ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

28/06/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.367) - ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ *ΚΑΜΠ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ *ΤΟ ΕΦΗΒΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ *Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΝΑΒΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

  12.08.2011 19:38       852

Σε νέο τουρνουά προετοιμασίας που διεξάγεται στην Βουδαπέστη (1-3 Ιουλίου) μετέχει η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Εκτός των Μαγυάρων, με τους οποίους κατόπιν η Εθνική μας θα πραγματοποιήσει κοινή προετοιμασία μέχρι τις 8 Ιουλίου, μετέχουν η Ρωσία και η Γερμανία.

Στην ελληνική αποστολή που αναχωρεί μεθαύριο Πέμπτη για την ουγγρική πρωτεύουσα, μετέχουν οι εξής 15 πολίστες: Φίλιππος Καραμπέτσος, Κώστας Γαλανίδης (τερματοφύλακες), Ανδρέας Μιράλης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Βαγγέλης Δελακάς, Αρτίν Ελμισιάν, Γιώργος Ντόσκας, Μανώλης Μυλωνάκης, Μάνθος Βουλγαράκης, Γιάννης Φουντούλης, Κώστας Μουρίκης, Αργύρης Θεοδωρόπουλος, Χρήστος Αφρουδάκης, Μίμης Αληχανίδης, Αλέξανδρος Γούνας.

Επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ντράγκαν Άντριτς, ο συνεργάτης του Κώστας Βαμβακάρης, ο υπεύθυνος στατιστικής ανάλυσης Γιάννης Μοντεσάντος, ο φυσικοθεραπευτής Στέλιος Μηνάς κιαι ο έφορος της Εθνικής ομάδας, Δημήτρης Γιακουμάτος μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ.

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Βουδαπέστης):

Παρασκευή, 1/7

17.30 Γερμανία – Ρωσία

19.00 Ουγγαρία – ΕΛΛΑΔΑ

Σάββατο, 2/7

17.30 Ρωσία – ΕΛΛΑΔΑ

19.00 Ουγγαρία – Γερμανία

Κυριακή, 3/7

09.30 ΕΛΛΑΔΑ – Γερμανία

11.00 Ουγγαρία – Ρωσία

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην πισίνα «Άλφρεντ Χάγιος»

Διαιτητές είναι οι, Φράνσις Ξαβιέ Μπους (Ισπανία), Αχμέτ Ερχάν Τούλγκα (Τουρκία), Βλάχο Ραντίσεβιτς (Κροατία) και Μίχαϊ Σίμιον (Ρουμανία). Παρατηρητής ο Αντρέι Κονσταντίνοφ (Βουλγαρία).

-. Καμπ προετοιμασίας, εν όψει των υποχρεώσεων τους (Παγκόσμιο πρωτάθλημα Βόλος 27/8-4/9 και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 11-18/9 Ριέκα, αντίστοιχα), πραγματοποιούν από αύριο (Τετάρτη) στον Άγιο Κοσμά, οι Προεθνικές μας ομάδες υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών και Εφήβων.

Έχουν κληθεί, από τον υπεύθυνο ομοσπονδιακό τεχνικό Περικλή Δαμάσκο, οι:

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

Παπαδογιάννης Γιώργος, Μπεζιλιώτης Θανάσης (ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ), Βιττέλας Κώστας, Ποντικέας Κυριάκος (ΝΟ ΧΙΟΥ), Γεννηδούνιας Κώστας, Αντώνης Ξενάκης (ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ), Καπότσης Μάριος, Λάππας Δημήτρης (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Βλαχόπουλος Άγγελος, Δερμιτζάκης Δημοσθένης, Τίγκας Δημήτρης (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Χρυσοσπάθης Θανάσης (ΠΑΟΚ), Γαλανόπουλος Στέφανος, Δερβίσης Γιώργος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κουκής Λεόντιος (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ), Γούβης Κώστας (ΓΕΡΜΑΝΙΑ).

ΕΦΗΒΟΙ

Παρασκευόπουλος Νικήτας (ΠΑΟ), Σαλτέρης Ματθαίος (ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ), Προσινικλής Νίκος (ΠΑΟΚ), Καζάζης Μιχάλης, Φωτόπουλος Σπύρος (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Γαβαλάς Γαβριήλ, Δρακόπουλος Μιχάλης (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Σολανάκης Μανώλης (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Κοντογιώργος Γιάννης, Λουϊζίδης Χρήστος (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Γιουλούντας Μιχάλης (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Περατινός Γιώργος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ).

-. Στο Βόλο και τα κολυμβητήρια του ΕΑΚ και της Νέας Ιωνίας, διεξάγεται από μεθαύριο Πέμπτη έως και την Κυριακή, η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης των Εφήβων.

Α' ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΑΟΚ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

Β' ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Α' ΟΜΙΛΟΣ (κολ. ΕΑΚ Βόλου)

Πέμπτη, 30/6

20.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ, 21.00 ΠΑΛΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

Παρασκευή, 1/7

10.30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, 11.30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, 20.00 ΠΑΟΚ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, 21.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Σάββατο, 2/7

10.30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΟΚ, 11.30 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, 20.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, 21.00 ΠΑΟΚ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

Β' ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Νέας Ιωνίας)

Πέμπτη, 30/6

20.30 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 21.30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παρασκευή, 1/7

10.30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, 11.30 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, 20.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 21.00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Σάββατο, 2/7

10.30 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 11.3- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, 20.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, 21.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Οι αγώνες Κατάταξης, θα γίνουν την Κυριακή (3/7)

Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας

10.00 Α5 – Β5 (Θέσεις 9η – 10η)

11.00 Α4 – Β4 (Θέσεις 7η – 8η)

Κολυμβητήριο ΕΑΚ Βόλου

10.00 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

11.00 Β1 – Α2 (Ημιτελικός)

12.00 Α3 – Β3 (Θέσεις 5η – 6η)

17.00 Μικρός τελικός (Θέσεις 3η – 4η)

18.00 Μεγάλος τελικός (Θέσεις 1η – 2η)

-. Με τρεις (3) κολυμβητές θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων, εφήβων / νεανίδων, που διεξάγεται στη Νάβια της Ισπανίας (12-13 Αυγούστου).

Είναι οι: Τάσος Σαπχαζίδης (ΗΡΑΚΛΗΣ), Γιώργος Αρνιακός (ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ) και Αλέξανδρος Χαντζηπαυλίδης (ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ).

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ