ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

25/05/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.199) - ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ *ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΠΛΕΙ ΟΦ Α1 ΑΝΔΡΩΝ *Η 18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ *Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  25.05.2010 03:00       1041

-. Συνεχίζονται αύριο (Τετάρτη) οι αγώνες της τελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ

                                                (Βασιλείου, Μπουδραμής)

Ο ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ προηγείται στις νίκες 2-0

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

Κολ. Εθν. Πειραιά       17.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

                                                (Βασιλείου, Μπουδραμής)

Ο ΕΘΝΙΚΟΣ προηγείται στις νίκες 2-0

Αν χρειαστούν 4οι και 5οι αγώνες, θα διεξαχθούν την ερχόμενη Παρασκευή και Κυριακή:

Παρασκευή

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Κολ. ΝΟΒ                   18.00   ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

Κολ. Ποσειδώνιο        14.00   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

Κυριακή

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       18.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

Κολ. Εθν. Πειραιά       16.00   ΕΘΝΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

Η ομάδα που θα πετύχει 3 νίκες ανακηρύσσεται ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ, ενώ η ομάδα που θα πράξει το ίδιο για τις θέσεις 3-4, αναδεικνύεται 3η.

-. Αρχίζουν αύριο (Τετάρτη) τα πλέι οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με τα πρώτα παιχνίδια της Α’ Φάσης.

Κολ. Ποσειδώνιο        15.00   ΠΑΟΚ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

                                                (Σταυρόπουλος, Μοίραλης)

Κολ. ΝΟΒ                   18.00   ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ – ΠΑΟ

                                                (Σταυρίδης, Κουρέτας)

Σάββατο, 29/5

Κολ. Π. Φαλήρου        15.00   ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΟΚ

Κολ. ΟΑΚΑ (Αν.)       18.00   ΠΑΟ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ

Αν χρειαστούν και τρίτοι αγώνες:

Τετάρτη, 2/6

Κολ. Ποσειδώνιο        14.00   ΠΑΟΚ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

Κολ. ΝΟΒ                   17.30   ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ – ΠΑΟ

Στην επόμενη (Ημιτελική) φάση, όπου έχουν περάσει άνευ αγώνων ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ και ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, προκρίνονται οι ομάδες που θα πετύχουν 2 νίκες. Οι Ηττημένοι θα αγωνιστούν (στις 2 νίκες) για την 5η θέση.

Τα ζευγάρια στην Β’ Φάση (5, 7, 9/6): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Νικητής ΝΟΒ / ΠΑΟ και ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – Νικητής ΠΑΟΚ / ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ.

-. Το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, συνεχίζεται αύριο (Τετάρτη) με το ακόλουθο πρόγραμμα:

Κολ. Σύρου                 13.00   ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

                                                (Μικεδάκης, Κατσώνης)

Κολ. Βόλου                 14.00   ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΟΦΗ

                                                (Δαμιανάκης, Σπανούδης)

Κολ. Κέρκυρας           14.00   ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΝΟΒΑ

                                                (Σκαλοχωρίτης, Χατζηαναστασίου)

Κολ. Περιστερίου       15.00   ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

                                                (Μπουδραμής, Παϊρακταρίδης)

Κολ. Ποσειδώνιο        16.30   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                (Σταυρόπουλος, Μοίραλης)

Κολ. Αμαρουσίου       20.30   ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                                (Αδαμάσογλου, Αχλαδιώτης)

Η Βαθμολογία

1. ΕΘΝΙΚΟΣ                          190-71             34

2. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ         200-134           28

................................................................................

3. ΟΦΗ                                    147-146           23

4. ΗΡΑΚΛΗΣ                         185-150           22

5. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ              167-141           21

6. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                    132-145           15

7. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   110-129           14

8. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                     101-145           13

9. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ              137-148           12

10. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ           108-146           9

................................................................................

11. ΝΟΒΑ                               98-150             9

12. ΝΟ ΣΥΡΟΥ                      92-162             4

Επόμενη αγωνιστική (30/5): ΟΦΗ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ (29/5), ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΝΟΒΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

-. Είκοσι (20) κολυμβητές / τριες συγκροτούν την Εθνική μας ομάδα κολύμβησης εφήβων – νεανίδων που θα λάβει μέρος στους αντίστοιχους Βαλκανικούς αγώνες το διήμερο 5 και 6 Ιουνίου στη Βάρνα.

Είναι οι: Βασίλης Ανδρεαδάκης, Ηλίας Βερυκοκίδης, Στέφανος Χαλιντέι – Χριστόπουλος, Μαρία Κλάδη – Μαρούδα, Κώστας Μαρκόζης, Βασιλική Παππά, Σοφία Λέκκου, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, Στέλλα Πασαλίδου, Μαρία Καραούλια, Νικολέτα Κυριακοπούλου, Γιάννης Καρπουζλής, Χρήστος Κατραντζής, Νίκος Μανουσάκης, Κλειώ Μπαξεβάνη, Αργυρή Παπαδοπούλου, Ελευθερία Εζάτ, Κώστας Αϋφαντής και Θέμιδα Ιακωβίδου.

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ