ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ / ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αμείωτο το ενδιαφέρον στους Χειμερινούς Αγώνες της Θεσσαλονίκης

  08.02.2020 21:33       1183

Οι Χειμερινοί Αγώνες κολύμβησης στη Θεσσαλονίκη συνεχίστηκαν το Σάββατο (8/9), στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο για όλες της κατηγορίες, με τη συμμετοχή 700 αθλητών και αθλητριών.

Στα 200μ πεταλούδα Εφήβων, ο Γιάννης Κοντοβάς του Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου "Η Νίκη" πήρε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2:04.72, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, στην κατηγορία των Παίδων, ο Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης του Άρη ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου με 2:05.98.

Στα 50μ πρόσθιο Νεανίδων, η Μαρία Χατζή του Άρη τερμάτισε στην πρώτη θέση, με επίδοση 34.24.

Αναλυτικά οι πρώτες θέσεις της ημέρας:

Πρωί

50μ Πρόσθιο

Έφηβοι: Βασίλης Χασιώτης (ΚΕ Κοζάνης) 30.21

Παίδες: Δημήτρης Αλεξόπουλος (ΠΑΟΚ) 30.73

Παμπαίδες Α': Βασίλης Σταθόπουλος (Μαγνησιακός) 32.64

Παμπαίδες Β': Δημήτρης Καλλιοντζής (Ηρακλής) 35.76

Νεάνιδες: Μαρία Χατζή (Άρης) 34.24

Κορασίδες: Φρειδερίκη Παπαζήση (Άρης) 35.86

Παγκορασίδες Α':  Γιολάνδα Κοπέρδα (ΑΣ Αλμπ. Ιωαννίνων) 35.86

Παγκορασίδες Β': Μαργαρίτα Κωνστάντου (Νηρέας Καρδίτσας) 37.62

200μ Πεταλούδα

Έφηβοι: Γιάννης Κοντοβάς (ΓΣ.Β.Η Νίκη) 2:04.72

Παίδες: Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης (Άρης) 2:05.98

Παμπαίδες Α': Γιώργος Μπανιώτης (ΚΟ Δράμας) 2:13.14

Παμπαίδες Β': Παναγιώτης Κάτογλου (Ηρακλής) 2:27.39

Νεάνιδες: Μαρία Χαρζηεφραιμίδου (ΓΣ Β. Η Νίκη) 2:22.68

Κορασίδες: Γεωργία Γκουτζιβελάκη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 2:25.05

Παγκορασίδες Α': Σωτηρία Μαχαίρα (ΠΑΣ Γιάννινα) 2:29.76

Παγκορασίδες Β': Λαμπρινή Σούμπαση (ΓΣ Β. Η Νίκη) 2:35.22

400μ Ελεύθερο

Έφηβοι: Χρυσοβαλάντης Μαυρογιάννης (ΝΟ Αλεξανδρούπολης) 4:05.85

Παίδες: Ελευθέριος Παύλου (Άτλας Ιωαννίνων) 4:16.10

Παμπαίδες Α': Ιωάννης Σκαρής (ΟΘΑΚ) 4:19.47

Παμπαίδες Β': Γιώργος Σαμαράς (Κ.Α. Νάουσα) 4:39.08

Νεάνιδες: Στυλιανή Χριστοδούλου (Ποσειδών Ιωαννίνων) 4:27.62

Κορασίδες: Χαρούλα Τσαλούχου (ΓΣ Β. Η Νίκη) 4:33.17

Παγκορασίδες Α': Ασπασία Ζαρκάδα (ΠΑΣ Γιάννινα) 4:48.88

Παγκορασίδες Β': Χριστίνα Παπανικολή (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 4:47.67

4Χ100μ Μικτή Ομαδική mixed

Έφηβοι-Νεάνιδες: Άρης  4:13.86

Παίδες-Κορασίδες: Αστέρια Θεσσαλονίκης  4:15.51

Παμπαίδες-Παγκορασίδες Α': ΚΟ Δράμας  4:34.45

Παμπαίδες- Παγκορασίδες Β': Αστέρια Θεσσαλονίκης  4:41.49

Απόγευμα 

50μ Ελέυθερο 

Έφηβοι: Μαρίνος Φίλικας (Άρης) 24:18

Παίδες: Ευάγγελος Δανιήλ (ΠΑΟΚ) 24.73

Παμπαίδες Α': Ελευθέριος Μπουρουλίτης (ΝΟ Αλεξανδρούπολης) 26.43

Παμπαίδες Β': Κωνσταντίνος Κάτογλου (Ηρακλής) 26.93

Νεάνιδες: Βασιλική Κιρτσόγλου (Άρης) 27.57

Κορασίδες: Κωνσταντίνα Κοτανίδου (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 27.53

Παγκορασίδες Α': Πηνελόπη-Κωνσταντίνα Προβίδα (ΟΕΑΝΑΒ) 28.53

Παγκορασίδες Β': Νικολίνα Μερτζιμέκη (Άρης) 29.13 

100μ Ύπτιο

Έφηβοι: Θεόδωρος Ανδρεόπουλος (Άρης) 56.13

Παίδες: Αρίων Ζιάμπρας (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 59.80

Παμπαίδες Α': Γιώργος Ιωαννίδης (ΓΡ Β. Η Νίκη) 1:04.44

Παμπαίδες Β': Κωνσταντίνος Μανούσης (Ποσειδών Ιωαννίνων) 1:09.35

Νεάνιδες: Βασιλική Κιρτσόγλου (Άρης) 1:05.29

Κορασίδες: Όλγα-Δήμητρα Στούρα (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 1:05.98

Παγκορασίδες Α': Ελένη Αντωνιάδου (ΠΑΟΚ) 1:08.58

Παγκορασίδες Β': Ηλέκτρα Μαγκώτσιου (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 1:08.95

200μ Μικτή Ατομική

Έφηβοι: Γιώργος Μπαρμπαρούσης (Ηρακλής) 2:08.50

Παίδες: Απόστολος Σίσκος (Άρης) 2:12.88

Παμπαίδες Α': Θωμάς Κωστόπουλος (ΝΟ Λάρισας) 2:12.12

Παμπαίδες Β': Βασίλης Γιαννιτσάκης (Μαγνησιακός) 2:32.78

Νεάνιδες: Μαρία Χατζηεφραιμίδου (ΓΣ Β. Η Νίκη) 2:24.76

Κορασίδες: Ευτυχία Ιωαννίδη (ΓΣ Β. Η Νίκη) 2:23.72

Παγκορασίδες Α': Άννα Ζάμπρου (ΚΕ Κοζάνης) 2:29.90

Παγκορασίδες Β': Κυριακή Αλεξάκη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 2:35.44

4Χ100μ Ελεύθερο

Έφηβοι: ΝΟ Αλεξανδρούπολης  2:32.22

Παίδες: ΠΑΟΚ  3:36.76

Παμπαίδες Α': ΚΟ Δράμας  3:58.08

Παμπαίδες Β': ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης  4:13.64

Νεάνιδες: Άρης  4:06.76

Κορασίδες: Αστέρια Θεσσαλονίκης  4:04.92

Παγκορασίδες Α': Αστέρια Θεσσαλονίκης  4:19.38

Παγκορασίδες Β': ΓΣ Βόλου "Η Νίκη" 4:24.36

Μετα το τέλος της δεύτερης ημέρας, ο Ομοσπονδιακός προπονητής Βαγγέλης Βούλτσος ανέφερε: "Οι αγώνες συνεχίστηκαν σήμερα, με το επίπεδο να παραμένει πολύ υψηλό. Βλέπουμε ότι όλες οι ομάδες κάνουν εξαιρετική δουλειά και η μεγάλη συμμετοχή πιστοποιεί την επιτυχία αυτή. Πολλοί είναι οι αθλητές οι οποίοι προετοιμάζονται για την ΟΠΕΝ κατηγορία και δεν είδαμε κάποιο όριο, όμως ορισμένοι έφτασαν αρκετά κοντά".

Οι αγώνες ολοκληρώνονται την Κυριακή (9/9) με ώρες έναρξης τις 09.00 και τις 17.00.

Τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.