέση.

Υπενθυμίζεται ότι και η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών, από 30/4 έως 2/5 (Ολλανδία) θα μετάσχει στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

-. Την Παρασκευή μεταβαίνουν σε Κοίμπρα (Πορτογαλία) και Γκορζόφ (Πολωνία), οι αντίστοιχες Εθνικές μας ομάδες κολύμβησης για τις Πολυεθνείς Συναντήσεις (27-28 Μαρτίου).

Στις αποστολές μετέχουν:

ΚΟΙΜΠΡΑ (Παίδες, Παγκορασίδες)

Σιατερλή, Τσιραπίδης, Κυριλή, Καρακαϊδός, Βαζαίος, Ριζάς, Καρλατήρας, Σωτηράκης, Τζελέπη, Σαμαρά, Κοντιζάς, Αργυρίου, Τζιντρούδη, Δεληγκάρη.

Συνοδοί οι προπονητές Δημήτρης Αθυμαρίτης, Στέργιος Συλαίος, ο φυσικοθεραπευτής Γιώργος Τύρος και ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ Γιώργος Κατσαρός (αρχηγός αποστολής)

ΓΚΟΡΖΩΦ (Έφηβοι, Κορασίδες)

Ανδρεαδάκης, Μαρκόζης, Παππά, Κλάδη – Μαρούδα, Κατσαμπάνης, Σαμιλίδης, Θεοχαρίδης, Καραούλια, Κατραντζής, Στρατηγός, Βάρδα, Μπαξεβάνη, Παπαδοπούλου, Αϋφαντής, Ιακωβίδου, Πανταζή

Συνοδοί οι προπονητές Γιάννης Ορφανίδης, Θεοχάρης Ταχταλής, η φυσικοθεραπεύτρια Ελένη Χέλμη και το μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ Γιώργος Παπαδόπουλος (αρχηγός αποστολής).

-. Η Β’ φάση του Εφηβικού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης, διεξάγεται από τις 26 έως και τις 28 Μαρτίου, σε 4 Ομίλους ως εξής:

1. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Εθνικό)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΚΟ ΣΕΡΡΩΝ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΠΑΟΚ

2. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Π. Φαλήρου)

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΝΟ ΙΤΕΑΣ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

3. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νέας Σμύρνης, Αλίμου)

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

4. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. ΝΟ Βουλιαγμένης)

ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Στην Τελική φάση (25-27 Ιουνίου), προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8 ομάδες).

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ