ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΛΟΝΔΙΝΟ

6ος ο Σαμιλίδης, 8ος ο Δημητριάδης, στον τελικό η Ντουντουνάκη

19.05.2016 21:41       1621

Κι άλλες επιτυχίες για την ελληνική κολύμβηση περιελάμβανε το απογευματινό πρόγραμμα της 4ης ημέρας του 33ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης που διεξάγεται στο Λονδίνο.

Την 6η θέση κατέλαβε στον τελικό των 200μ. πρόσθιο ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, πετυχαίνοντας επίδοση 2:11.15, ενώ λίγα λεπτά αργότερα στο δεύτερο τελικό της ημέρας, στον οποίο υπήρχε ελληνική συμμετοχή, ο Στέφανος Δημητριάδης κατέλαβε την 8η θέση στα 200μ. πεταλούδα, αφού τερμάτισε σε χρόνο 1:57.02. Από εκεί και πέρα, η Άννα Ντουντουνάκη επιβεβαίωσε τη μεγάλη φόρμα στην οποία βρίσκεται τη φετινή σεζόν, καθώς με χρόνο 58.58 κατάφερε να περάσει στον αυριανό τελικό των 100μ. πεταλούδα με την 5η καλύτερη επίδοση. Αντίθετα η Κρίστελ Βουρνά δεν τα κατάφερε να βρεθεί στον τελικό του ίδιου αγωνίσματος, αφού με το 59.19 που σημείωσε κατέλαβε τη 13η συνολικά θέση στις δύο ημιτελικές σειρές. Τέλος, ο Κριστιάν Γκολομέεβ αν και πλησίασε για δεύτερη φορά το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, σημείωνοντας επίδοση 48.92 (το ρεκόρ 48.85), δεν κατάφερε να βρεθεί στον τελικό των 100μ. ελεύθερο.

6ος ο Σαμιλίδης

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης λοιπόν έφτασε μέχρι την 6η θέση σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πετυχαίνοντας την καλύτερη του φετινή επίδοση στον τελικό των 200μ. πρόσθιο με 2:11.15. Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και γύρισε 2ος μετά το πρώτο 100άρι δεν μπόρεσε να διατηρηθεί στα μετάλλια. Πρώτος τερμάτισε ο Βρετανός Ρος Μέρντοχ, που ήταν το φαβορί της κούρσας, σε χρόνο 2:08.33, ύστερα από σκληρή μάχη με το  Γερμανό Μάρκο Κοχ (2:08.40), που πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ιταλός Λούκα Πιτσίνι με χρόνο 2:10.39

8ος ο Δημητριάδης

Ο Στέφανος Δημητριάδης δεν κατάφερε να κάνει το χρόνο που θα ήθελε, ώστε να τερματίσει σε κάποια θέση καλύτερη από την 8η. Παρ' όλα αυτά η συμμετοχή του στον τελικό είναι μια σημαντική επιτυχία για τον έμπειρο αθλητή του Ολυμπιακού, ο οποίος στο σημερινό αγώνα πέτυχε επίδοση 1:57.02. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Λάζλο Τσεχ, που πέτυχε χρόνο 1:52.91, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα βρεθεί ο συμπατριώτης του Τάμας Κεντερέσι (1:55.39). Στο ένδιάμεσο σκαλί του βάθρου θα βρεθεί ο Βίκτορ Μπρόμερ από τη Δανία που κάλυψε την απόσταση σε χρόνο 1:55.31

Στον τελικό η Ντουντουνάκη

Στον τελικό των 100μ. πεταλούδα προκρίθηκε η Άννα Ντουντουνάκη, που τερμάτισε στην 2η θέση της πρώτης ημιτελική σειράς και είχε συνολικά τον 5ο καλύτερο χρόνο με επίδοση 58.58. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια θα πέσει στον αυριανό τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 21:18. Αντίθετα δεν τα κατάφερε η Κρίστελ Βουρνά που με χρόνο 59.19 βρέθηκε στην 7η θέση της 2η ημιτελικής σειράς και στην 13η συνολικά. Με την καλύτερη επίδοση στον τελικό πέρασε η σουηδέζα Σάρα Σέλστρεμ, αφού πέτυχε χρόνο 56.12.

Κοντά στο ρεκόρ ο Γκολομέεβ

Πολύ κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ έφτασε ο Κριστιάν Γκολομέεβ κολυμπώντας στην 1η ημιτελική σειρά των 100μ. ελεύθερο. Σημείωσε χρόνο 48.92, τη στιγμή που το ρεκόρ είναι 48.85, από το περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν και έδειξε πως είναι θέμα χρόνου να το καταρρίψει. Αυτήν του όμως η επίδοση δεν ήταν ικανή να του χαρίσει την πρόκριση, αφού ήταν 11ος μετά και τις δύο ημιτελικές σειρές.

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο με 7 Έλληνες αθλητές να πέφτουν στην πισίνα του London Aquatics Center σε 4 αγωνίσματα για τα πρωινά προκριματικά, καθώς και την Άννα Ντουντουνάκη να συμμετέχει στον τελικό των 100μ. πεταλούδα.