ΤΕΧΝΙΚΗ

25/02/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.153) - ΣΤΗΝ ΚΟΕ Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ *ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΟΠΕΝ *Η 16Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *Η 10Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ *ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ *ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΜΟΣΧΑΣ

  25.02.2010 02:00       1336

-. Στους κόλπους της ΚΟΕ θα συνεχίσουν  να δραστηριοποιούνται πλέον τα αθλήματα της ΕΟΥΔΑΑΤΚ (Τεχνική Κολύμβηση κ. λ. π).

Μετά τη συνάντηση που είχαν ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος και ο εκπρόσωπος της ΕΟΥΔΑΑΤΚ Ηλίας Ξιάρχος, με τον γγΑ Πάνο Μπιτσαξή, επήλθε πλήρης συμφωνία και έγινε δεκτή η πρόταση της ΚΟΕ, για την ενσωμάτωση των αθλημάτων της ΕΟΥΔΑΑΤΚ.

Η Τεχνική κολύμβηση είναι άθλημα με μεγάλη άνοδο και πολλές επιτυχίες, τα τελευταία χρόνια και με τη λύση που προκρίθηκε το άθλημα θα συνεχίσει να αναπτύσσεται και να προοδεύει, παράλληλα με τα υπόλοιπα πέντε (5) Ολυμπιακά Αθλήματα της ΚΟΕ.

Για τις διαδικαστικές πράξεις που απαιτούνται, οι δύο πλευρές επιφυλάχθηκαν να τα τακτοποιήσουν με όλες τις σχετικές και νόμιμες διαδικασίες.

-. Στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου, όπως και πέρυσι, διεξάγονται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, οι Πανελλήνιοι  Χειμερινοί αγώνες κολύμβησης ανδρών – γυναικών.

Μετέχουν περίπου 400 κολυμβητές / τριες από 70 Σωματεία, καθώς επίσης και κολυμβητές / τριες από τρεις (3) χώρες (Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, Καζακστάν, Αίγυπτος).

Η διοργάνωση, γίνεται με την συνδρομή των Δήμων Βόλου, Νέας Ιωνίας και της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Μαγνησίας, οι οποίοι επίσης θα είναι συνδιοργανωτές στον προκριματικό Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Ανδρών (30/4 – 2/5), στον οποίο και μετέχει η Εθνική μας ομάδα (Σλοβενία, Γαλλία, Σκόπια οι άλλες τρεις χώρες).

Οι ώρες έναρξης των αγώνων: Παρασκευή και Σάββατο (09.00 προκριματικοί, 17.00 τελικοί), Κυριακή (09.00 προκριματικοί, 16.00 τελικοί).

Οι συμμετοχές και τα αποτελέσματα των αγώνων, αναρτώνται στην Ενότητα Live results της επίσημης Ιστοσελίδας της ΚΟΕ (www.koe.org.gr).

Οι αγώνες (τελικοί), θα μεταδοθούν απευθείας από το web tv της ΚΟΕ (www.koe.org.gr/livetv)

  

-. Το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, συνεχίζεται το Σάββατο με την 16η αγωνιστική.

Κολ. Π. Φαλήρου        14.00   ΠΑΛΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΙΟΥ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Βασιλείου)

Κολ. ΟΑΚΑ                15.00   ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

                                                (Μοίραλης, Σταυρίδης)

Κολ. Ιλίσιο                  16.00   ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Μπουδραμής)

Κολ. ΝΟΒ                   16.00   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

                                                (Σπανούδης, Κουρέτας)

Κολ. Ποσειδώνιο        17.00   ΠΑΟΚ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

                                                (Σταυρόπουλος, Χατζηαναστασίου)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»  17.00   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                (Κουρτίδης, Κατσαρός)

 Η Βαθμολογία

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 175 – 67          30

2. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      149 – 102        27

3. ΠΑΟΚ                                 123 – 124        17

4. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                     119 – 122        15

5. ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ           116 – 112        14

-. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ           133 – 135        14

..................................................................................

-. ΝΟ ΧΙΟΥ                            114 – 131        14

8. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      118 – 106        13

-. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                     111 – 134        13

10. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                    115 – 142        10

...................................................................................

11. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                   108 – 137        7

12. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ      79 – 148          6

Επόμενη αγωνιστική (6/3): ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΟΚ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (8/3), ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

 

-. Το Σάββατο, συνεχίζεται και το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (10η αγωνιστική).

Κολ. «Αντ. Πεπανός»              15.00   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Κουρτίδης, Κατσαρός)

Κολ. «Αντ. Δημητρόπουλος»  17.00   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                                        (Κωνσταντινίδης, Αχλαδιώτης)

            Κολ. Νέας Σμύρνης                17.00   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

                                                                        (Σταυρίδης, Μοίραλης)

            Κολ. Εθν. Πειραιά                   17.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                                                                        (Δαμιανάκης, Πολυχρονόπουλος)

 Η Βαθμολογία

1. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      134 – 49          18

2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 156 – 60          16

3. ΕΘΝΙΚΟΣ                          87 – 68            12

4. ΗΡΑΚΛΗΣ                         99 – 104          10

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                      78 – 92            6

6. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ             75 – 120          5

....................................................................................

7. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  69 – 131          3

.....................................................................................

8. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                      55 – 129          2

Επόμενη αγωνιστική (6/3): ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (10/3), ΗΡΑΚΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (3/3)

 

-. Η Β’ προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών, διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) μέχρι την Κυριακή, με τη συμμετοχή 20 συνολικά ομάδων.

1. Όμιλος Θεσσαλονίκης (κολ. Ποσειδώνιο): ΚΟ ΞΑΝΘΗΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΟΦΘ, ΠΑΟΚ, ΧΑΝΘ

2. Όμιλος Πελοποννήσου (κολ. «Αντ. Πεπανός»): ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΟ ΙΤΕΑΣ

3. Α’ Όμιλος Αττικής (κολ. Νέας Σμύρνης): ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ

4. Β’ Όμιλος Αττικής (κολ. Εθν. Πειραιά): ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Στην Τελική φάση (16-18 Απριλίου), προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8).

Η κλήρωση των αγώνων της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 17 Μαρτίου (13.30), στα γραφεία της ΚΟΕ.

 

-. Στο ΟΑΚΑ διεξάγονται το Σαββατοκύριακο οι Χειμερινοί αγώνες συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΣΑΒΒΑΤΟ

11.00 Ντουέτο (προκριματικός)

13.00 Επίδειξη Εθνικής ομάδας

17.00 Φιγούρες

ΚΥΡΙΑΚΗ

09.00 Ντουέτο (τελικός)

12.00 Ομαδικό (τελικός)

Αλυτάρχης των αγώνων η Ελένη Σταυρακοπούλου και διαιτητής η Ελένη Κουγιά.

 

-. Στη Μόσχα αναχωρούν την Δευτέρα, για το Γκραν Πρι Καταδύσεων της Fina (3 – 6 Μαρτίου), τρεις καταδύτες μας, συνοδευόμενοι από τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Πέτρο Φυρίγο και τον Νίκο Τουλούδη (κριτής).

Είναι οι: Αλέξανδρος Μάνος (Τραμπολίνο 3 μέτρα και 3 μέτρα συγχρονισμένων), Στέφανος Παπαρούνας (Τραμπολίνο 3 μέτρα και 3 μέτρα συγχρονισμένων), Μιχάλης Τζίφας (Πλατφόρμα 10 μέτρα).

 

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

  
ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ