ΤΕΧΝΙΚΗ

28/07/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.239) - ΣΤΟ ΧΟΡΝ 3 ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ ΜΑΣ *Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΖΑΝ *ΣΤΟ ΚΟΤΟΡ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Δ’ ΑΝΔΡΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ’ ΑΝΔΡΩΝ

  28.07.2010 03:00       732

-. Στο Χορν της Ολλανδίας, όπου διεξάγεται το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων (31/7 – 1/8), αναχωρούν αύριο (Πέμπτη) οι κολυμβητές μας Θανάσης Χρόνης, Νίκος Σημαντήρας και η κολυμβήτρια μας Βασιλική Παππά.

Τους συνοδεύει ο προπονητής Τάσος Χατζηγεωργίου.

-. Τρεις τελικοί, εν μέσω των πολλών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η ελληνική αποστολή, για την Εθνική μας ομάδα τεχνικής κολύμβησης, στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών – γυναικών που διεξάγεται στο Καζάν.

Τα εισιτήρια πήραν, ο Αχιλλέας Δημαρίδας που ήταν 4ος στα 100μ υποβρύχιου με επίδοση 34.46, η Ειρήνη Δεληγιάννη (7η στα 50μ άπνοια, 17.36) και η σκυτάλη 4χ200μ (Μπαλντουίν, Καρετζόπουλος, Γαλήνας, Τσουρουνάκης,  5η, 5.52.15).

Αξίζει να σημειωθεί ότι, η Εθνική μας, αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης στη σκυτάλη, ενώ αποσύρθηκε από τα 50μ άπνοιας η Σοφία Κτενά, μετά τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ελληνική αποστολή και έχουν να κάνουν με τροφική δηλητηρίαση.

«Ελπίζουμε, το πρόβλημα να αμβλυνθεί και οι αθλητές μας να μπορέσουν να μετάσχουν στους αγώνες, όπως ακριβώς έχουμε προγραμματίσει», δηλώνει από το Καζάν ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέξανδρος Ξιάρχος.

-. Στο Κότορ, για το τελευταίο τουρνουά προετοιμασίας, εν όψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (8-15/8, Στουτγκάρδη), αναχωρεί αύριο (Πέμπτη), η Εθνική μας ομάδα.

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 15 πολίστες: Στέφανος Γαλανόπουλος, Θανάσης Μπεζιλιώτης, Δημήτρης Τίγκας, Κώστας Σπηλιωτόπουλος, Γιώργος Δερβίσης, Μανώλης Σολανάκης, Κώστας Γούβης, Κώστας Γεννηδουνιάς, Δημήτρης – Γιώργος Λάππας, Γιάννης Βελόνιας, Χρυσοβαλάντης – Θανάσης Χρυσοσπάθης, Χρήστος Παπαποστόλου, Γιάννης Μυτιληνός, Θόδωρος Μουστεράκης, Βασίλης Παπαϊωάννου.

Τους συνοδεύουν ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, ο συνεργάτης του Θόδωρος Μπερδές και ο φυσικοθεραπευτής Κλόντι Τσεπάνι.

Στο τουρνουά μετέχουν 6 ομάδες.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΛΛΑΔΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΚΡΟΑΤΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Το πρόγραμμα των αγώνων του Ομίλου της Εθνικής μας:

Παρασκευή, 30/7 (ώρες Μαυροβουνίου)

10.00 ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

19.00 ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Σάββατο, 31/7

10.00 ΣΕΡΒΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Στη συνέχεια, ανάλογα με τις κατατάξεις στους Ομίλους, έχουμε:

Σάββατο, 31/7

17.30 Α3 – Β3 (5η – 6η θέση)

19.00 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

20.30 Α2 – Β1 (Ημιτελικός)

Κυριακή, 1/8

09.30 Μικρός τελικός

11.00 Μεγάλος τελικός

-. Από αύριο (Πέμπτη) έως και το Σάββατο, διεξάγεται η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Δ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Αλεξάνδρειας Βέροιας)

ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ, ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Πέμπτη, 29/7

19.30 ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, 20.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, 21.30 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ

Παρασκευή, 30/7

10.00 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, 18.00 ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, 19.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, 20.00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ

Σάββατο, 31/7

10.00 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, 11.00 ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, 12.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΊΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, 18.00 ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ, 19.00 ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, 20.00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Νέας Ιωνίας Βόλου)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, ΝΑΟ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΠΕΚΕΒΡΟΝΤΑΔΟΥ, ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ

Πέμπτη, 29/7

19.30 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ, 20.30 ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ – ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ, 21.30 ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΠΕΚΕΒ

Παρασκευή, 30/7

10.00 ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ – ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ, 11.00 ΠΕΚΕΒ – ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, 12.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, 18.00 ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ – ΠΕΚΕΒ, 19.00 ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ, 20.00 ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Σάββατο, 31/7

09.00 ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ – ΠΕΚΕΒ, 10.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ, 11.00 ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, 17.00 ΠΕΚΕΒ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, 18.00 ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ – ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, 19.00 ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ – ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ

Η τελική κατάταξη θα γίνει την Κυριακή, 1/8, στο κολ. Αλεξάνδρειας

10.30 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

11.30 Β1 – Α2 (Ημιτελικός)

18.00 Μικρός τελικός (θέσεις 3η – 4η)

19.00 Μεγάλος τελικός (θέσεις 1η – 2η)

Στην Γ’ Εθνική κατηγορία ανεβαίνουν οι 3 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

-. Στο κολυμβητήριο Ρεθύμνου, διεξάγεται – από την Παρασκευή μέχρι την Κυριακή – η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 30/7

19.30 ΜΙΛΩΝ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 20.30 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ, 21.30 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

Σάββατο, 31/7

10.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ, 11.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, 12.00 ΜΙΛΩΝ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, 19.00 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ, 20.00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 21.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΙΛΩΝ

Κυριακή, 1/8

09.00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ, 10.00 ΜΙΛΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ, 11.00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, 16.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ – ΜΙΛΩΝ, 17.00 ΝΗΡΕΑ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, 18.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ.

Στην Β’ Εθνική κατηγορία ανεβαίνουν οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

Στην Δ’ Εθνική, από την Α’ Φάση, έχουν υποβιβαστεί: ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ, ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ, ΚΟ ΞΑΝΘΗΣ

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ