ΤΕΧΝΙΚΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ

Αλλες τέσσερις προκρίσεις σε τελικούς, ελπίδες για νέα μετάλλια

19.08.2012 15:17       900

Πρόκριση σε τέσσερις ακόμη τελικούς πέτυχαν οι Ελληνες αθλητές στη σημερινή πέμπτη ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης (τελευταία στην πισίνα) και μας γεμίζουν προσδοκίες για νέα μετάλλια. Ιδιαίτερα στα 200μ. επιφάνεια Ανδρών στον τελικό των οποίων προκρίθηκε με χαρακτηριστική άνεση ο Ουίλλιαμ Μπάλντουιν. Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο 100άρι σημείωσε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο με 1:23.11. Στο ίδιο αγώνισμα ο Αντώνης Τσουρουνάκης κατέλαβε την 10η θέση με επίδοση 1:24.24 και έμεινε εκτός τελικού.

Στους απογευματινούς τελικούς, όμως, θα μετάσχει και η Δωροθέα Ιωαννίδου στα 50μ. bifins Γυναικών. Είχε τον 5ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών με 22.69.

Στον τελικό των 50μ. επιφάνεια Γυναικών, εξάλλου, θα αγωνιστεί η Σοφία Κτενά που τερμάτισε στην 5η θέση των προκριματικών με 18.66. Στο ίδιο αγώνισμα η Ειρήνη Δεληγιάννη κατέκτησε την 10η θέση με 19.32 και έμεινε εκτός συνέχειας.

Στα 4x100μ. επιφάνεια Ανδρών, τέλος, η Εθνική μας ομάδα προκρίθηκε στον τελικό με τον 7ο καλύτερο χρόνο 2:33.95, αποτελούμενη από τους Καρετζόπουλο, Κόκκινο, Μαρίνο και Βασιλόπουλο.

Στον τελικό των 800μ. υποβρύχιο Γυναικών μετείχε η Αναστασία Τσίκλη που αναδείχθηκε 5η με 6:58.00.

Στα 200μ. bifins ανδρών ο Βαγγέλης Μαρίνος κατέλαβε την 13η θέση με χρόνο 1:45.68.