ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Αφιέρωμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών

  12.08.2015 20:44       3529

11ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Βόλος, 17 – 23 Αυγούστου 2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ


                                                                     ΟΙ 16 ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  

 

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

A1

 ΒΡΕΤΑΝΙΑ

B1

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

A2

 ΙΑΠΩΝΙΑ

B2

 ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

A3

ΕΛΛΑΔΑ

B3

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

A4

 ΡΩΣΙΑ

B4

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

 

 

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

 

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γ1

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Δ1

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Γ2

ΙΤΑΛΙΑ

Δ2

ΗΠΑ

Γ3

ΚΑΝΑΔΑΣ

Δ3

ΙΣΠΑΝΙΑ

Γ4

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Δ4

ΜΕΞΙΚΟ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Ημέρα 1η

Ημέρα 2η

17 Αυγούστου                                                                              

18 Αυγούστου

No

Λευκά – Μπλε                                  

Ώρα

No

Λευκά – Μπλε                                  

Ώρα

2

ΙΑΠΩΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ

09:00

9

BΡΑΖΙΛΙΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

09:00

3

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

10:20

10

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – NΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

10:20

4

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ – BΡΑΖΙΛΙΑ

11:40

11

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

11:40

5

AΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

13:00

12

AΥΣΤΡΑΛΙΑ – ITAΛΙΑ

13:00

6

ITAΛΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

16:00

13

MEΞΙΚΟ – ΙΣΠΑΝΙΑ

16:00

7

ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ

17:20

14

ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΗΠΑ

17:20

8

ΗΠΑ – MEΞΙΚΟ

18:40

16

ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ

18:40

1

ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

20:00

15

ΡΩΣΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

20:00

Ημέρα 3η

Ημέρα 4η

19 Αυγούστου

20 Αυγούστου

No

Λευκά – Μπλε                                   

Ώρα

No

Λευκά – Μπλε                                  

Ώρα

17

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

09:00

25

4A – 4B

10:00

18

ITAΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

10:20

26

4Γ – 4Δ

11:20

19

 ΟΥΚΡΑΝΙΑ – MEΞΙΚΟ

11:40

27

2A – 3B

12:40

20

ΗΠΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ

13:00

28

3A – 2B

17:20

21

ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ

16:00

29

2Γ – 3Δ

18:40

23

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ

17:20

30

3Γ – 2Δ

20:00

24

NΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

18:40

22

ΙΑΠΩΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

20:00

Ημέρα 5η

Ημέρα 6η

21 Αυγούστου                                                                           

22 Αυγούστου

No

Λευκά – Μπλε                                  

Ώρα

Θέσεις

No

Λευκά – Μπλε                                  

Ώρα

Θέσεις

31

ΝΙΚ. 25 – ΗΤ. 26

9:00

  15/16

39

ΗΤ. 33 – ΗΤ. 34

10:00

11/12

32

ΝΙΚ. 25 – ΝΙΚ. 26

10:20

  13/14

40

ΝΙΚ. 33 – ΝΙΚ. 34

11:20

9/10

33

 ΗΤ. 27 – ΗΤ. 29

11:40

41

ΗΤ. 35 – ΗΤ. 36

12:40

34

ΗΤ. 28 – ΗΤ. 30

13:00

42

ΗΤ. 37 – ΗΤ. 38

17:20

35

1 A – ΝΙΚ. 29

16:00

43

ΝΙΚ. 35 – ΝΙΚ. 36

18:40

36

1 B – ΝΙΚ. 30

17:20

44

ΝΙΚ. 37 – ΝΙΚ. 38

20:00

37

1 Γ – ΝΙΚ. 27

18:40

38

    1 Δ – ΝΙΚ. 28

20:00

Ημέρα 7η

23 Αυγούστου

No

Λευκά – Μπλε                                  

Ώρα

Θέσεις

 

45

ΗΤ. 41 – ΗΤ. 42

11:00

7/8

46

ΝΙΚ.  41 – ΝΙΚ.42

12:20

5/6

47

ΗΤ. 43 – ΗΤ. 44

18:30

3/4

48

ΝΙΚ. 43 – ΝΙΚ. 44

20:00

1/2

              

ΟΙ 10 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

ΕΤΟΣ ΤΟΠΟΣ          ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

*1995  Κεμπέκ           ΟΛΛΑΝΔΙΑ

*1997  Πράγα             ΕΛΛΑΔΑ

*1999  Μεσσήνη         ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

*2001  Περθ               ΗΠΑ

*2003  Κάλγκαρι        ΚΑΝΑΔΑΣ

*2005  Περθ               ΗΠΑ

*2007  Πόρτο              ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

*2009  Μανσίσκ         ΡΩΣΙΑ

*2011  Τεργέστη         ΙΣΠΑΝΙΑ

*2013  Βόλος              ΗΠΑ

ΟΙ 10 ΤΕΛΙΚΟΙ

*1995  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ           9-7

*1997  ΕΛΛΑΔΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ               6-5

*1999  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ             8-3

*2001  ΗΠΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ                       10-9

*2003  ΚΑΝΑΔΑΣ – ΗΠΑ                          8-7 πέναλτι (3-3 κ.α και παράταση)

*2005  ΗΠΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ                       11-9

*2007  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΙΝΑ                      8-6

*2009  ΡΩΣΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ                     14-9

*2011  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ                    11-9

*2013  ΗΠΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ                             9-7

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

6          ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (1995, 97, 99, 01, 05, 07)

4          ΗΠΑ (2001, 03, 05, 13)

2          ΙΣΠΑΝΙΑ (2011, 2013)

2          ΟΛΛΑΝΔΙΑ (1995, 09)

2          ΚΑΝΑΔΑΣ (1999, 03)

1          ΕΛΛΑΔΑ (1997)

1          ΡΩΣΙΑ (2009)

1          ΚΙΝΑ (2007)

1          ΟΥΓΓΑΡΙΑ (2011)

ΤΑ 30 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΩΝ 10 ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ

ΧΩΡΕΣ          ΧΡΥΣΑ          ΑΡΓΥΡΑ        ΧΑΛΚΙΝΑ    ΣΥΝΟΛΟ

....................................................................................................................

ΗΠΑ                  3                      1                      3                     7

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ     2                      4                      1                      7

ΡΩΣΙΑ              1                      Χ                      2                      3

ΙΣΠΑΝΙΑ           1                      1                      1                      3

ΟΛΛΑΝΔΙΑ      1                      1                      Χ                     2

ΚΑΝΑΔΑΣ       1                      1                      Χ                     2

ΕΛΛΑΔΑ         1                      Χ                     1                      2

ΟΥΓΓΑΡΙΑ       Χ                      1                      2                      3

ΚΙΝΑ                Χ                      1                      Χ                     1

ΣΥΝΟΛΑ        10                    10                    10                    30

ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ 27 ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΧΩΡΕΣ          1995       97        99        01        03        05        07        09        11        13

…………………………………………………………………………………………................

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ      2          2          1          2          6          2          1          7          3          7

ΗΠΑ                  3          3          5          1          2          1          4          3          8          1

ΚΑΝΑΔΑΣ        5          5          2          8          1          6          10        6          9          9

ΕΛΛΑΔΑ          4          1          7          7          10        4          13        9          6          3

ΡΩΣΙΑ               Χ         Χ         4          3          4          3          9          1          4          4

ΟΛΛΑΝΔΙΑ      1          6          Χ         Χ         7          5          7          2          7          Χ

ΙΣΠΑΝΙΑ            Χ         Χ         Χ         Χ          3          7          6          8          1          2

ΟΥΓΓΑΡΙΑ         Χ         4          3          4          Χ         11        3          4          2          6

ΚΙΝΑ                  Χ         Χ         Χ          Χ          Χ         14        2          Χ         11        Χ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ          6          9          8          9          8        15        15        14        13        13

ΙΤΑΛΙΑ               Χ         7          9          10        Χ         9          5          5          5          5

ΓΕΡΜΑΝΙΑ         Χ         8          6          5          5         10        12        10        12        Χ

ΟΥΖΜΠΕΚ.        Χ         Χ         12        Χ         Χ         Χ         Χ         15        10        11

Ν. ΑΦΡΙΚΗ         Χ         Χ         10        12        Χ         Χ         Χ         12        14       15

ΤΣΕΧΙΑ              7          12       Χ         Χ         9          Χ         Χ         Χ         Χ         Χ

ΜΕΞΙΚΟ             Χ         Χ         Χ         Χ         12        Χ         Χ         Χ         15        Χ

ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ       Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         16         Χ

Ν.ΖΗΛ.              Χ         Χ         Χ         6         11        8          8          11        Χ         10

ΚΑΖΑΚΣΤ.         8         11        Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         13        Χ         14

ΙΑΠΩΝΙΑ           Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         13        11        Χ         Χ         Χ

Π. ΡΙΚΟ             Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         12        14        Χ         Χ         Χ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ   Χ        Χ           Χ         Χ         Χ         Χ         16        Χ         Χ         Χ

ΒΕΝΕΖΟΥ         Χ         Χ         Χ         11        Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ

ΒΡΕΤΑΝΙΑ        Χ         Χ         11        Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         8

ΓΑΛΛΙΑ           Χ         10        Χ         Χ         13        Χ         Χ         Χ         Χ         Χ

ΕΛΒΕΤΙΑ         Χ         Χ         Χ         Χ         14        Χ         Χ         Χ         Χ         Χ

ΟΥΚΡΑΝΙΑ      Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         Χ         12

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Συμμετοχές    10

Αγώνες           63

Νίκες               38

Ισοπαλίες       1

Ήττες             24

Τέρματα         575-404

Μετάλλια       2 (ΧΡΥΣΟ 1997, ΧΑΛΚΙΝΟ 2013)

Ατομικές συμμετοχές: 89 Αθλήτριες

Περισσότερες συμμετοχές: Αντιγόνη Ρουμπέση 4 (1997, 1999, 2001, 2003)

Πρώτη Σκόρερ: Αντιγόνη Ρουμπέση 46 Γκολ

Προπονητές: 1995 (Νίκος Αναγνωστόπουλος), 1997 (Νίκος Αναγνωστόπουλος), 1999 (Κώστας Πετράκης), 2001 (Κώστας Πετράκης), 2003 (Κώστας Πετράκης), 2005 (Κώστας Πετράκης), 2007 (Κώστας Πετράκης), 2009 (Κώστας Πετράκης), 2011 (Κώστας Πετράκης), 2013 (Γιώργος Μορφέσης)

Οι Κατατάξεις της: 1995 4η, 1997 1η, 1999 7η, 2001 7η, 2003 10η, 2005 4η, 2007 13η, 2009 9η, 2011 6η, 2013 3η

Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 1997

Στέλλα Μητσάνη, Χριστιάνα Καρούσου (τερματοφύλακες), Μαρία Μάστορη, Άντι Μελιδόνη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Σοφία Μανέτα, Ελένη Σαλογιάννη, Μαρία Δασκαλοπούλου, Σοφία Πετσάλη, Φρύνη Ανδριανάκη, Στέλλα Ψούνη, Έμιλυ Μιχαηλίδου, Μαρία Κανελλοπούλου

Προπονητής: Νίκος Αναγνωστόπουλος

Συνεργάτης: Πέτρος Εγωγιάννης

Η Χάλκινη του 2013

Χρυσή Διαμαντοπούλου, Χριστίνα Τερεφού (τερματοφύλακες), Άλκηστη Μπενέκου, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ελευθερία Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Χριστίνα Κότσια, Μαρία Σώρα, Ιόλη Μπενέκου, Τίνα Κοντογιάννη, Μιχαελα Καλογεράκου

Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης

Συνεργάτης: Στέφανος Λέανδρος

Η ΦΕΤΙΝΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΣΤΟ 11ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 17-23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΟ ΒΟΛΟ:

Ελευθερία Πλευρίτου, Έλενα Ξενάκη,  Ιωάννα Χαραλαμπίδη, Στεφανία Χαραλαμπίδη, Μαρία Πάτρα, Ιωάννα Χυδηριώτη, Μιχαέλα- Βασιλική Καλογεράκου, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Βιργινία- Παναγιώτα Νιαρχάκου, Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα  Σταματοπούλου.

Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης

Συνεργάτης: Στέφανος Λέανδρος